חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

העירוב המהודר בעולם


לאחר שנים של קשיים ועיכובים, לונדון החרדית חוגגת את השלמתו של העירוב המהודר בבירת בריטניה * הקהילה מפרסמת חוברת מהודרת ובה אסופת מכתבים נדירים מגדולי ישראל, המברכים על מלאכת-הקודש, ומקווים שמהם ילמדו וכן יעשו בקהילות נוספות בעולם * על מצות עירוב


 

 

הראב"ד הגר"ח ארנטרוי בהתייעצות

 אצל מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א

נושא העירוב הוא, ללא ספק, הנושא המרכזי העומד מזה שנים על סדר יומה של היהדות החרדית בלונדון.

למרות הוותק הרב של הקהילה וחרף העובדה כי על תושביה נמנים תלמידי-חכמים רבים ותומכי-תורה מהחשובים בעולם, במשך שנים ארוכות לא יכלו התושבים לטלטל חפצים מרשות לרשות בשבתות, בשל קשיים טכניים ובירוקרטיים אינסופיים בבניית עירוב כהלכה. מערימי הקשיים היו רבים, ובמיוחד שלטונות העיר, שעצם הרעיון של הצבת עמודים ו'צורת הפתח' ברחובות העיר ההומייה, עורר את התנגדותם הנחרצת.

ואולם, לאחר השתדלויות רבות, ניתנו האישורים הדרושים ובתרומתם של נדיבים מקומיים וסיועם של רבנים מומחים מארץ ישראל לנושאי עירובין, הוקפו שכונות החרדים בצפון-מערב לונדון בעמודי עירוב למהדרין.

בימים האחרונים חוגגים בני הקהילה החרדית, בראשות הראב"ד הגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי שליט"א, חמש שנים להקמת העירוב המהודר בלונדון. לרגל זאת, הם הוציאו לאור חוברת מהודרת, ובה אסופת מכתבים נדירים מגדולי ישראל, המעידים על מלאכת הקודש, ומקווים כי מהם ילמדו וכן יעשו בקהילות נוספות בעולם בהתקנת עירוב כהלכה.

בין המכתבים, ניתן למצוא את כתב-ידם של מרן הגרי"ש אלישיב, מרן הגר"ח קנייבסקי, מרן הגרמ"י ליפקוביץ ומרן הגר"ש אויערבאך. הגר"ח קנייבסקי כתב כדרכו בקצרה, במכתב-תשובה, כי "ראוי לפרסם כי העירוב מהודר". בנוסף, מצורפת לחוברת מפה מדויקת ובלעדית של כל אזורי העירוב המהודר בלונדון.

בית הדין הרבני של לונדון הוציא מכתב רשמי בעניין זה, עליו חתומים ראב"ד לונדון הגר"ח ארטנרוי – מייסד העירוב, ועמו דייני בית-הדין הגאונים רבי מנחם גאללי, רבי יונתן אברהם, רבי אהרן יצחק בינשטאק ורבי שמואל סיימנס.

"הנה", כך הם כותבים, "העירוב נבנה על הצד היותר טוב באופן שרוב רובן של המחיצות הן עומד ממש. מתחילת יסודו עד גמר בניינו, כל צעד ושעל, היה בעיון רב ודקדוק גדול ובהתייעצות עם גדולי פוסקי זמננו, כדי לוודא שכשרות העירוב תהיה למהדרין.

 

         

                                               רבני העירוב במלאכת-הקודש בלונדון

 

"אשר על כן אנו מביעים שוב את דעתנו בזה שהעירוב הוא כשר למהדרין וכל הרוצה יכול לסמוך עליו, וב"ה זכינו לכך שגם קהילתנו נמנית בין הקהילות בכל רחבי תבל שתיקנו להן עירובין לתועלת הציבור ולהרמת קרן שמירת השבת, ויהי רצון שיתקיים בנו האמת והשלום אהבו והרמת קדושת השבת להגדיל תורה ולהאדירה", מסיימים הדיינים החשובים את מכתבם.

הרה"ג ר' דוד אייזנשטיין, מחבר הספרים הנודעים 'אשד הנחלים' על מסכת עירובין ומי שהיה מהרבנים הבולטים במערכה, העיד לדבריו, כי "אין זו גוזמה כלל לומר שהעירוב בלונדון כיום הוא מהעירובין המהודרים ביותר בעולם, כיוון שהוא בנוי רובו ככולו בצורה נפלאה על מחיצות של עומד ממש והשכירות נעשית כדת וכדין כנהוג בירושלים עיה"ק".

ובכל-זאת, הרי להידורים אין סוף, והשבוע נודע, כי ראשי הקהילה בלונדון מתעתדים להוסיף הידור נוסף, ראשון מסוגו בעולם, שיהיה מקובל על כל גווני הקשת של הקהילה בלא יוצא מן הכלל: המדובר בדלת העשויה מטכניקה חדשה המסתובבת על צירה ומתקפלת ונכנסת לעמוד של ה'צורת הפתח', באופן שתהא חשובה כדלת הראויה להינעל.

בשבוע האחרון ביקרו רבני העירוב בבית מרן הגרי"ש אלישיב. הם הציגו בפניו את הרעיון החדשני של הדלת המסתובבת, ודנו עמו בהיבטים ההלכתיים הקשורים לעניין.

אין ספק שהידור מיוחד זה, עוד יכה גלים ויעורר הדים רבים, ובוודאי יקרין על קהילות נוספות בעולם המבקשות עירוב כהלכתו.

 

פורסם ב "קו עיתונות דתית"
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד