חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

משפחת הלויים "גלבר" מרומניה


א
אבות ובנים למשפחת גלבר
בין קדושי יאסי שנספו על קדושת ה' בפוגרום שארע בעיר יאסי בשנת תש"א, היה יהודי יקר בשם רבי חיים שמואל הלוי גלבר הי"ד.
רח"ש היה יליד העיירה טרגו-ניאמץ, [רומניה, אזור מולדובה, לא הרחק מיאסי]. והוא בנו של רבי יהושע נח הלוי גלבר. רי"נ נולד בשנת תרכ"ו, בבוצ'צ'ה, [אף הוא באזור מולדובה], וחי רוב ימיו בטרגו-ניאמץ הסמוכה, שם נשא את אחת מבנות המקום - מ' רייזל ע"ה, בתם של רבי אברהם יצחק קימל, ומ' חנה רחל בת רבי מרדכי הכהן]. נודע בין מכריו כבר אוריין וכבר אבהן. נפטר בתל אביב, בשנת תשי"א.
הוא היה בנו של רבי שמעון אריה לייב בן רבי חיים שמואל הלוי גלבר - מתושבי בוצ'צ'ה, שנפטר בשנת תרס"ט. ושם זוגתו - מ' פייגה בתו של רבי יהושע נח.
מילדי רשא"ל ידועים לנו, מלבד בנו ר' יהושע נח הנ"ל, גם: א. בנו - רבי אברהם מנחם מנדל הלוי, שאימץ את שם המשפחה "שכטר". ב. בנו - רבי משה הלוי, שאימץ את שם המשפחה "חכם" כתוספת לשם "גלבר", [שמו הרשמי ברומניה היה: "משה חכמו-גלבר". ר"מ שימש כשו"ב בעירו בוצ'צ'ה.
 
ב
מצאצאי רבי רפאל מברשד
מסורת בין צאצאי משפחת גלבר הנ"ל, שהם נמנים עם צאצאיו של הרה"ק רבי רפאל מברשד זי"ע. כך נמסר מפיו של ר' יהושע נח הלוי גלבר הנ"ל, וכך גם נמסר על ידי צאצאי אחיו של רי"נ. אלא שברבות השנים, נעלם פירוט שלשלת היוחסין מר' יהושע נח ואבותיו עד לר' רפאל מברשד.
גיס היה לו לר' שמואל ארי' לייב הנ"ל, ושמו רבי משה מרדכי בודנר, שעקר מרוסיה לרומניה מאימת הגיוס, והתיישב בעיירה מיהלני [רומניה, איזור דורוהוי שבמלודובה. בהגה הרומנית נקרא בשם המשפחה: "בוטנרו"]. בערוב ימיו עלה לארץ הקודש, ומנו"כ בהר הזיתים, בשנת תרע"ג. לא ידוע כיצד הם היו "גיסים", אולם מסתבר שרמ"מ נשא את אחות רשא"ל, שכן בנו היחיד נקרא בשם "חיים שמואל", כשם אביו של רשא"ל.
והנה, גם בין צאצאי רמ"מ זה, רווחת מסורת, שהוא היה "נינו" של הרה"ק רבי רפאל מברשד זי"ע.
[אחד מצאצאי רמ"מ - ויחזקאל כהן שמו, כותב זאת ברשימותיו, ומוסיף שרמ"מ היה גם "נינו" של הרה"ק רבי פינחס מקאריץ זי"ע. לעומת זאת, במשפחת "גלבר" הנ"ל, לא עברה מסורת שכזו].
נבקש את עזרת הקוראים היקרים שיחיו, היודעים להשלים פרטים אודות שושלת היוחסין דנן, המייחסת את משפחת "גלבר" עד הרה"ק רבי רפאל מברשד זי"ע.
 
ג
הרה"ק רבי רפאל מברשד זי"ע
מה ידוע לנו על רבי רפאל מברשד זי"ע?
הרה"ק רבי רפאל מברשד זי"ע, נולד בשנת תקי"א, לאביו רבי יעקב יוקל ז"ל, ושם אמו מ' פייגל [פייגה] ע"ה. היה גדול תלמידיו של הרה"ק רבי פנחס מקוריץ זי"ע - שאמר: "הקב"ה יחזיק לי טובה שנתתי לו רפאל'יק כזה". התפרסם בדקדוקו המופלגת במידת האמת. בערוב ימיו התגורר בטראשטע, ושם נפטר ביום ט"ו בטבת שנת תקפ"ז. מדברי תורתו, בספרי רבו הקדוש מקאריץ זי"ע.
מילדיו, ידועים לנו שלשה בנים ובת אחת, הלא המה:
1. בנו - רבי יצחק, [אבי רבי ישעיהו, אבי רבי אריה לייב שנשא את רבקה בת רבי יעקב ורטמן דלהלן, ושטר התנאים שלהם צולם ונדפס בספר אמרי פינחס השלם].
2. בנו - רבי יעקב.
3. בנו - רבי לוי, [אבי רבי ישראל משה פרידהנט, אבי רבי מאיר פרידהנט].
4. בתו - אשת רבי יעקב [בן רבי אברהם] ורטמן, מטרנובקה. נקרא גם בשם: רבי יעקב מבוסיבקה. [יש מוסיפים להם כהונת רבנות: רבי יעקב ורטמן אב"ד דק"ק טרנובקא, בן רבי אברהם אב"ד דק"ק בוסקיבא]. עלה לארץ ישראל בשנת תרכ"ה בערך, ונפטר בצפת בשנת תרל"ב. היה להם בן יחיד בשם רבי לוי יצחק. ושתי בנות, מ' רבקה אשת ר' ארי' לייב הנ"ל [במס' 1], ומ' שרה - אשת רבי שמחה קופמן. לרבי לוי יצחק היו ארבע בנים ובת. חלק מהצאצאים שלו, עלו אף הם לארץ ישראל [בעליה השלישית].

מאת הרב נפתלי אהרן וקשטיין מח"ס וַיִתְיַלְדוּ
רבי ינאי 56/12 רובע ז' אשדוד
טלפון 08-8679877 / פקס 1538-8679877

תגובות
מס. התגובהתוכן התגובה
1. יוסף הלוי (28/10/2019 18:44:03)
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד