חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מפעל השל"ה השלם נערך להוצאת שני כרכים בסדרת ספרי השל"ה

20/05/2008

מפעל השל"ה השלם נערך להוצאת שני כרכים בסדרת ספרי השל"ה: אלפים יפקדו בערב ראש חודש סיון את ציונו של השלה"ק בטבריה, תפילת השלה"ק להצלחת הבנים תיאמר ביום זה בכל תפוצות ישראל

 

לקראת ערב ראש חודש סיוון בו יפקדו רבים את קבר השל"ה הקדוש בטבריה, יצאו לאור ספרי השל"ה 'לוחות הברית' בהוצאה מהודרת ומחודשת לאחר שנים של עבודה מאומצת  בדבר, ע"י צוות של תלמידי חכמים מובהקים בראשותו של הגה"צ רבי מאיר כץ שליט"א ראש ישיבת סערט ויז'ניץ בחיפה.

בשיחה עם הגה"צ רבי מאיר כץ שליט"א, אומר הרב ל"החינוך" כי התחלת העבודה נעשתה כבר בשלהי שנת תשמ"ג ומאז יצא לאור מידי כמה שנים כרך אחר מהסדרה, ועכשיו לראשונה יוצאים שתי הכרכים על התורה, מנוקדים ומובאים בדפוס חדש וייחודי בכדי להקל על הלומדים.

הגר"מ כץ שליט"א: כידוע ספרי השל"ה מכילים בתוכם גם דרושים על התורה, גם הלכה, קבלה והרבה עניינים נוספים, מלבד העובדה שכל החסידות בנויה על תורת השל"ה הקדוש. יש מעשה על חסיד ששאל את אחד מאדמו"רי חב"ד לאחר שמילא את כרסו בש"ס ובפוסקים, מה ללמוד? וכיצד להמשיך להתחזק? ענה לו האדמו"ר: אם חפץ אתה בחיזוק, עצה טובה לכך היא הלימוד בספרי השל"ה וב"ה בדור שלנו יש צימאון לספר, יש ביקוש רב, כשכל המהדורות הקודמות כבר אזלו וציבור בני התורה עמל על ספרי השל"ה, ללמוד וללמד לשמור ולקיים.

ש. מדוע התארכה מלאכת האדרת ספרי השל"ה, ומהם החידושים שהכנסתם בספר?

הגר"מ כץ שליט"א: באמת העבודה התחילה עוד בשנת תשמ"ג וכל מספר שנים יצא לאור כרך, כאשר לפני שנה הוצאנו את הכרך האחרון. בשנה האחרונה עבדו בעיקר לשנות את הפורמט כאשר יצאו 2 כרכים מנוקדים על התורה בגודל בינוני, כפי שרבים מהלומדים ביקשו,ובע"ה נמשיך ככה בכל ספרי השל"ה.

לגבי ההדרה עצמה, ישנם חידושים רבים שהכנסנו בספר לתועלת הלומדים, ישנם הערות  והארות, סידרנו מחדש את כל המפתחות, הוספנו מראי מקומות, וכן תיקוני טעויות – תיקוני לשון שהשתבשו במהלך השנים, כמו"כ הרחבנו במקום שיש ראשי תיבות, ועוד דברים רבים גדולים כקטנים בכדי שהלימוד יהיה רציף ונעים לעין הלומד. על כל המלאכה המופלאה הזו עמלו צוותות של תלמידי חכמים מובהקים, כאשר אחרי כל פרויקט כמו ההערות בספר, ישב צוות נוסף ונתן הערות על ההערות וכן על זה הדרך בכדי להביא בסוף סולת נקייה ומזוככת, וכדי שלא יצא חלילה מכשול תחת ידינו וב"ה התוצאות ניכרות, כאשר יש כבר עכשיו ביקוש רב לספרים.

על פירות עבודה אדירה זו ניתן לעמוד באמצעות העיון במאות הציונים הרשומים בשולי הגיליון, שם נפרסים בפני הלומד תולדותיהן ונתיב חייהן של הטעויות והמכשולים השונים, החל מיציאתן לאור עולם, דרך נדידתן במורד השנים מדפוס לדפוס, ועד להבאתן לתיקונן בידי חברי המכון. העיון בהגהות, מהווה מלבד שיעור מאלף בחקר המשגים השונים, מסע מרתק אל ספרות עמנו העתיקה.

ש.  איך נפלה ההחלטה לנקד את הספר ובאיזה פורמט הוא יודפס?

הגר"מ כ"ץ שליט"א: גם בפרט זה ישנו שינוי אצל הציבור, אולם כאן זה מתבטא בירידת הדורות... בעוד שלפני כ- 2 עשורים כל הספרים היו לא מנוקדים, ומרבית הספרים היו בכתב רש"י, וחלקם אף מרוטשים, הרי שהיום לא תמצא כמעט משנה ברורה לא בכתב מרובע ומנוקד, כן הדברים גם בספרי הזהר הקדוש הראשית חכמה, יסוד ושורש העבודה, ספרי חסידות ומוסר למיניהם וכדו', זהו אפוא צורך הדור היום. ואגב. אמר לי ת"ח גדול שכמובן אין לו צורך בניקוד, אבל עובדה היא שספר שהוא מנוקד לוקח לו חצי זמן ללמוד ממנו.

גם בעניין גודל הספר, פעם היתה דרישה לספרים גדולים באותיות גדולות מאירת עיניים. לעומת זאת היום הביקוש הוא למהדורת פנינים הקלה לנשיאה, כך שניתן ללמוד גם במקומות וזמנים שונים.

לסיום,  שמחים אנו לעדכן את ציבור הלומדים שגם השנה כמו בשנה שעברה בערב ר"ח סיון יועמדו דוכנים למכירת ספרי השל"ה הקדוש במחיר מוזל ע"י הציון הקדוש בטבריה.

 יה"ר שזכותו של רבינו השל"ה הק' יעמוד לכל המבקשים והמתפללים את תפילתו, שהתפילות יתקבלו  באהבה וברצון  לפני הבורא יתברך.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד