חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

שבילי דירחא

11/05/2014

לטעימות מהספר לחץ כאן

בימים אלו לומדים ב'דף היומי' את מסכת ראש השנה, בה נמצאות חלק ניכר מסוגיות 'קידוש החודש', העוסקות בחשבונות הלבנה ובקביעת ראשי חודשים.
בניגוד ללימוד רוב הש"ס בו המציאות ידועה ומוכרת ללומדים - כל אחד יודע מהו שור ומהי פרה, וכן שתרנגולת מטילה ביצה, והלומד עסוק בהגדרת הסברות והדינים. לעומת זאת, הנושא של קידוש החודש לא מספיק מוכר ללומדים. כולם יודעים שקיימים שמש ירח וכוכבים, וכן שקביעת לוח השנה תלויה בירח ובשמש. הלכה פסוקה היא שחודש ניסן יחול באביב, אך לא כולם יודעים איך קובעים את זה. קידוש החודש וחוכמת התכונה נראים דברים הרחוקים מן ההשגה. נראה ללומדים רבים שהנושא הזה שייך לאנשי מעלה בלבד, תלמידי חכמים מופלגים, או להבדיל אנשי מדע שהשקיעו את כל כוחם בנושא זה.
כאשר באחת ה'חבורות' בישיבת מיר למדו מסכתות ראש השנה וערכין, התבקש הרב אברהם יעקב גולדמינץ שליט"א (מחבר הספר 'חן משה' בעניין טיפול רפואי בהורים, ממהדירי שו"ת התשב"ץ ועוד) לכתוב פרקי מבוא ללומדים, להבנת המציאות שהסוגיות והראשונים עוסקים בה.
דפים אלו כונסו לספר 'שבילי דירחא', אשר כעת נדפס במהדורה חדשה עם הוספות רבות. הספר נפתח בפרקי מבוא (כ-70 עמ') העוסקים במציאות האסטרונומית, בכללי תנועת הכוכבים בשמים, מהלכי הלבנה והחמה והשילוב שבין תנועת השמש והירח, יסודות לוח השנה העברי ועוד. חלקו השני של הספר (כ-90 עמ') כולל ביאור סוגיות הש"ס העוסקות בענייני התכונה (קידוש החדש ועיבור השנה).
לספר צורפו שרטוטים והמחשות (חלקן צבעוניות). בהמחשות ניתן דגש מיוחד על זוית הראייה מהמבט של הצופה על פני כדור הארץ, מלבד התרשימים העוסקים במבנה של כל מערכת גרמי השמים.
הספר נועד להסביר את הידיעות הבסיסיות, ולהביא את הלומד להבנת פשט הגמ' והראשונים בסוגיות העוסקות בנושא קידוש החודש, לא לחדש חידושים וגם לא להקיף את כל הנושא הסבוך של קידוש החודש. אמנם אין בית מדרש בלא חידוש, ובדרך אגב נוספו גם הערות למדניות ומו"מ להלכה, כדרכה של תורה.
הספר נכתב בשפה ברורה ופשוטה ובסגנון השווה לכל נפש, והוא מיועד גם עבור מי שאין לו ידע במהלכי הכוכבים. פרקי המבוא יציגו לפני הלומד בסיס להבנת הסוגיות, ומבט על חוכמת התכונה - האסטרונומיה של הקדמונים. הרוצה לטעום מחוכמה עמוקה זו, ולהבין את הסוגיות הסבוכות במסכתות ראש השנה וערכין ובעוד מקומות בש"ס, ימצא בספר זה כלי עזר איכותי.
להשיג בחנויות הספרים.
טל' המחבר 054-8469655 (בין הסדרים)

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד