חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

חנוכת התורה

30/12/2008

מעמד עוצמתי ומרשים, בהתאספות אלפי בני תורה בימי החנוכה – "ועתה כתבו לכם 3"  הפך למפגן תורני מרשים ומרגש – * אלפי משתתפים באירוע הענק, במעמד כבוד התורה בראשותם של גדולי תורה * הרב אלי שמחיוף יו"ר "ועתה כתבו לכם: "השנה השתתפו כ3500 בני תורה במבצע" ופנינו להגדיל תורה ולהאדירה

 

         

 

אלפי משתתפים הגיעו בימי החנוכה לבניני האומה בירושלים, לכנס סיום מבצע "ועתה כתבו לכם" 3 לכתיבת חידושי תורה ו"חבורות" על ידי בני ישיבת ואברכים.

רבנים וגדולי תורה רבים השתתפו באירוע, כאשר בפיהם ובכתבם הם מביעים את התרגשותם מהמעמד הענק והנדיר שהתקיים בימי חג החנוכה.

תחילתו של "ועתה כתבו לכם" היה לפני שלוש שנים כאשר מרן הראשון לציון הגר"ע יוסף שליט"א, פנה בקריאה נרגשת לבני התורה להוסיף ולעמול בתורה חבר מועצת עירית ירושלים ומי ששימש בזמנו כסגן ראש העיר הרב אלי שמחיוף "הרים את הכפפה", לאור קריאת מרן, והכריז על מבצע כתיבת חידושי תורה ו"חבורות" לבני הישיבות ואברכי הכוללים.

התהודה העצומה לה זכה הרעיון, הפכה כבר למסורת, כאשר ב"ועתה כתבו 2 השתתפו כבר כאלף כותבי חידושים. ואולם המבצע של השנה שבר את כל השיאים "זכינו" אומר הרב שמחיוף "ללמעלה משלושת אלפים משתתפים אברכים ובחורים שישבו שעות רבות ועמלו להפיק חידושי תורה". במבצע ועתה כתבו לכם 3 הוכרז גם על פרסים מיוחדים למחברי ספרים, להמרצת ועידוד הוצאה לאור של ספרים תורניים. כאשר גם כאן הייתה הענות עצומה ונשלחו למעלה מ300 חיבורים שמחבריהם שואפים לראותם בארון הספרים התורני!

האלפים הרבים שגדשו את ספסלי בניני האומה והשערים שבחוץ, היוו את העדות החיה, התוססת והמתרגשת לרגעים הגדולים ולהצלחת מבצע "ועתה כתבו 3".

בעקבות דרישת היועץ המשפטי לעירית ירושלים, נדחה הכנס שהיה אמור להיות בימי בין הזמנים בחודש אב, לימי החנוכה. כשגם המארגנים מתפעמים מההתלהבות וההענות העצומה לקראת סיום המבצע.

יו"ר ועדת הרבנים בודקי המבחנים הגאון רבי משה יוסף מספר כי צוות הבודקים מתפעם בכל שנה מחדש מההשקעה העצומה שנעשית על ידי כותבי החבורות והחידושים.

וועדת הרבנים לבדיקת ה"חבורות" עברו על החומר הנלמד, שהגיע מהלומדים, בהם אברכים ובחורים טובי הלומדים, ספרדים חסידים וליטאים ממגוון ישיבות. וועדת הרבנים בראשותו של הגאון רבי משה יוסף שליט"א, שעמלו רבות על בחירת חידושי התורה שיזכו את שולחיהם במילגות. כשכאמור הבחירה הייתה קשה בעקבות החומר הרב והאיכותי שנשלח. המילגות עצמם התחלקו לשלושה קטגוריות כוללים, יש"ג וישי"ק, כאשר שלושה זוכים זכו בפרס הראשונים בכל קטיגוריה, ולאחריהם עוד עשרות זוכים בפרסים קטנים יותר. זאת מלבד פרסי ספרים שקבלו כל שולחי החבורות שהשתתפו במבצע.

בתוך דקות מאז פתיחת דלתות אולמי בניני האומה, התמלאו המושבים עד אפס מקום, כאשר אנשי האבטחה נאלצים למנוע על פי הוראות המשטרה את כניסתם של כאלף וחמש מאות איש נוספים שנותרו מחוץ לאולם.

גלריה של עשרות רבנים וגדולי תורה פיארו את בימת הכבוד, כאשר אוירת התרגשות של ממש שררה באולם, המשתתפים שציפו לקבלת הפרסים, ואוירת ההצלחה ו"כבודה של תורה" ששררה במקום, תוך ציפיה להוסיף עוד ועוד חיילים לתורה.

שירה אדירה של "ימים על ימי מלך תוסיף" בקעה באולם הענק, כאשר אלפי הנוכחים הנרגשים עומדים על רגליהם, וחשים את שמחת התורה של ימי החנוכה. עשרות אלפי שעות של עמל תורה, אלפי חבורות וחידושי תורה, ומאות ספרים חדשים, עמדו מאחורי הכותבים והמשתתפים. כשבראשם גדולי התורה הנרגשים, שלא יכלו לעצור את התפעלותם מהמעמד הנשגב של כבוד התורה ולומדיה.

יו"ר ועתה כתבו לכם, הרב אלי שמחיוף שהנחה את הערב, ציין בדבריו את ההתפתחות הגדולה של המבצע, תוך תפילה לבורא כי בשנה הבאה יגדל מספר המשתתפים שוב.

בדבריו אמר הרב שמחיוף כי "נס פך השמן ביטא את הנקודה הזאת - הקשר של יהודים עם הקב"ה שלמעלה מהשכל וההיגיון. באמצעות הנס הזה הראה הקב"ה את "חיבתן של ישראל", חיבה שאף היא למעלה ממגבלות השכל. לכן נרות חנוכה אינם אמצעי להשגת מטרה אחרת, אלא תכליתם היא בעצם הדלקתם. הם מורים על הקשר של יהודים עם הקב"ה, קשר שלא נועד להשגת מטרה כלשהי, אלא הוא-עצמו התכלית והמטרה. יהודים קשורים עם הקב"ה כדבר אחד, וכשם שהקב"ה עצמו למעלה מכל מגבלה, כך גם הקשר של יהודים עמו הוא למעלה מכל מידה והגבלה. מה גדול איפה הזמן הזה, שבו נערך הכינוס הזה, שכל כולו הצהרה על הקשר עם בורא עולם, ועל הכבוד שאנו רוחשים ללומדי התורה ולעמלי התורה!"

הקהל העצום שציפה לקבל את הפרסים מידיו של מרן הראשון לציון שליט"א, הצטער לשמוע כי מרן פונה לבית החולים עקב הרגשתו הרעה, ואולם למרות זאת הם זכו לשמוע את ברכתו מעל גבי מסך ענק באולם. הרב שמחיוף סיפר, כי לפני מספר שבועות, בהיותו אצל מרן, צילמו מרן את ברכתו למשתתפי האירוע. כאשר הוא מציין כי הוא רוצה להשתתף בכינוס בעזרת השם. ואולם אישפוזו הפתאומי של מרן, שלא אפשר לו להשתתף, הצדיק לבסוף את צילום הברכה ששודרה לעיני הקהל העצום.

ההתלהבות העצומה, וההתרגשות ששררה באולם, העידה יותר מכל עד כמה חשו המשתתפים שהם חלק מהמפעל הגדול להגברת כבודה של תורה. "כאשר הרב נכנס לבדיקות" מציין הרב שמחיוף, "הוא ביקש מבנו הרה"ג רבי משה, ששהה עימו ומשמש כיו"ר וועדת הרבנים הבודקים, שיתקשר לשמוע מה קורה בכינוס, היה אכפת לו וחשוב לו שהכנס לכבודה של תורה יצליח" ואכן ההצלחה למעלה מן המשוער, והתלהבותם של האברכים הבחורים וכל הרבנים שעל בימת הכבוד, סחפה, ויצרה את תחושת שמחתה של תורה.

בנו של מרן אף סיפר, כי בשעת חצות ליל אחרי הבדיקות הארוכות בבית החולים, ביקש מרן הראשל"צ שליט"א להגיע לבניני האומה, ושאל אם יש עדין קהל במקום. תוך שהוא מדגיש את חשיבות המבצע והכנס, והשמחה האישית שהייתה לו בריבוי כבודם של לומדי ועמלי התורה.

שמחת החנוכה, והרגעים הגדולים של סיום המעמד, באו לידי ביטוי.  גם באחדות הגדולה של המשתתפים, מכל העדות והחוגים. בני תורה אברכים ובני ישיבות מכל הגילאים והישיבות והעדות, היו שותפים למאמץ, וחשו כי הם נוטלים חלק בהפצת כבודה של תורה ועמלה ברחבי תבל.

רגע מרגש במיוחד היה הכרזה על זכיה מיוחדת של בן ציון טולדאנו, ילד כבן שמונה ששמע על המבצע והחליט לשלוח דף ובו חיושי תורה פרי עמלו. מארגני הכנס החליטו להעניק לו פרס מיוחד על היוזמה כמשתתף הצעיר ביותר, שהמחיש למשתתפים את הזכות הגדולה שיש למי שנוטל חלק בשעות של עמל תורה וכתיבת החידושים.

חלוקת הפרסים על ידי ראשי ועתה כתבו ובמעמד גדולי הרבנים שליט"א, הפך לשעות של אושר אמיתי ללומדים הרבים. כאשר האירוע כולו מלווה בתזמורת ובשמחת חג החנוכה, חגם של "לומדי תורתך"

שעות ארוכות, המלוות בשירה אדירה, נאומים נרגשים וחלוקת הפרסים, מלאו את הערב הגדוש, אליו הגיעו משתתפים מכל רחבי הארץ. שהיו שותפים לרגעים המרגשים של שמחת החנוכה המהולה בשמחת התורה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד