חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

קופת הישועות! קופת חזון איש!

משנה * מהו "החידוש הגדול" ממנו התפעל מרן הסטייפלר? זיע"א * לכבוד מה לבשו מרן הגרא"מ שך זצוק"ל והמשגיח מרן הגר"י לוינשטיין זצ"ל את כובעיהם* איך הפך רעיון של אדם אחד למפעל ענק של חסד וצדקה * איך יכול כל אחד לקיים מצוות חסד וצדקה בגופו? * איך הפכו אלפי אנשים למאושרים יותר? * מה המשותף לרבבות בתים בישראל, ומהיום גם לך? * זהו סיפורו של רעיון מופלא, שהפך למציאות, "קופת חזון איש – בית אברהם" מציאות של צדקה וחסד.


דפיקות הססניות נשמעות בדלת הבית, מאחוריהן עומד י. איש עסקים, שעסקיו חובקי עולם. הוא מעולם לא חשב שיעמוד בסיטואציה שכזו, חשב פעם אפילו שזה משפיל. כעת הוא מאושר, מרגיש חלק, חלק ממערך ענק של עשיה. גם הוא, איש העסקים, נוטל חלק בגופו ממש, בעשיה של חסד. את פירותיהן הוא אוכל בעולם הזה.

 

י. אינו לבד, ישנם עוד אלפים כמותו, תלמידי חלמים ובעלי בתים, צעירים וישישים מכל גווני קשת העדות והרמות.  כבר עשרות בשנים, שהם מהווים חלק מרעיון גאוני וענק, שמלווה כבר עשרות בשנים אלפי משפחות. רעיון של גשם ורוח,  ששותפים היו לו כל גדולי ישראל, בעצמם. הרעיון שעליו התבטא מרן הסטייפלר זצוק"ל ש"זהו חידוש נפלא", חידוש הממשיך להתחדש מידי יום ביומו כפי שיסופר ויתואר.

 

זהו סיפורה של קופה ייחודית, שמהווה "חידוש" עצום זה יובל שנים, זהו סיפור על  מסע מרתק שנערך בקרב יהודי ארה"ב. בחורף זה, מסע אל עולם של חסד מופלא ומיוחד, שיכול להיות שייך לכל אחד מאתנו...

 

יובל של שנים

ארבעים אלף בתים, אלפי משפחות, וקרוב ליובל שנים, אלה הם המספרים ה"יבשים" המלווים את קופת הצדקה הגדולה "קופת חזון איש – בית אברהם".  אך הם, המספרים הכתובים לא מספרים את סודה של קופת הצדקה ואת מסע מרתק אל עולם של חסד, בגופו ובממונו, רעיון מדהים שמחזיק כבר שנים רבות כל כך הרבה משפחות. .

 

את הקמת הקופה יזם הרה"צ רבי דוד חיים שטרן שליט"א, בצעירותו.  אביו, רבי ישראל זכריה שטרן זצ"ל, היה אדם עשיר, שהפך לסמל של חסד וצדקה. באחד המקרים אף מכר את ביתו כדי להציל יהודים שנזקקו לעזרה. חלק עצום מהונו הוקדש כדי לעזור לאחרים המוטו שאותו העביר לילדיו הייתה הידיעה שכל רכושו אינו אלא בשליחות, על מנת לעזור ליהודים.

 

בנו הרה"צ ר דוד חיים שטרן, התוודע לחבר עני מרוד, שלא היה בידי הוריו לממן את נישואיו, הרב שטרן יצא יחד עם חברים לאסוף כסף בבתים, אבל החבר לא היה העני היחיד, המצוקה אצל רבים הייתה קשה. בשלב זה החליט הרב שטרן  על הקמת ה"קופה".

 

הרעיון היה פשוט, קופות צדקה נרכשו כל ידי הרב שטרן, וחולקו בבתים רבים, כאשר מידי חודש התגייסו כמה חברים ללכת מבית לבית ולאסוף את הקופות. הפרוטה לפרוטה הצטרפה, החבר נישא, ובקשות נוספות הגיעו.  והמעגל החל מתרחב.

 

אט אט הרעיון "תפס". סכומי כסף גדולים נאספו, כאשר מידי יום שישי בזמן קצר , יצאו עשרות בחורים, "חברותות" מתפרשים על פני אזורים שונים בהם היו הקופות, והביאו את הכסף.  עוד ועוד קופות נקנו על יד הרה"צ רד"ח שטרן, הוזמנו, וחולקו. המעגל התרחב.

 

המעגל המשיך להתרחב בגלי ענק, כאשר עם השנים חולקו עשרות אלפי קופות בבתים רבים בכל רחבי הארץ, סכומי עתק נאספו לצדקה, סכומים שחולקו עד הפרוטה האחרונה למשפחות רבות, רק מחשבה מעמיקה על שיטת החלוקה והתועלות שבצידה, מבהירות את הגאונות שבפשטות של "קופת חזון איש".  כל נצרך, מגיש את בקשתו אל וועדת הרבנים בראשות גדולי ישראל, כאשר הם בודקים את הצרכים ומאשרים את סכומי הסיוע החודשיים שיש להעניק למשפחה. לעיתים מדובר  בתקופות ארוכות של סיוע רציף, כאשר בסיומה של התקופה, תצא המשפחה הנזקקת לחלוטין מכל קשייה הכלכליים ותעלה על דרך המלך.

 

סכומים רבים חולקו במשך השנים, אלפי משפחות נעזרו, כי המטרה כאן היא להציל ולשקמם, לתת עד שהמשפחה תתיצב!

 

והקופה, היא קופה שנמצאת בכל בית. מידי שנה נוספים עוד בתים, המביאים את קופת הברכה אל ביתם, מוסיפים את ה"פרוטות" שמצטרפות לסכומים גדולים. מדי שנה נוספים עוד "גבאים" כאלה העושים חסד בגופם ממש, עושים צדקות, רואים ישועות.

 


שותפות של ממש
הרחבת הרעיון תפסה משפחות רבות בארץ ובעולם, מעגל השותפים התרחב. עד כמה גדולה זכותם, על כך בהמשך. כי התברר שיש כאן רעיון פשוט אך עמוק מאד.

 

ההתרחבות המשיכה גם בזכויות, היה זה לאחר שבתחילת ימיה של קופת חזון איש, ביקש מרן הסטייפלר זיע"א מהרה"ג רבי דוד חיים שטרן שהיה מתיעץ עימו תדיר,  כי יקנה (יו"ד פתוח"ה) לו חלק בכל זכויותיה של הקופה. הרעיון של הקנית חלק במכלול הזכויות, תפס תאוצה. וכך החליטו ב"קופת חזון איש" ליצור מציאות מדהימה. כל מי שנוטל חלק בפעולות הקופה. על ידי נתינה בקופה שבביתו בסכום מינימלי, או כל שותפות שהיא, מקבל מטבע "קנין", ההופך אותו לשותף בחלק ממכלול הזכויות העצומות שיש לקופה.

 

וכך, אותו אדם שנותן כמה שקלים לשבוע, או מחזיק משפחה, איש לפי יכולתו, הופך לשותף בקופת ענק ובה אין ספור זכויות של צדקה וחסד. חידוש של ממש! גם כעת, בשעת כתיבת שורות אלו נוספים עוד שותפים. עוד אנשים המכניסים את הקופה אל הבית, הופכים לשותפים במכלול הזכויות האדירות של "קופת חזון איש", שותפים למעשה הצדקה הגדול.

 


הלכה למעשה

בראשות קופת חזון איש – בית אברהם עמד עם יסודה  מרן בעל ה"קהילות יעקב" ה"סטייפלר" זצוק"ל שכל פעולות האגודה הושתתו ונוסדו עפ"י דרכו ובכוונתו המלאה, וכן הגאון רבי חיים שאול קרליץ זצוק"ל ועמו מרן הגרש"ז אויערבך זצוק"ל ששימש כנשיא האגודה ושימש בה כחבר פעיל! כיום נשיא האגודה הוא הגאון הגדול רבי ניסים קרליץ שליט"א, ובראשותה נמצאים גדולי הפוסקים וגדולי הדור שליט"א, הם בעלי הקופה והחותמים על הצ'קים לנצרכים! ועימם ועד רבנים מובהקים שמפקחים על כל הפעולות.

 

קרוב ליובל שנים שנה עוסקים פעילי קופת חזון איש = בית אברהם" באין ספור מקרים רבים של הצלת נפשות, ולהחיות נפשם של אלפי נפשות. כאמור  גדולי ישראל זצוק"ל ויבדלחט"א שליט"א, עמדו נפעמים נוכח הרעיון ונוכח היקף הפעילות האדיר.

 

מרן הסטייפלר זצוק"ל, מרן הגרש"ז אויערבאך זצוק"ל, הגה"צ רבי יחזקאל לוינשטיין זצוק"ל, ויבדלו לחיים, כל גדולי ישראל כיום, ראשי ישיבות אדמורי"ם, רבנים דיינים ופוסקים. כולם ראו ורואים את התוצאות בשטח ואת ההצלה הגדולה בפעילות שנעשתה בשקט וללא פרסום רעשני.הפעילות הזרימה סכומים רבים לטובת אלפי משפחות. שנעזרו באמצעות הקופה!

 

שום הוצאות מיותרות לא היו כאן. ולהפך, יש כאן רווחים מוספים, וחידוש נפלא . מרן בעל הקהילות יעקב – הסטייפלר זצוק"ל, הביע במשפט כתוב את דעתו על קופת הצדקה! משפט מדהים ונדיר.  מבריאת העולם לא היה חידוש נפלא בעבודת ה' בצדקה כמו הרעיון הזה!!!


 

מאה אחוז של צדקה

באזורים רבים בארץ חולקו הקופות.  כאשר המתנדבים, עוברים בבתים, מקבלים את הכסף, וסופרים אותו לעיני בעל הבית, המקבל על אתר קבלה ובה הסכום המדויק שנלקח מהקופה. הכסף נארז עם עותק מהקבלה, ומגיע אל משרדי הקופה. שם הוא נרשם. לפני שלב החלוקה. שנעשית באישור מלא ובפיקוח וועדת רבנים בהם:

 

הפניות התרחבו והמגיעות מכל רחבי הארץ. משפחות מחוסרי אמצעים, אלמנות ויתומים, עמלי תורה ומשפחות במצוקה  השרויות בצער ומבקשות להשתקם. בצער. שיקום זה נעשה בצורה ייחודית ומכובדת, דרך ממנה הביעו כל גדולי ישראל זצ"ל ושליט"א את התפעלותם!.

 

כאמור, במשך השנים  חולקו עשרות אלפי קופות "קופת חזון איש בית אברהם" מחולקות ברחבי הארץ. מאות מתנדבים, שלוחי" "בית אברהם", מגיעים מידי ערב לבתים בהם נמצאות הקופות, ו"גובים" את תוכנן. כאשר על אתר ניתנת קבלה מדויקת על הסכום שנמצא בקופה. מגוון המתנדבים הוא גדול, צעירים ומבוגרים תלמידי חכמים ובעלי בתים, כאלה המקדישים שעה בשבוע, ואחרים שיוצאים ל"שליחותם" מידי ערב, להרבות צדקה בישראל. בהתנדבות גמורה שלא על מנת לקבל פרס, וכך, מאה אחוז מכספי התרומות מגיע לנזקקים!

 

המתנדבים גם דואגים להפיץ קופות צדקה נוספות בעוד אזורים ובבתים רבים ככל האפשר. הכספים המתקבלים מועברים כולם ל"קופת חזון איש בית אברהם" יחד עם העתקי הקבלות שניתנו לכל משפחה. הנזקק אינו מקבל את הכספים שהתקבלו, אלא המחאה על הסכום שאושר לו בידי ועדת הרבנים של "קופת חזון איש בית אברהם".

 

במקרים רבים מצבה הכלכלי של המשפחה הוא רק סימפטום לבעיה רחבה. כאן לא יעזרו מענקים חד פעמיים, או אפילו יותר מכך. כאן דרוש שיקומה של המשפחה. היחס האישי הניתן בקופת חזון איש בית אברהם, מוענק על ידי הרה"צ רבי חיים דוד שטרן שליט"א וועד הרבנים. לכל אחד מהמשפחות הנזקקות, כאן יושבים איתם שומעים את מצוקותיהם, ודואגים לפתרון כולל. נתינת הצדקה היא מושלמת! המשפחות שבות ו"עומדות על הרגלים" מחדש. אלפי משפחות שהיו במצב של קריסה כלכלית ואישית, חזרו לעצמם, וקבלו את כל צרכיהם בכבוד.

 

שלח רגליך

יהודים רבים אכן זוכים לתת צדקה, מועטים הם הזוכים לעמול עם רמ"ח איבריהם במצוות צדקה. המתנדבים, בכל גיל או מצב כלכלי, זוכים לקיים בגופם  גמילות  חסדים, ולזכך את עצמותיהם: הם עולים ויורדים ומתדפקים בפתחי אלפי  בתי אב – לאסוף את הקופות מעיר לעיר ומשכונה לשכונה.

 

אחד מגדולי ישראל שקיבל את המתנדבים בפתח ביתו אמר להם: עליכם אמר הקדוש הרבי משומרי אמונים" כי מקובל מרבנו הקדוש רבי אלימלך ז"ל  כי ההולך לקבל צדקה בארבע פינות העיר מתכפר לו ? ארבע מיתות בית דין". יובל שנים  שראשי קופת חזון איש בית אברהם" ומאות גבאי הצדקה לא התעייפו מידי לילה בששה ימים בשבוע מחודש לחודש בקיץ ובלילות החורף המושלגים  - לזכות את הרבים  בצדקה, וליטול חלק בגופם ממש במצווה זו. עם השנים התברר שכיתות הרגלים הזה סייע לאנשים רבים בישועות של ממש. הם, ריחמו על העניים, הקב"ה ריחם עליהם וסייע להם בצרותיהם הפרטיות.

 

מאות  גבאי צדקה מתנדבים בקופת חזון איש  ומוסרים נפשם כדי להציל את המשפחות המיוסרות. הם מכתתים רגליהם בימי השרב, כאשר השמש קופחת על ראשם ללא רחמים, כדי לאסוף עוד קופה, ועוד אחת,  ולהחיות לב נשברים.

 

הם, הגבאים, מכתתים רגליהם בחורף, כאשר הגשם מרטיבם עד לשד עצמותיהם, ואינם פוסקים- עוד קופה, ועוד אחת... ביודעם כי בכך הם מחיים נפשות רבות וחסרונן. וכי מאות רבות של משפחות נזקקות נשענות על האיסוף. בערבי חגים, כאשר כלל ישראל עסוק בהכנות לחג, להם יש את ההכנות משלהם. ההכנות האמיתיות לחג... במסירות נפש של ממש, בהשקעה עילאית של זמן וכח, הם עושים למען אחרים, בצורה מיוחדת ובלתי רגילה. כך, בכל ימות השנה, סובבים הם סביב החסד העצום הזה, במסירות נפש שאין למצוא כדוגמתה. לא בכדי התפעל מרן הסטייפלר זצוק"ל מפלא מלאכתם- מלאכת קודש, הנמשכת כיובל שנים ברציפות!

 

גדולי ישראל בדור הקודם, היו אף הם שותפים והחזיקו את קופת הצדקה בביתם. מרן המשגיח רבי יחזקאל לוינשטיין זיע"א, היה קם כאשר הגיע הגה"צ רבי דוד חיים שטרן לגבות את הקופות, לובש את המגבעת, ומוציא בידו את הכסף מהקופה. כך נהג גם מרן הגרא"מ שך זיע"א, שעודד השתתף ומילא את הקופה האורח קבע. תוך שהוא מעודד את העושים במלאכה. מעניין לציין את מה שהיה עושה הגה"צ רבי חיים משה מנדל זיע"א, חמיו של הרב שטרן, ששהה עשרות שנים בתוך ביתו עקב מחלה ברגליו, אולם הרב מנדל היה זה שמקדיש זמן יקר משעותיו על מנת למיין את הכסף שבקופות, בטענה כי אין הוא יכול לכתת את הרגלים לאסוף את הקופות, אבל הוא רוצה, ומאד להיות שותף לעשית הצדקה...

 

חנוך לנער

ויש כאן פן נוסף, חינוכי: הכל מדברים היום על הדוגמא האישית. כאשר קופת חזון איש בית אברהם בבית, רואה הילד את אבא שם צדקה, את אמא תורמת שקל, את האחות הגדולה שמה שתיים ואפילו הוא יכול לשים שם את המעשרות של הדמי פורים שקיבל... כאשר הקופה  בבית, הקופה מתמלאת לאיטה מבני הבית נותני הצדקות, ואז מגיע הגבאי. הילד רואה את אבא שופך את כל הכסף על השולחן, והגבאי סופר אותו לאיטו- עוד שקל, ועוד אחד, ועוד... ואת כל זה הם אספו! בבית שלו!! הוא אפילו יכול לרוץ בשמחה ולתת לו בגופו ממש את קופת הצדקה!!!  הצדקה פעלה בכיוון נוסף!

 

"לא לכל אחד יש כרטיס אשראי" אומר הרב מ. אחד מאוספי הקופות, ומספר על תחושותיהם של הנותנים.  "ולא לכל אחד יש יותר משני שקל לשים במעטפה, וגם אם כן- לא כל אחד מסוגל ללכת. תחשבו על כל הקשישים והחולים... ואת החמישה שקלים שהם כל כך רוצים לתת, מי יבוא לקחת? לעתים נראה לנו כי מצות הצדקה שייכת רק לעשירים.  בקופת חזון איש מתברר שכאשר יש קופה בבית, פרוטה לפרוטה מצטרפות לחשבון גדול. כאשר יש קופה בבית, כל אחד יכול לתת ולהיות שותף מלא במפעל הצדקה הכביר הזה. רק תחשבו על אדם מוגבל, שכאשר מגיעים אליו הביתה הגבאים הוא נותן להם באושר את קופת הצדקה בה אוסף של כל פרוטותיו- איזה אושר! איזה אור מאיר את עיניו! אנשים מספרים לי שכאשר יש קופה בבית, יש ברכה בבית. ברכה גדולה מאוד."

 

בברכה הזו כולם שותפים- גדולי תורה ואדמו"רים חשובים, בחורי ישיבות וילדים, זקנים וחולים, מוגבלים ובריאים- כלל ישראל יחדיו המאגד באחדות מופלאה פרוטה לפרוטה לחשבון גדול ואגדי.

 

איש לרעהו

כיון שהבקשות לצדקה הם ללא הפסקה הגו בבית  אברהם רעיון מבריק : כאשר מוגדרת בקשה לתרומה ראשי הקופה מגייסים את ידידיו של הנצרך, כאשר הם מקבלים "איזור" לאיסוף הקופות,  במטרה שהם יאזרו חיל ויחלצו חושים לחלק קופות נוספות למשפחות להתייגע מידי ערב במשך תקופה לאסוף את כספי הצדקה מהבתים בני ישראל הם מייחדים מאמץ לבקשה זו וכך ישועת העני ממהרת לבוא "לחלץ "  עני  "ממסגר" .הצדקה שהם אוספים לא עוברת דווקא לאותו נתמך אבל כיון שהאוספים התייצבו לימין הקופה רק בעקבות מצבו של עני זה, שחלק נכבד מהכספים זורם להצלתו.

 

בכך מתגבשת מעין "קופה אישית" לעניים רבים כאשר הכסף מגיע לנתמך  במסלול אישי מטרת השיטה היא כדי למנוע בעיות הלכתיות רבות. שעות רבות מיגעים גבאי צדקה את מוחם בדיני קדימה, מי קודם למי, האם למנוע  מעני זה ולתת לעני אחר,להקדים  את החולה פלוני או לדחות אלמנה אלמונית, בפעמים רבות אין הכרעה ברורה בנושא הקשה להכרעה ,אבל כאשר ידידו של העני יצאו למענו, נפתרו שאלות רבות הקשורות לנידון זה  . בדרך זו ניתן לחלץ עניים רבים מבירא עמיקתא לאיגרא רמא.לא בתמיכה קטנה אלא תמיכה רחבה שפשוט תרים אותם מאשפתות במשך זמן לא ארוך. – ואכן תלמידי חכמים רבים קמו מעפר ממש על ידי קופת חזון איש בית אברהם כאשר חלקם מהגדול נעזר בשיטה זו. מפרוטה לפרוטה – שהצטרפו לחשבון גדול !

 

לאו דוקא ידידיו של העני נחלצים לעזרתו במקרים רבים מזעיקים ראשי "בית אברהם" יהודים יראי שמים  שיקדישו זמן רב  לרוקן קופות ולספור את הממון לחלק קופות ולגבותם עד אשר עבודה זו מניבה  פירות רבים להצלת העניים ולהפליא ישועות בכח הצדקה.

ה"אוספים" מגוונים, גבאי הצדקה הם עשירים ופשוטי עם, ת"ח ובעלי בתים, מכל סוג אפשרי, שותפים למפעל הצדקה הענק.

 

מספר הרה"ג רבי נחום שלמה שטרן שליט"א בנו של הגאון רבי חיים דוד שטרן שליט"א "במקרים נוספים, משתמשים גם במתנדבים המסוגלים לכך ל"אימוץ משפחה". אם על ידי תמיכה חודשית משמעותית ממקור פרטי, או ע"י איסוף קופות הצדקה של בית אברהם למען אותה משפחה, או שילוב של שניהם יחדיו. באופן שכזה, מתהדק הקשר בין הנתמך לתומך- המתנדב, קשר אשר מתמיד ומחזיק כל עוד התומך הינו מקור לסיוע. יתרון נוסף בחידוש זה, הוא שהתומך מרגיש אחריות בעצם כך שהוא מפרנס משפחה, וכך הוא מלא מרץ וכוחות לפעול עוד ועוד להצלתה. אגב, בדרך זו ראו יהודים רבים ניסים ונפלאות, שלא כדרך הטבע."


 

גדולי ישראל!

מדהים לראות את מכתבם של גדולי ישראל, עליו חתומים מרן הגרי"ש אלישיב, הגאון הגדול ראי"ל שטינמן שליט"א הגאון הגדול רבי מיכל יהודה לפקוביץ שליט"א, הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א הגאון הגדול רבי ניסים קרליץ שליט"א, הגאון הגדול רבי חיים פנחס שינברג שליט"א, הגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל שליט"א ועוד רבים מגדולי ישראל. מכתב המלמד יותר מכל, על החשיבות של הקופה, והישועה שמגיעה לכל מי ששותף לה. מכתב  לטובת קופת חזון איש, מלמד יותר מכל על האהדה ומהאמון הרב שהם רוחשים לה

 

המילים מדברות בעד עצמן "המוחזקות אין צריכים ראיה על פעולותיו הגדולות והמבורכות זה למעלה מיובל שנים הרב הצדיק רבי דוד חיים שטרן שליט"א מבני ברק חדב"נ של הצדיק  המפורסם לשם ולתהילה רבי חיים משה מנדל שליט"א ותלמיד נאמן לרבותיו מצוקי ארץ זיע"א...אגודת החסד המפורסמת לשם ולתהילה... בית אברהם על שם מרן בעל החזו"א זצוקללה"ה הפועלת גדולות ונצורות ומסייעת לרבים – כל הנזקקים, מכל שכבות הציבור משפחות במצוקה ואלמנות ויתומים והעמידה רבים על רגליהם בכבוד ואיתחזק גברא שפועל שלא על מנת לקבל פרס כלל וזכה שתורה וגדולה סמוכים על שולחנו ופעולותיו הברוכות הם למען הפרט והכלל ובנקיון כפים, ולא מחזיק טיבותיה לנפשיה וכבר העיד עליו רבינו בעל הקהילות יעקב  במכתבו בזה הלשון ה"ה ... ר' דוד שטרן אשר כבר פעל גדולות והצלות רבות לאין מספר ועשה הוא יחידי מה שעושה מוסדות מפורסמות, ואולי יותר... ועל כן נחזק ידו להמשיך במפעליו הגדולים ולהחזיק עמודי עולם אשריו ואשרי חלקו ואין ערך לגודל המצווה הכבירה הזאו, שאוכלין פירותיה בעולם הזה, והקרן קיימת לעולם הבא וכל המסייעים לזה תברכו מקור הברכו בבני חיי ומזוניוכל מילי דמיטב וימלא ד' כל משאלות ליבם לטובה


 

כאמור הרה"צ רבי דוד שטרן, למידו של מרן המשגיח רבי חצ'קל לוינשטיין, ומבאי ביתם של מרן החזו"א מרן הבית ישראל ומרן הסטייפלר זכר צדיקים לברכה, יזם והקים, כאשר עד היום מי שעומד בפועל בראשות הקופה הם גדולי ישראל. הרב שטרן עצמו, הוזיל מממונו הפרטי מבית אביו, סכומי ענק לטובת הנזקקים, כאשר ההרגשה שהוא נותן לכל מי שעוסק בענין, שמדובר ב"עסק" של כלל ישראל, בו כל אחד יכול ליטול חלק.

 

קשר מיוחד בן עשרות בשנים, קיים בין הרה"צ רבי דוד שטרן, לגאון הגדול הגר"ח קניבסקי שליט"א, כאשר עוד בחיי אבי מרן, מרן הסטייפלר זצוק"ל, עסק עימו הרה"צ רבי דוד חיים שטרן שליט"א במקרים רבים של צדקה.

 

כאשר יצא במסע לחו"ל לצורך קופת חזון איש, ליוו גדולי ישראל שליט"א  בברכת הדרך מיוחדת את הרה"צ רבי דוד חיים שטרן בשאלה "כיצד יש לך כוח לכתת רגלים", השאלה נותרה ללא מענה… אך התשובה היא ברורה: מצבם הנורא של עניי ארץ הקודש, וזרם הבקשות הבלתי פוסק לסייע לכל אותם אומללים.אבל, גדולי ישראל , הם לא רק מברכים, הם גם חותמים בפועל על הצ'קים, ומעורבים אישית בכל מה שנעשה בקופה, הקופה שלהם, כבר קרוב ליובל שנים, זו היא הקופה של גדולי הדור.

 

 מרן הסטייפלר זצוק"ל, מרן הגרש"ז אויערבאך זצוק"ל, הגה"צ רבי יחזקאל לוינשטיין זצוק"ל, ויבדלו לחיים, כל גדולי ישראל כיום, ראשי ישיבות אדמורי"ם, רבנים דיינים ופוסקים. כולם ראו ורואים את התוצאות בשטח ואת ההצלה הגדולה בפעילות שנעשתה בשקט וללא פרסום רעשני.הפעילות הזרימה סכומים רבים לטובת אלפי משפחות. שנעזרו באמצעות האגודה, דרך רעיון המופלא!

 

לא רק בעבר, גם כיום מלווים כל גדולי ישראל, שחותמים ומברכים באופן תדיר. הגאון הגדול ראי"ל שטיינמן, הגאון הגדול רמ"י לפקוביץ, הגאון הגדול  ר"ש אויערבאך,הגאון הגדול ר"ח קניבסקי, הגאון הגדול רבי ניסים קרליץ ועוד גדולים ורבים מגדולי ישראל, הם הקשובים למצוקות הכלל. לא פעם באים לידיעתם סיפורים מסמרי שיער על משפחות הנראות כלפי חוץ ברגילות, אך בתוכם בשקט בשקט העוני אוכל כל חלקה טובה, והן צעד אחד קטן לפני התמוטטות.

 

הם, באופן אישי, מכירים את הקופה הותיקה, זו שקרוב ליובל שנים תומכת בשקט ובצנעה בסכומים אדירים, הם באופן אישי מכירים את הרה"צ רבי חיים דוד שטרן, אשר אם ימכור איש כל הון ביתו במסירות נפשו לצדקה בוז יבוזו לו. הם באופן אישי פונים מפעם לפעם ומבקשים באופן אישי, לסייע לאותם נזקקים. הם, ידעו ויודעים על הכמות האדירה של צדקה והמהפכה השקטה שחוללה קופת הצדקה של "בית אברהם", הם שותפים לה אישית, הם מאצילים מברכתם לישועה לכל מי ששותף במצווה הגדולה.

 

מקור הברכה

השילוב של מאה אחוז צדקה, ומסירות גוף ונפש, גילתה כי כל מי שהתעסק בנושא ב"קופת חזון איש" בית אברהם, זכה לישועות למעלה מדרך הטבע.

 

המתנדבים עצמם, לא ראו בזה חידוש, שכן ידיעה זו כבר מופיעה בדברי מרן החפץ חיים. שכתב "האנשים שמחפשים סגולות שיוולדו להם בנים ומוציאים על הסגולות כמה וכמה רובלי כסף... יותר טוב שיעשו סגולה הנמצאת בדברי חז"ל, היינו שיתעסקו תמיד במידת הצדקה לעזור לעניים במה שיוכלו להיות מן המעשים שהוא גדול מן העושה ויתעסקו בו תמיד... כי עיקר המצווה הוא העסק התמידי שאדם מרגיל גופו לזה... ובזכות זה יתנהג ד' יתברך עמהם ג"כ במידת צדקה וחסד וימלא רצונם... וכן עשו הרבה אנשים בזמננו והצליחו בזה".( אהבת חסד, ח"ב, פ"ה)

 

אבל גם רבים אחרים, שלא יכלו להסתובב, ביקשו ליטול חלק, יש שאמצו משפחות, ויש שנתנו מהונם, להוסיף. כל מי שהכיר את קופת חזון איש מקרוב עמד נפעם לנוכח ההיקף האדיר. סכומי עתק המועברים במאה אחוזים לצדקה. ללא שום הוצאות מיותרות, ובעיקר. סיוע מלא למשפחות. בהם כאלו שיצאו מחובות של מאות אלפי דולרים, ובעזרת המתנדבים, הצליחו לצאת במשך זמן לא ארוך ממעגל המצוקה. הקופות הם שסייעו בידם. ואולם אין הקומץ משביע את הארי. וכך גילה כל מי שעסק בנושא הקופה, כי יש לו סיעתא דשמיא מיוחדת בכל תחום. "ישועות" של ממש כבר אמרנו. ואולי זה חלק ממה שנכלל במילותיו של מרן הסטייפלר זיע"א "חידוש נפלא..."

 

אלפי סיפורי ומכתבי ישועות ונפלאות, הצטברו עם השנים במשרדי האגודה. שם זה כבר לא חידוש, כל מי שנוטל חלק, קופה בבית, איסוף בפועל, או עזרה למשפחות, זוכה לישועת ה', הוא, מסייע לבניו אהוביו של הקב"ה, הקב"ה מסייע אף הוא בידו.

 

כאמור ההתרחבות המשיכה גם בזכויות, שכן כל מי שנוטל חלק בפעולות הקופה. על ידי נתינה בקופה שבביתו בסכום מינימלי, או כל שותפות שהיא, מקבל מטבע "קנין", ההופך אותו לשותף בחלק ממכלול הזכויות העצומות שיש לקופה. וכך, אותו אדם שנותן כמה שקלים לשבוע, או מחזיק משפחה, איש לפי יכולתו, הופך לשותף בקופת ענק ובה אין ספור זכויות של צדקה וחסד. חידוש של ממש! 

 

והישועה, קרובה לבוא.


 

מעבר לים

הכמויות הגדולות של הפניות, והיוקר המאמיר, גרם לכך שהרב שטרן, כיתת את רגליו לארה"ב. שם פנה לנדיבי עם וביקש מהם ליטול עימו חלק בקופה הגדולה "קופת חזון איש" וליטול על עצמם לסייע לעוד ועוד משפחות. ההתלהבות הגדולה של יהודי ארה"ב לא נתנה מענה לכל הפניות אך הרחיבה מאד את מעגל הנעזרים.

 

לפני מספר שבועות, יצא הרה"ג רבי דוד חיים שטרן שליט"א, במסע לדינר ענק שנערך בליקווד, שם שימש אורח הכבוד הגאון המובהק רבי מרדכי גרוס שליט"א.כאשר לאנשי המקום נשלח במכתב מיוחד ששלחו גדולי ישראל ליהדות החרדית עליו חתומים רבינו מרן הגרי"ש אלישיב, הגאון הגדול ראי"ל שטינמן, והגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א לטובת הכינוס והקופה.

 

בכינוס הגדול שנערך, השתתפו רבים מבני המקום, שהאזינו בקשב לדבריהם של הגרח"ד שטרן שליט"א ולדבריו הנלהבים של הגאון ר"ד שוסטל שליט"א מראשי ישיבת ליקווד. משאו של הגר"מ גרוס בגודל ענין הצדקה, משך את קהל ההמונים עד לשעת ליל מאוחרת. יהדות ארה"ב ובני התורה שבליקווד, חשו שייכם אף הם ל"קופת חזון איש", הם החליטו לצרף לביתם קופות של צדקה, ולהיות חלק ממכלל הצדקה העצומה של קופת חזון איש. 

 

בית יעקב לכו ונלכה

מתברר שבהוראת גדולי ישראל שליט"א, הפך להיות חלקן של נשות ישראל ממשי בקופת "חזון איש". חלק זה  העצום מתבטא בשני תחומים חשובים:  1. איסוף התרומות מהקופות ומבעלות הבית המחזיקות את הקופה. על פי הוראת גדולי ישראל זצוק"ל ויבלחט"א, מצטרפות מתנדבות רבות, נשים ובנות לאיסוף הקופות.  בשנים הראשונות, היה זה הרב וולף, אשר שלח בהוראת גדולי ישראל עשרות בנות לאיסוף הקופות באותם בתים בהם גבו את הקופות מבעלות הבית. חלקן, למרות השנים שעברו, מתנדבות עד היום.  אל מתנדבות אלו, נוספו מתנדבות רבות אחרות, אשר אוספות בצוותא את התרומות וכך נמצא כי אחוז המתנדבות בבית אברהם גדול מאוד. באחרונה נשאל שוב רבינו מרן הגרי"ש אלישיב בענין וההוא אף עודד וברך את ראשי הקופה על פעלם זה.

 

2 . מילוי הקופה שבבית בתרומות לקופת בית אברהם שותפים כולם, אך ללא ספק אשת החיל שותפה עיקרית ביותר בהן, מכיון שעפ"י רוב את "הכסף הגדול" מהמעשרות נותן הבעל, והאישה נשארת עם הפרוטות הקטנות שלה.. או אז, היא יכולה לשים אותן בקופת בית אברהם.  רגע לפני הדלקת נרות שבת, כאשר תפילה חרישית נשמעת מלב של אם...

 

רגע לפני שהילדים יוצאים בבוקר מהבית, והאם רוצה לעשות משהו לזכותם- שד' ישמור צאתם ובואם... רגע לפני... בעצם, לפני כל דבר.  כאם, יכולה האשה אף לעודד את ילדיה לתרום מעשרות מכספם. אם זו הבת שהרוויחה כסף משמרטפות (בייביסיטר) או הבן אשר  קיבל מעט דמי כיס... ה"פרוטות" האלו, אשר נאספות בעשרות אלפי בתי ישראל, יוצרות סכום גדול ודמיוני של ממש, אשר מאות רבות של משפחות במצוקה נתמכות על ידו.  כך מזכה האם את ילדיה במצוות הצדקה, וזוכה אף לחנכם באופן המהודר ביותר למתן צדקה. ממש כמו הסיפור הידוע על הסבא מקלם אשר ראה אצל ביתו הקטנה מעט ממידת הקמצנות. כדי לחנכה הוא לא הרצה לה גדולות ונצורות על חשיבותה של מידת הנדיבות וגנותה של הקמצנות אלא פשוט... נתן לה קופת צדקה. כמה פשוט. כמה חשוב.  


 

קופת הישועות!!!

ניסים ונפלאות!

 

ארבעים שנה של סיפורי ישועות למעלה מדרך הטבע* אלפי משפחות המקפידות לשים יום יום מטבע של צדקה לקופת הצדקה של "בית אברהם" כסגולה בטוחה להצלחה* הסיפורים רבים מספור, המציאות מוכיחה!  זורע צדקות, מצמיח ישועות!

 

ה"שליחים", אותם אלו שמתנדבים לאסוף את הקופות נמנים על כל גווני הציבור, צעירים וזקנים, נשים וגברים, כולם שותפים במצווה, שותפות בגופם.

 

סיפורי "ישועות" ללא גבול נמצאים בפי ה"שליחים" כמו גם בפיהם של מחזיקי הקופות. חלק מהם אף בקשו לתת את מספר הטלפון, כדי שיוכלו לשתף אחרים בישועות להם הם זכו!

 

חשוכי ילדים, חולים, מעוכבי שידוך או חסרי פרנסה, אלה כמו גם רבים שחיפשו ובקשו ישועות בענינים שונים, רוחניים וגשמיים, זכו לראות את הישועה בעיניהם, כי כוח הצדקה והחסד, אדיר הוא!

 

להלן עשרה סיפורי ישועות מתוך האלפים.

 

קול ששון כפול 4!

הקושי של מ.ח. גבר משנה לשנה, ארבע בנותיה הגיעו לגילאי שידוכין, אך אפילו אחת מהן לא מצאה את זיווגה, לילה לילה ישבה האם בוכה וכמעט מיואשת. "החלטתי שעלי לעשות משהו בנידון" היא מספרת, בחודש אלול תשס"ב החלה מ.ח.  לצאת במשך ערב אחד כל שבוע לאיסוף הקופות. "הבת הראשונה התארסה בתוך חודשיים, והבאות אחריה התארסו זו אחר זו" בתוך זמן לא ארוך השיאה מ. ח. את כל בנותיה, גם היום היא ממשיכה להיות שליחה של "בית אברהם", "לא אוותר על הזכות בכל מחיר"! היא אומרת

 

חיים ארוכים

פניו החמורות של הרופא בשרו רעות, אך המילים שבפיו היו קשות יותר. "יש לך חודש לחיות" הוא אמר יבשות, משאיר את ג.ר. המום ומרוסק, שומע את הבשורה הקשה מכל.

 

איך מתים? שאל ג.ר. את עצמו, והחליט כי הדבר היחידי אותו הוא יוכל לעשות הוא להיות "שליח" של בית אברהם. שבע שנים עברו מאז, שנים בהם נאבק ג.ר. עם המחלה, לא פעם ולא פעמים קצבו לו הרופאים זמן מקסימלי לחיות, לרוב הייתה התחזית מסתכמת בחודש או שתים של חיים. "המחלה הגיעה לכבד" בישר לו הרופא, "אין סיכוי" הוסיף. וג.ר. המשיך למרות הקשיים, הוא לא ויתר על התפקיד אותו הוא נטל לעצמו.

שבע שנים עברו מאז, שבע שנות חיים. "נס רפואי" קבעו הרופאים, תוהים למראהו, חי ומתהלך, סימני המחלה נעלמו זה מכבר, ג.ר. ממשיך בתפקיד אותו נטל לעצמו, "אני בטוח" הוא אומר, "שזכות הצדקה היא שהגנה ומגינה עלי גם כיום." 

 

זרע של קיימא

תמונות החתונה של י.ס. וכלתו, היו צבעוניות ומאושרות כשל כולם. אחריהם עברה שנה ועוד שנה ועוד אחת, בני הזוג הרגישו שמשהו נורא נגזר עליהם, חמש פעמים הרתה גב' ס. ובכל פעם הפילה רח"ל את עוברה. נסיונות הטיפול השונים לא הניבו תוצאות. החיוך נמחק מפניהם של בני הזוג, העתיד נראה שחור ומר.

באחד הימים התקשר הרופא. "יש תרופה חדשה שאולי תסייע" אמר, מנסה להפיח תקווה ביאוש, התרופה יקרה במיוחד, אך מה לא עושים כדי לזכות בפרי בטן.

אולם בני הזוג החליטו לנסות את "קופת הישועות". "את עלותה של התרופה" הודיע הבעל לרב שטרן, "אתן מידי חודש ל"בית אברהם", בנוסף נהפוך ל"משולחים" לאיסוף הקופות.

כעבור מספר חודשים, כבר לא יכלה האשה להיות שותפה באיסוף הקופות, בשל שלבי ההריון המתקדמים, אולם בעלה המשיך עד ללידת ביתם התינוקת, "לא נפסיק" מבטיחים בני הזוג, שראו את הישועה וחפצים בעוד...

 

מסביב לעולם

 מ.ק. נחשב ל"מצליחן בכל קנה מידה, הוא היה נאה מוכשר, ובעל מעמד כלכלי מבוסס, לכאורה לא היה חסר לו דבר, אך לא היה לו כלום. ממ. חגג לא מכבר את יום הולדתו השלושים ושמונה, ופתרון בנמצא אין. הוא כבר שוטט ברחבי העולם כולו, בחיפושים אחרי בת הזוג המיועדת, ולא היה שדכן ברחבי הגלובוס שלא הכיר את שמו. "אני חושב שנגזר עלי להשאר רווק" אמר פעם בעצב לידיד קרוב, תוהה מה יהא עתידו בעולם.

 

באחד הימים סיפר לו חבר על "בית אברהם", ועל "קופת הישועות" כבר באותו יום הכניס מ. את הקופה  לביתו. ומייד לאחר חג החנוכה הוא הפך בעצמו להיות "משולח" פעמים בשבוע יצא מ. לאיסוף קופות, מתפלל ומצפה לישועת ה'.

בחודש ניסן התבשרו כל ידידיו על אירוסיו בשעה טובה ומוצלחת, הכלה גרה בקרבת מקום, "לא מעבר לים היא" אומר מ., מודה על העיצה הטובה, ומתחייב שלא להפסיק את שליחותו גם היום

 

חתן וכלה

א.כ. הוא כבר לא יהודי צעיר, אלמול עיניו הכלות, ראה א. את בנו וביתו המתבגרים, שנה עברה ועוד אחת, אך שבר לא השתנה, דומה היה כי מסכת השידוכין נעצרת בפתח הבית, הישועה בוששה מלבוא.

"החלטתי" כותב א. במכתב ששלח ל"בית אברהם", כי במידה וילדי יתארסו עד חג השבועות, אתן לקופת "בית אברהם" אלף דולר על כל ילד שיתארס, מעין "דמי שדכנות" על הישועה...

הבן, אין צורך לספר התארס ביום ל"ג בעומר, אירוסיה של אחותו התקיימו, בערב חג השבועות...,

 

אשר יעשה יצליח

א.ש. הוא איש עסקים מצליח, שימיו נעים בין עיסוקים טורדניים במשרדו המפואר, לטיסות עסקים תכופות לחו"ל.

בשנתיים האחרונות, מונחת קופת "בית אברהם" תדיר על שולחנו, "אין עסקה ללא קופה" הוא אומר בחיוך, כפי שהוא נוכח בעצמו.

הייתה זו הצעה עסקית יוצאת מן הכלל, שסכומי הרווח בה היו גדולים במיוחד, כמו בכל עיסקה ברר א. היטב מי הם שותפיו, והגיע למסקנה כי זו היא עיסקה מצליחה במיוחד.

העיסקה נחתמה ויצאה אל הדרך, רבים מידידיו ששמעו על הצעד שעשה קנאו בו, נראה היה שא. הולך להתעשר עושר רב.

"באחד הימים לפני שיצאתי מביתי לפגישה מכרעת, דפקו על דלת ביתי שליחי קופת "בית אברהם", מספר א. " למרות שמיהר, החליט א.לתת במקום תרומה הגונה ל"בית אברהם" כדי שהעסקה הבטוחה למדי תצליח. הוא התעכב עוד קמעא כדי להכניס את הכסף בקופה. למפרע התברר שדקת העיכוב הצילה את כל ממונו. שיחת טלפון בהולה הגיעה ששניות ספורות לפני שעזב את הבית. על הקו היה ידיד לשעבר, ששמע באקראי על שותפותו של א.

"זהירות" זעק הידיד, מספק לא. פרטים לא ידועים על שותפיו, ועל גורל העסקה אליה הוא נכנס.

אט. הגיע לפגישה המכרעת, מודיע על רצונו לבטל את חלקו בעסקה. השותפים נראו שמחים למדי, "אקנה ממך את חלקך בכפול ממחיר הקניה, "הציע לו אחד הנוכחים, שדאג לתת הוראה בנקאית על אתר...

מספר שבועות עברו, עד שהתברר גודל הישועה, העסקה המדהימה התבררה כבלון נפוח, מרבית השותפים יצאו בנזקי ענק, וא. לא די שלא הפסיד אלא עוד הרוויח, "בזכות הקופה" הוא אומר...


 

פרנסה ברווח

מ. וח. הם בני זוג, שלמרות זמנם העסוק הם אינם מוותרים על השליחות הקבועה, של ערב בשבוע. רק חודשים ספורים עברו מאז היה לבני הזוג זמן פנוי לרוב. הם פוטרו משרותיהם, כאשר במצב התעסוקה הקשה בארץ, נדמה היה שאין להם סיכוי בגילם למצוא עבודה מכובדת.

בצר להם פנו השנים להיות שליחים של "בית אברהם".

כעבור חודש מצאה האשה עבודה מכניסה במיוחד, ושבועים לאחר מכן הצטרף הבעל שקיבל הזמנה לעבוד בעבודה מכובדת ומכניסה.

"אנחנו עסוקים" הם מספרים, אך מצהירים שלא יוותרו על השליחות אותה הם נטלו על עצמם. "בעקבות הקופה הגיעה הישועה" הם אומרים וממליצים לכולם להיות שותפים.


 

עינים להם

את מראה פניו של רופא הילדים לא תשכח גברת ר.ד. לעולם, הדיווח היה קשה מנשוא "לבן הקטן (בגיל חודשיים וחצי) יש גידולים סרטניים ברשתיות של 2 העיניים" אמר הרופא. הטיפול היה קשה, התוצאות הצפויות גם הם קשות לעיכול, "יש חשש לעוורון בעין ימין, ולראיה לקויה בעין השניה רח"ל." אמר הרופא לאם הבוכיה.

האם החליטה להצטרף ל"בית אברהם", הילד, כיום  בן 3 וחצי, עובר מידי חצי שנה בדיקות, "הוא רואה בשתי העיניים בצורה תקינה, עיניו נקיות לחלוטין" היא אומרת באושר מוכנה לספר את סיפורה  \

 

ויזכו לראות בנים

 א.ח. וש.ח. לא מפסיקים מלהודות לידיד, זה שגילה באוזניהם את סגולותיה של קופת הישועות

זמן רב חיכו בני הזוג לפרי בטן, וישועה באופק אין. הידיד שצרתם נגעה לליבו סיפר להם בעדינות על קופת "בית אברהם" – "אין לנו מה להפסיד" אמרו בני הזוג אחד לשני, והכניסו את הקופה אל תוך ביתם. את הישועה הם ראו מהר מכפי שציפו, הם גם מוכנים לספר עליה לכל מי שיבקש.036771743 . "תודה לכם" הם כותבים במכתב נרגש, מבקשים מכל מי שיכול להצטרף ולהוושע.

 

הצלה ניסית

ג. גר באחד מישובי צפון הארץ. לפני שנתיים שמע ג על קופת בית אברהם, והחליט לתרום מידי חודש סכום קבוע למען הניי הקופה. "מאז" הוא מפרט במכתב ארוך ומרגש, "ראיתי ישועות לאין ספור", הוא מספר על תאונה קשה אליה נקלע וממנה יצא ללא כל פגע, על הצלחה בפרנסה, ועל תחושת ישועות מקיפה הסובבת אותו משך כל היום. "זוהי העסקה הטובה ביותר שעשיתי מימי" כותב ג. שמתחייב לא להפסיק את הסיוע הקבוע. "כי יותר ממה שאני מסייע לקופה היא מסייעת לי!"


 

לא סוגרים בלי קופה!

 

בין רבבות מחזיקי הקופות, ספרו רבים על הנהגה שקבעו בביתם.

לא סודרים בלי הקופה.

עיסקה? פגישה? חברותא? שידוך? תור לרופא? ראיון עבודה? מבחן קבלה לישיבה- כולל- סמינר?

 

לא סוגרים בלי הקופה!

 

קופת הישעות של "בית אברהם!

 

אלה... ועוד אלפי ישועות מופלאות.

 

היה גם אתה שותף לברכה!
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד