חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לכבוד מערכת עלון 'הכתר'

בראשית דברי אודה לכם מאד על העלון הנפלא בנושא צניעות.
רציתי לרשום מספר מילים על הנושא ואם תראו לנכון לפרסמם, מה טוב.
מצב הצניעות  או החוסר בושה שקיים היום בציבור שלנו – עבר את הקו האדום! א''א לשתוק יותר. חייבים לשים סוף למצב ההולך ומתדרדר מיום ליום.
רואים היום בנות למשפחות טובות שהאבות אברכים ובני תורה והן נראות – ה' ירחם! רואים גם נשירה ל''ע של בחורים רבים ומי יודע אם זה לא השפעת הצניעות שירדה עד לשאול תחתית.
נכנסתי לחנות בגאולה שהמוכר ובעל החנות הינו חצי חילוני (אולי יותר חילוני מדתי) והנה נכנסת אשה ומבקשת : אולי תוכל להביא בגדים צנועים במידות נורמליות?!
ואז לא האמנתי למשמע אזני, הייתי בהלם מתגובת המוכר: הוא נתן צעקה: תאמיני לי גברת אני מתבייש! פשוט מתבייש! (בן אדם חילוני!) למכור כאלו בגדים אבל מה אני יעשה, זה מה שרוצים שאביא אז זה מה שאני מביא... הבנתם: זה מה שרוצים... זה לדאבוננו מה שרוצים... ה' ישמרנו...
היכן הבושה הטבעית? אבדנו כל רגש היום. אין ממי להתבייש ואין ממה... אישיות חינוכית התבטאה: אם שרה שנירר היתה קמה מקברה ורואה איך הבנות נראות היום היתה מקימה בית יעקב חדש...
חשבתי על כמה פתרונות מעשיים שאולי דרכם יוכל להיות פתח הצלה רוחנית:
א. צריך להכנס לבעלי חנויות בגאולה וברח' ר' עקיבא בבני ברק ולהסביר להם בצורה נעימה שהבגדים שהם מוכרים- אינם צנועים. צריך להדריך אותם בדיוק לגבי סוגי הבדים אותם מותר למכור! (אפילו לחלק להם תקנון מודפס). אני בטוח שאם יסבירו להם בדרכי נועם- הם יקבלו.*
ב. צריך ללמוד ולדבר על הנושא כבר מביה''ס היסודי ובמיוחד בסמינרים. לא להרפות! בכיתות הגבוהות של הסמינר לדבר על אשה נשואה – איך היא צריכה להראות: לא בנעלי ספורט, ולא בלבוש מבליט וארוך ולא בפאות שנראות כשיער.
יתכן ** שאפילו צריך להכניס שעור צניעות, וללמוד את ההלכות ממש לפרטי פרטים ולהכניס את  ההשקפה של הנושא כבר מקטנות לאורך כל שנות הלימודים.
ג. בקבלת שבת שקבוצות בנות מתאספות עם מדריכה ומדברים בעניני שמירת הלשון להכניס גם את נושא הצניעות וכך אולי יוחדר הנושא ויתישב על ליבות הבנות.
ד. אני קורא כאן מכל הלב לאבות ולבעלים! אל תתנו לבנותיכם ולנשותיכם לצאת מהבית עם הלבוש הנורא הזה! אתם גורמים רעה רק לעצמכם בזה! התוצאות של לבוש מושך ומבליט מי ישורנו? מי ישא בתוצאות המרות האלו? רק אתם! ח''ו, זכרו זאת! ברוב המקרים אם האבא או הבעל היו עומדים על האשה שלא תתלבש בצורה שהיא מתלבשת- היא היתה נראית אחרת!...

* הלואי שהיו כך פני הדברים. אם בעלי החנות חילוניים אין סיבה שיקבלו זאת כאשר הם יודעים שגם בגדים אחרים מפרנסים אותם בכבוד, ואם בעלת החנות 'חרדית', בד''כ נשים אלו (וכן בעליהן, כמובן) אינן מיחסות חשיבות רבה לצניעות, בלשון המעטה. כך הוא המצב, לדאבוננו הרב.
** הדבר ברור שכך צריך לעשות וכבר הורו כן גדולי ישראל במכתביהם (הובא בגליון מס' 3), אך לדאבוננו מנהלים ומנהלות מתעלמים מהוראה זו, ומסתפקים ב'תקנון'.
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד