חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יוזמה שהתרחבה לבלי הכר - עשיית התשובה בדרך הקלה

יוזמה מהפכנית שהחלה לפני כחמש שנים כיוזמה פרטית של אברך מכולל ישיבת מיר בירושלים, שקיבלה חיזוק מגדולי ישראל שליט"א, הביאה למהפכה עצומה בעבודת התשובה בכללותה, ומן הראוי בערבם של ימי הסליחות, לתת זרקור לתופעה ייחודית זו שקנתה את שמה בהיכלי התורה והסמינרים בכל עיר ופלך.

המדובר ביוזמה ייחודית לעשיית תשובה קלה, שבמרכזה טבלה עם מעקב יומי, שבכוחה לאבחן את תמונת המצב של אורחות האדם, והדברים בהם הוא נצרך להתחזק, שבחלק מהדברים דיי באיזכור יומי שכזה בכדי לא להישנות באיוולתם, והטבלה מורכבת משלשה חלקים, בשלב ראשוני רושמים תזכירים על הנקודות בהם הוא חפץ להתקדם בהם. שלב שני הוא בדברים שלא התקדם בהם, הוא מועבר לטיפול קבוע למניעים שמביאים לציון נמוך בכך, וכעבור שבוע הוא מקבל תמונת ראי של עצמו כיצד נעשה הדבר, ומהי הדרך לתיקונה. והשלב השלישי הינו הסקת המסקנות, שלאור הטבלה יודע הוא מהם נקודות התורפה, למול נקודות ההצלחה, ובכך יודע הוא להעביר את הנצרך מצד לצד, לכיוון ההצלחה, בפירוט היישום והדרך לכך.

המיוחד בכך, שמדובר בעבודה שנתית לאורך השנה כולה, כשמידי חודש מקבל האדם את המעקב הייחודי להצלחת המשימות החודשיות, שנהפכות לחלק מחיי חיותו אחר שבוחן אותם לשרשם ולעומקם.

לדוגמא, יהודי שהיה מרבה לדבר לשון הרע, הודיע בקבוצת התמיכה שהתכנסה מידי שבוע בירושלים, שהוא יכול לשוב בתשובה על כל חטא שנכשל לבד מעוון לשה"ר, שבו הוא מועד ממש, באמצעות הטבלה הייחודית שבה מפורטת המעקב היומי אחר עבודתו בתחום מסוים, הוא מבחין לאחר שבוע של מעקב רשום, כי הוא מביט על עצמו בצורה נאותה על הנייר, ואז נגלה לעיניו לפתע שהשד אינו כה גדול ומאיים, והוא יוצר לעצמו רגישות כלפי אותו חבר, שעד מהרה הוא אינו מסוגל לדבר עליו לשה"ר.

זו דוגמא אחת מיני רבים, לאותם קבוצות תמיכה שכיום רכשו להם מקום של כבוד גם בישיבות רבות, בכוללים, בסמינרים ובתי ספר, ואפילו בקרב קבוצות של אמהות ונושאי תפקידים שונים.

דוגמא מאלפת שמענו מר"מ חשוב באחת הישיבות, כי לאחר שראה את הרעיון המהפכני לעשיית התשובה בדרך זו, הוא קבע עם ריעיו הרמי"ם מידי שבוע בארוחת ערב להתכנס בצוותא לשם כך. לא רק שהיתה לנו תרומה מכרעת בקשר בינינו, אלא אף קבלנו מושגי אמת חדשים ביחס לתלמידים, בנקודות התורפה שהיו מנת חלקינו בעבודת הקודש בישיבה, והתוצאה נראתה בהתאם.

אין מן הצורך דוקא להתכנס בפועל, קיימות קבוצות תמיכה שעושות כן אף טלפונית, בהם נשים התמודדו יחדיו בקבוצת תמיכה כיצד נעשות ההכנות לשבת, ניהול הבית, חינוך הילדים, חיזוק בתפילה ולימוד מוסר, ואפילו ביחס אוהד וחם לכל ילד באשר הוא, והתמודדות עם קשיים, ואותן נשים מעידות לאחר זמן מה, איזה מהפך הדבר הביא להם ביחסם לילדיהם, ואילו נקודות שלא שמו לב אליהם, קיבלו עתה חיזוק מיוחד, והיא מבחינה כי היא נועצת בבית מדרש מיוחד לניהול הבית.

אף בנות סמינרים, הזמינו מישהי שתשמיע את הרעיון, והתכנסו לקבוצות תמיכה, שהביאו בקרנם שיפור מיוחד באורחותיהן, והעבודה שיסודה בהררי קודש בקעלם, חזר לשורשו הקדום, לתמוך ולסייע בעבודת האדם בחי חיותו.

התגמול לעבודה זו, הוא הנאמר במלאכי אודות הנבואה האחרונה שכמו שאמר מרן החפץ חיים זיע"א, שאז נדברו יראי ד', שבדורינו כל מילה שנאמרת בהתכנסויות אלו, נכתבות למעלה בספר הזכרון, ומי לא נצרך לתעודת ביטוח בימים אלו שהחושך יכסה ארץ, וכולם מגששים באפילה.

במקומות שהקבוצות התקשו טכנית להתקיים במשך השנה כולה, החלו בקביעת חברותות לענין זה, והדבר צובר תאוצה בקרב היכלי התורה בכל אתר ואתר, ומהדורת הרעיון המודפס יצאה עד היום בכ- 40,000 עותקים, שנחטפו בכל מקום אליהם הגיעו.

כל המעונין בקבלת הפרוספקט הייחודי לאופן העבודה יוכל לפנות לטל: 052-7673472, להשאיר הודעה. או בפקס: 153-26514121 או בדוא"ל [email protected] ויוכל להגיע בתשובה שלימה להתברך לכתיבה וחתימה טובה.

 

להורדה לחץ כאן

 

ניתן להשיג הפרוספקט בירושלים: בישיבת מיר בנין 'פרידמן' קומה תחתונה - ליד המעלית דפים בודדים, או כמות לצורך רבים. בבני ברק: בישיבת פוניבז' - בשערי אשר, ובביה"כ לדרמן בכניסה האחורית. בקרית ספר: באוצר הספרים - בשדה חמד. ובמשובב נתיבות [בכניסה לביהמ"ד]. בברכפלד: בככר בביהכ"נ של הרב וייספיש. ויופץ בכלל היכלי בתי המדרשות המרכזיים בארץ. 
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד