חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תרגיל מיוחד לפיתוח קול - כוחה של קבלה טובה

אני עוסק בהוראה כבר יותר מ-15 שנה, וכידוע כּלִי העבודה השימושי ביותר בחינוך, הוא "הקול", למסור שיעור מצריך מעבר להכנה  ומסירת השיעור גם הרבה כוחות ומחשבה על משמעת ובעיקר לעניין את התלמידים להכניס 'גישמאק' ו'ברען' בלימוד הגמרא, רש"י ותוס', חוץ מהעובדה שזה מתיש גופנית, זה מתיש מאוד את מיתרי הקול.

במשך השנים תמיד הייתי רגיש מאוד והשתדלתי מאוד לשמור על טונים נכונים, ובכל זאת הצטרדתי רבות לתקופות קצרות שבהם נזהרתי מאוד עד שחזרתי לעצמי, וחוזר חלילה.

עד שבקיץ שנה שעברה 'נתפס' לי הקול, באין תקנה, כל תרופות וטיפות הפלא, טבעיות, כימיות ותרופות סבתא לא הועילו, הקול חנוק, אני לא מסוגל להרים את הקול כלל, השיעורים נמסרים בקול שקט וצרוד, מלווים בכאבי גרון, וזה כמובן מגביל מאוד גם בשאר תחומי החיים כמו: תפילה בקול, זמירות שבת, דרשות, חזנות ועוד.

מס' ימים לפני ראש השנה תשע"ג פניתי לרופא מומחה בתחום שיבדוק לי ביסודיות מה הבעיה, לאחר בדיקה פולשנית לגרון עם מיכשור משוכלל, מראה לי הרופא סרט על המסך את תגובת מיתרי הקול בשעת דיבור, ו... שני יבלות ענקיות שחוסמות את הקול. הרופא קבע שהפתרון היחיד הוא 'ניתוח' וגם אין הבטחה שהקול יחזור לאיתנו... בכל מקרה המליץ לנסות ולעשות תרגילי דיבור/פיתוח קול, לדבריו אין כמעט סיכויים שזה יעזור אבל כדאי לנסות. לשאלתי, מה הכוונה 'תרגלי דיבור', ענה לי: "אתה צריך ללמוד איך לדבר נכון" ותצטרך את זה גם לאחרי הניתוח, כדי לשמור על הקיים.

כמובן שבתקופת החגים לא התחלתי עם התרגילים, אבל כן ראיתי עלון נפלא של "מורא מקדש" ובו גודל חומרת דיבור בשעת התפילה ובנוסף שמעתי את כ"ק האדמו"ר מבעלזא שליט"א ב'שטיינדיגע תורה' מוצאי שמחת תורה אומר, זה ברור שמ'ברוך שאמר' ועד אחרי תפילת י"ח, אסור לדבר, אלא כל אחד צריך לקבל ע"ע לא לדבר בבית כנסת כלל או לפחות מ'אדון עולם' ועד אחרי 'עלינו לשבח' לא לדבר כלל.

אמרתי לעצמי, הרופא אמר לי: "אתה צריך ללמוד איך לדבר נכון", אכן, אני צריך ללמוד איך לדבר, מתי כן ומתי לא! אמנם אף פעם לא הייתי פטפטן בתפילה, אבל עד שהתחלתי את התפילה, לפעמים צריכים להגיד מילה או שאלה קטנה וכדו', קיבלתי ע"ע שמיד שהחזן מתחיל את התפילה, גם אם אני עוד לא התחלתי, אני  לא אדבר כלל, וזה יהיה לרפואת הקול שלי.

את התוצאות מיותר לציין, כשבועיים אחרי החגים לאחר שהרגשתי הטבה משמעותית בקול, פניתי שוב לרופא המומחה, ובבדיקה נוספת, שואל אותי האם עשיתי תרגילי דיבור, עניתי לו: ברור שעשיתי וזה עזר לי מאוד, בהתפעלות ובהתרגשות הראה לי הרופא על המסך איך ששני היבלות הוקטנו למינימום, אומר הרופא עוד לא ראיתי טיפול בדיבור כ"כ מוצלח, תמשיך בעקביות ובע"ה לא תצטרך לניתוח.

לאחר כשבועיים נוספים פניתי שוב לבדיקה, וכלשון המכתב: הפתעה נעימה! שני מיתרי הקול נעים היטב, אין לראות הערב יבלות/קשריות על המיתרים... אין הורייה לניתוח.

וברוך ה' כבר יותר מחצי שנה שאני לא יודע מה זה צרידות, וגם כשאני עולה לטונים גבוהים במיוחד.
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד