חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס ההדרכה לעולים לישיבות גדולות

11/08/2010

מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שליט"א בכנס 'סדר הכנה' של 'דרשו' למסיימי הישיבות הקטנות:
שמחת הכניסה לישיבה הגדולה היא כמצוות ביכורים שבזמן הזה

כאלף בני הישיבות הקטנות מסיימי שיעור ג' העולים בימים הקרובים - ראש חודש אלול לישיבות הגדולות גדשו אמש את היכל כולל ברסלב בבני ברק, בכינוס מיוחד של ארגון 'דרשו' אשר נועד להכינם לקראת עלייתם הרוחנית הגדולה במסגרת הלימוד בישיבה הגדולה. במהלך הכינוס הגדול שמעו הבחורים דרבי הדרכה מפי מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן שליט"א אשר נשא דברי חיזוק ומהגה"צ רבי אורי וייסבלום שליט"א מנהל רוחני דישיבת נחלת הלויים אשר האריך בדברי הדרכה בנושאים הנוגעים לסדר יומם של הבחורים בישיבות הגדולות.

 

בהתרגשות גדולה שמעו מאות הבחורים את דברי מרן ראש הישיבה שליט"א, שנשא דברים אודות מצות ביכורים בימינו. שאם אמנם המצוה עצמה לא קיימת, אבל את ענינה אפשר לקיים גם עתה. בזמן המקדש, החקלאים כאשר היו מביאים עמם את ראשית הפירות שהבשילו, היתה זו שמחה גדולה מאד, עד שכולם היו קמים בפניהם, שזה דבר שלא נהגו אפילו בתלמידי חכמים, כאשר האומנים עסוקים במלאכתם לא היו קמים בפני תלמיד חכם, אבל בפני הכורמים והיוגבים היו קמים, אפילו שלא היו תלמידי חכמים, וכל כך למה? אלא מפני שהשקיעו כוחות עצומים בהוצאת הפירות, ועתה כשבאו לזמן זה, היתה זו שמחה מיוחדת.

 

זמן זה שבחורי ישיבה קטנה מסיימים את חק לימודם במסגרת הישיבה הקטנה והם הגיעו לגדלות, בעלותם לישיבה גדולה, הוא זמן שמחה מיוחדת, לברך ולהודות להקב"ה על שהיגענו למצב זה, כמה עמל ויגיעה השקיעו הר"מים והמחנכים עד שהביאו את התלמידים לשעה הזו, שבו הם עולים לישיבות הגדולות, וזה ממש כמצות ביכורים. את דבריו סיים מרן שליט"א בברכה, שהש"י יעזור שיתרבו לומדי תורה אוהבי השם, והבחורים יצליחו בלימודם והתעלותם בישיבות הגדולות, ואז יהיה זה שכר לפעולה ולעבודה שהשקיעו בהם בישיבות הקטנות.

 

 משא מרתק ומאלף נשא הגאון הרב אורי וייסבלום שליט"א מנהל רוחני ישיבת נחלת הלויים, על המעבר החד מהמשמעת והעול שבישיבה הקטנה, אל המשמעת העצמית והגדלות שבישיבה הגבוהה.

 

במשך שעה ארוכה פרס המשגיח שליט"א בפני מאות הבחורים, את האתגרים שעומדים בפניהם במעברם זה, ואת יסודות ההצלחה של בן ישיבה גדולה בשלימות. מעבר חד זה – אמר המשגיח שליט"א - והניסיונות הכבדים הכרוכים לפעמים בעליה הזו, יכולים להיות קלים ופשוטים יותר, כאשר עוברים הכנה מוקדמת, ויודעים לקראת מה הולכים. כאשר הבחור יודע מראש שיש כאלה נסיונות, הוא לא מאבד את העשתונות, ובידיעה כזו יוכל להוציא מהחיים את המקסימום.

 

אחד מהיסודות הנחוצים לעבור בהצלחה את השנים בישיבה תלוי בקיומה של המשנה באבות, "וקנה לך חבר" אם ברצון הבחור להצליח הוא צריך לקנות לו חבר. סוד ההצלחה תלוי בקניית החברים, בחירת החבר דורשת הרבה מחשבה מעמיקה, החברות היא לשותפות דברי תורה ויראת שמים.

 

ומכיון שהתדמית העצמית תופסת בימינו מקום רב, במיוחד אצל בחורים צעירים, ולפעמים הרצון להתחבר ולמצוא חן בעיני החורגים מהמסגרת הראויה, יכולה להוות פיתוי מושך, יכול אני, לומר לכם, מנסיון של שנים רבות, שבחור שממלא את תפקידו, בתורה תפילה ויראת שמים, עומדים אצלו בתור כדי לזכות ללמוד איתו בחברותא.

 

הישיבה הגדולה, היא מעבר חד ממשטר ומסגרת מחנכת למשטר פנימי, ומסגרת עצמית שאמורה לחייב את הבן תורה. בישיבה גדולה השיטה היא הכוונה. העקביות, ציטט המשגיח שליט"א את מכתבו של הרב דסלר זצ"ל, הוא היסוד והבסיס לגדילה הרוחנית.  שלשת שנות הישיבה הקטנה מקנים לבחור רכוש עצום שלא יסולא בפז, ואת כל הרכוש הזה הוא מביא עמו לישיבה.

 

שעות השינה, אמר המשגיח שליט"א, הם הערובה להצלחה בתורה. הזלזול בשעות השינה המוקדמות גורמות לתגובת שרשרת, שהורסת את עבודת ה' של היום הבא, והשלכותיה חמורות ביותר.

 

העליה בדרגה מבחור צעיר של ישיבה קטנה, אל הבגרות של בחור מישיבה גדולה, כרוכה בעיקר במשמעת עצמית, ולא פחות מזה בהתייעצות על כל צעד ושעל עם גדולים שכבר עברו והם בעלי נסיון בזה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד