חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ספר 'מסכת מקוואות המבואר'

3/01/2018

"חיבור כזה לא נראה במשך שנות דור"
 
הוצאת הספר 'מסכת מקוואות המבואר' מעוררת הדים בעולם התורה שלושה כרכים מפוארים אשר מכילים את מיטב המפרשים, ראשונים ואחרונים על המסכתא והכל בביאור נפלא ומאיר עיניים גדולי ישראל שליט''א יצאו מגדרם להלל את היצירה הגדולה ולברך את הרבנים הגאונים המו''לים אשר ביקרו במעונם המהדורה הראשונה אזלה מהשוק


יום בשורה וגיל לעמלי תורה וחפצי בינתה עם הופעת מסכת מקוואות השלם והמהודר.
המדובר בסידרה של שלושה כרכים שכולה יצירת מופת בתכלית הפאר וההדר, ובה מלוקטים בטוב טעם שמנה וסלתה של פירושי הראשונים והאחרונים על המסכתא, המתפרשים על פני יותר מאלפיים עמודים.
 
הרבה סימנים טובים ניתנו ביצירת הפאר, בין המעלות הבולטות בספר, הגירסא המדוקדקת והביאור המלובן כאור הלבנה של ראשונים ואחרונים מתחילתם ועד סופם, אשר לוקטו בעבודה מאומצת על עשרות כתבי יד ודפוסים ישנים. והכל ברוב הדר ובכלי מפואר.

רק כדי להמחיש את גודל היצירה שכמותה לא נראתה זה שנות דור, נציין שעל היצירה המופלאה עמל במשך שנים צוות נרחב המונה עשרות תלמידי חכמים מא"י ומחו"ל, כשעל המלאכה מנצחים הגאון רבי נפתלי קריגר שליט"א, ראש חבורה דישיבת ליקווד. הגאון רבי מרדכי אליהו סלושץ שליט"א, מו"צ ביה"ד דמרן הגר"נ קרליץ שליט"א – בני ברק, אשר בצוותא עמלו על החיבור הגדול.

צוות הרבנים העורכים שליט"א ועמיתיהם, הגאונים הרב משה הלר שליט"א, מגדולי העורכים והמהדירים, הרב יהודה סטורץ שליט"א, מראשי חבורת אברכים של הגאון ר' יצחק לוקסנברג שליט"א. הרב דניאל גלוברמן שליט"א, מעורכי ספרי חברת אהבת שלום ודרכי הוראה לרבנים של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, הרב חגי דיאמנט שליט"א, מטובי העורכים בארץ, חברו למשלחת אשר ביקרה בבתיהם של גדולי ישראל מכל שדרות היהדות הנאמנה וזכתה לתגובות נלהבות באופן נדיר ביותר.

הצטרף למשלחת הגאון הרב שלום מאיר סיאני שליט"א, ראש כולל היכלי התורה – ירושלים. מרנן ורבנן לא הסתירו את התפעלותם לנוכח המסכתא המבוארת והרעיפו מילים חמות שאינן נשמעות באופן תדיר במעון קדשם.

דומה כי אין הוכחה טובה יותר להיותו של החיבור על מסכת מקוואות אחד החיבורים הגדולים בדורנו מאשר יחסם המיוחד של גדולי ישראל אל הכרכים שהובאו בפניהם. וכמאמר אחד מהם, "ספר כזה עוד לא נראה כמותו".

בין יתר גדולי התורה, ביקרו חברי המשלחת אצל מרן שר התורה הגאון הגדול רבי חיים קנייבסקי שליט"א אשר בחן את כרכי המסכתא בעניין רב ועלעל בדפי הספרים בהנאה גלויה. מרן שר התורה הגדיל לעשות כאשר ביקש להניח את הכרכים על המדף בארון הספרים אשר בחדרו, במקום של כבוד, הגלוי ונראה לעין.

הגאון הגדול רבי גרשון אדלשטיין שליט"א והרב דב פוברסקי שליט"א ישבו עם הרבנים הגאונים המו"לים, ולאחר שבחנו את הכרכים, הרעיפו דברי שבח וקילוסין על הספר ועל מחבריו, ואף ביקשו מהם לשמוע עוד ועוד פרטים על המיזם הכביר ועל כל השתלשלות עבודת הקודש של המחברים

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד