חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תגמולים לילדים עבור קיום מצוות / סיוע בבית

שאלה

ב"ה זכינו בשבעה ילדים, הגדול בן 8 והגדולה בת 7.

 

מטבע הדברים אני נאלצת להסתייע בבת הגדולה בעיקר בשמירה על אחיה כשאני צריכה לצאת למס' דקות, ובסיוע בעבודות בית נוספות – עם הימים היא- יכולה יותר, ואני- נזקקת יותר לעזרתה.

 

היא יודעת ומוכנה לעזור אם אני מבטיחה לה ממתק או פרס – ואם לא – אז אולי היא תסכים, ואולי לא, וקשה לשכנע אותה- ואולי גם אסור -  להכריח אותה.

 

א. עד כמה מותר וכדאי "לשלם" לה על עזרתה, אם בכלל, וכיצד לגרום לה לעזור גם בלי תמורה. (בכל זאת היא קטנה ועם כל ההסברים על המצוות היא צריכה תגמול מיידי – להבדיל כמו שאנחנו הובטחנו בתורה "ונתתי גשמיכם בעתם" וכו'.

ב. עד כמה ואם בכלל לבקש עזרה מהילד הלומד בחיידר ?

תזכו למצוות

 

תשובה

רוב שלומים!!

שאלתך הנכבדה, היא שאלה שעליה ניתן לומר כי את מצויה בחברה טובה, כי כמעט כל הורה לילדים נתקל בלבטים אלו שמקיפות את חייו תמידין כסדרם.

 

בכדי לתת את הדעת לכללם של דברים, שהרי יקשה עלינו להתייחס באופן פרטני למקרה שלך, יען ואיננו מכירים את הילדים ואת אופיים, את חינוכם ומסגרת לימודם, ואת הקשר שיש בין הילדים להוריהם, [ואם תחפצו לשוחח ולפרט בענין, נשמח להיות לעזר באופן פרטני אם תשאירו פרטי התקשרות], לכן אנו נותנים תשובה כללית לגופו של דבר, שלבטח תוכלו להפיק ממנה תועלת אף לשאלתכם הפרטנית.

 

עוד בטרם נכנסים לפרטים יש להקדים לכך הקדמה, והיא ש קיימת מעלה באירגון "מבצעים" נושאי פרסים בכלל, ובפרט באופן שבמקום לתת פרס על כל דבר ודבר הנעשה, ולכל אחד ואחד, שבאופן כזה אין לדבר סוף, והוא מזלזל בערך המעשה שכל עשייתו תלויה בגורם זול ולא בעיקר, הרי באירגון מבצע שכל אחד יכול להשתתף בו ולקבל פרס הדבר חוסך הרבה זמן וכו', ולכן הדבר נעשה בסדר מסודר והעיקר שהמבצעים כוללים את רוב הענינים העיקריים הנצרכים להגשמת מטרה זו.

 

ישנה מעלה למערכת של מתן פרסים לילדים שהצטיינו באופן יוצא מן הכלל בתחום כלשהו, והרי ידוע מה שאמרו רז"ל "קנאת סופרים תרבה חכמה", ובכללות הנושא של נתינת פרסים על מעשי מצוה ותורה, ניתן לראות במנורת המאור נר ג' כלל ב' פ"ב ראשית חכמה פרק גידול בנים ועוד.

 

מעלת המבצעים הנעשים באופן כזה היא, שניתנת הזדמנות לכל ילד וילד מבני הבית להשתתף במבצע ולזכות בפרס מבלי שיהיה קשור לאחיו, אלא כל אחד ואחד עובד עבודתו כפי יכולותיו, אופן זה מונע על פי רוב את החסרון הקיים במבצע שבנוי על התחרות בין הילדים שאז בהרבה מיקרים ישנם ילדים בודדים המפריעים לכל האחים, ולכן ישנם לפעמים ילדים המתייאשים מלכתחילה ביודעם שאינם מסוגלים להגיע לכך, אבל כשהמבצע הוא בהמתכונת התואמת לכל יחיד כפי יכולותיו, הוא ראוי ומועיל.

 

לכן, ההצעה היותר מיוחלת למקרים מעין אלו, היא עריכת מבצעים כלליים יותר, בין בני הבית, הוי אומר במקרה שציינת, מבצע כמו 'עזרה לאבא ואמא' היינו ממליצים אפילו על עריכת דפי מדבקות ודומה להן, שיהיה לכל הילדים הגדולים שיש בכוחם לעזור, ויציינו מדבקה או סימון בולט כל אימת שעשו מעשה מצוה זה, לכל אחד ביכולותיו. וכאן נצרך הסבר מפורט של האמא המסבירה לילדיה את השוני שיש בין הילדים במתן העזרה, שכמובן הילד בחיידר שרוב שעותיו אינו בבית, העזרה מתבטאת בדברים אחרים מאשר הבת שנמצאת יותר בבית ויכולה להעסיק את אחיה הקטנים וכו', ולסייע בכך להורים.

 

במקרה זה הילדים לא מקבלים ממתק מיידי שנותן להם ערך זול למעשה הטוב שעשו שכל עיקרו הוא רק בכדי לקבל מציצה או קרטיב, דבר המביא לזילות בעשיית מעשים טובים, אלא הם ממלאים דפים שלמים של מצוות!!! כשמידי פעם ניתן עידוד וחיבוק לאותו ילד שהגדיל לסייע ולעזור, בהדגשה שדף 'המצוות' שלו הולך ומתמלא ושכרו גדול מאד...

 

אז ניתן בהחלט לקיים את העידוד הנצרך לילד, שכשמילא את דף המצוות בפרטי מצוות רבים, הוא מקבל פרס גדול יותר מממתק בודד, וזה בהחלט לא כנגד המעשה, אלא עידוד קטן על עשיית מעשה גדול של צבירת דף מצוות גדול, ומביא מאידך לחשק גדול יותר להתחיל ולמלא דף מצוות נוסף, בענין זה או אחר הנדרש בבית.

 

דומנו, שאם תנהגו כך, תהיה תחרות סמויה בריאה בין האחים הגדולים לסייע ולמלא את המבצע, וכל אחד יחשוק להיות המוביל מטבעו, מאידך, יותאמו המבצעים ליכולות הילדים, כשיוסבר היטב מדוע קיים שוני בין מילוי המבצעים, בהתאם לגיל, מין, ויכולות, ובכך אף תתמלא הבקשה האמיתית לעזרה גדולה ומתבקשת מהילדים הגדולים, בניהול חיי הבית כולו.

 

בהצלחה יתירה

ועד הרבנים

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד