חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

עצרות וכנסי התעוררות התקיימו בהרבה מקומות ברחבי הארץ לזכרו של הגר"מ לוי זצ"ל

10/11/2008

סמל השקידה

 

בתחילת השבוע (י"א חשוון) ציינו אלפי תלמידים, את יום השנה השמיני לפטירתו של הגאון המופלא מגדולי הפוסקים רבי משה הלוי זצ"ל.

 

קשה להגדיר על רגל אחת את תמצית אישיותו הגדולה של הגר"מ. לא קל לתחום את גדלותו העצומה ליריעה קצרה, כי הכל היה בו, תורה, מדות ומעשים טובים. כל כולו היה פלא עצום ובלתי נתפס, פלא כזה שכמה שתנסה ותתאמץ להבינו ולהשיגו, לא תצליח. כמה הספיק בחייו הקצרים, כמה ספרים כתב, כמה שיעורים מסר, כמה השקיע וכמה סבל. הוא היה בעל כוחות נפש מיוחדים שכמעט ואינם בנמצא.

 

במקומות רבים ברחבי הארץ התקיימו כנסים ועצרות לזכרו, כשההילולא המרכזית התקיימה כמדי שנה במקום בו לימד - ישיבת כסא רחמים.

 

ראשון הדוברים, היה מנהלה הרוחני של הישיבה הגר"צ מאזוז שליט"א שציין בפני הקהל כי הגר"מ היה כתר השקידה! והוא הטביע אצל כל תלמידיו ושומעי לקחו חותם של התמדה בתורה. אחריו נשא הדברים תלמידו של הרב לוי וממשיך דרכו הגאון רבי אליהו מאדאר שליט"א, שאף הביא משא ומתן הלכתי מתוך תורתו של הגר"מ.

 

אישיות שהיתה "פנים חדשות" בכנס, הוא הגאון רבי משה מרדכי קארפ שליט"א (מרבני קרית ספר, וממקורבי הגרי"ש אלישיב שליט"א), שהפליג הרבה בשבח ספריו המפורסמים של הרב משה לוי וייחודיותם. "אמנם לא זכיתי להכיר את הרב משה לוי באופן אישי", אמר הרב קארפ, "אבל אני מכירו היטב מתוך ספריו, שכל הקורא בהם חש טעם נפלא. יש חיבורים ויש חיבורים, אבל חיבוריו של הרב משה יש בהם דברים ייחודיים. הוא חודר לנשמתה של הסוגיא, וע"פ זה מגיע לחקר ההלכה הישרה. כל הלומד בספריו, חוץ מהתוכן עצמו, לומד גם דרך בלימוד, כיצד יש ללמוד סוגיא, איך לומדים ראשונים, היאך מגיעים לחקר ההלכה". בעיקר ציין בדבריו את הנקודה המאירה כנר זוהר לאורך כל ספריו, וזו תורת האמת שהיתה בפיו.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד