חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שודדי ים מקימי מצוות


בברידג' טאון, בירת האי ברברוס שבים הקריבי (שממזרח למרכז יבשת אמריקה) פעלה לפני כמאתיים שנה במשך שנים רבות קהילה יהודית. מקהילה זו נשארו דברים לא מעטים. גם בית הכנסת של בני הקהילה, בית הכנסת ישנו בית קברות יהודי.
 בבית קברות זה ישנה מצבה של יהודי שנפטר בשנת תנ"ג. מצבתו מעוטרת במגן דוד ולצידו חקוקה גולגולת ועליה עצמות מוצלבות. ציור הגולגולת והעצמות הוא  סמלם של שודדי הים.
הדבר מעיד כי אותו אדם שקבור במקום היה שודד ים יהודי. בעוד מקומות ישנם מצבות של יהודים שעליהם חקוקות בצד הסמל היהודי סמלם של שודדי הים.
האם אכן היו שודדי ים יהודים?
התברר כי אכן היו אם כי לא רבים, מה שהניע והמריץ יורדי ים אלו לבחור בשוד הימי לא היה רצון לשלול שלל כשאר שודדי הים, אלא הרצון לפגוע בספרדים ובנוצרים שכה רדפו את היהודים באמצעות האנקוויזציה והרדיפות הקשות ונוראות נגד היהודים. נראה כי היו אלו יהודים מצאצאי המגורשים על ידי הספרדים שנרדפו על ידם ועודם היו נרדפים על ידי הנוצרים, ועל כן חיפשו צאצאים אלו דרך לפגוע בהם. ובפיראטיות מצאו דרך פחות או יותר בטוחה לעשות זאת.
בצ'ילה, למשל, פעלה, במאות הי"ז והי"ח (למניינם) אגודה של שודדי ים יהודים ופורטסטנטים שהיו תוקפים אך אניות ספרדיות. במוזיאון הלאומי של צ'ילי ישנם ממצאים רבים המראים שהם היו מתקשרים ביניהם בכתב סתרים שהיה מבוסס על השפה העברית.
הופעת הפיראטים היהודים היהודית החלה עוד לאחר שקולומבוס (שאומרים עליו שהיה יהודי) גילה את אמריקה. אניות ספרדיות נעו מאמריקה לאירופה כשהן עמוסות בזהב וכסף, בסוכר ובקאקאו.
שודדי הים ראו בהם יעד טוב לשלול שלל, אולם היהודים הצטרפו לשודדים מתוך רצון לפגוע בספרדים על שהפעילו את האינקוויזציה שכה הרעה ליהודים.
הם עשו זאת כנקמה על מה שעשו לבני עמם.
בין שודדי ים יהודים אלו היו בעלי מקצוע ימי כנווטים וככווני מפרשים. בשבת הם לא עבדו, והקפידו על מטבח כשר, עד כי היו שצרפו שוחט לנסיעה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד