חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סיקור כנס יסוד של "מרכז החינוך"

8/03/2009

מעמד נשגב בכנס יסוד של "מרכז החינוך" בבית רבינו מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א

מעמד נשגב ומרומם של כנס יסוד "מרכז החינוך" נערך אמש בבית רבינו מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, בהשתתפות הגאון הגדול ר"ש אויערבאך שליט"א, ראשי ישיבות ורבנים וראשי ומייסדי מרכז החינוך. במעמד בירך רבינו מרן שליט"א, על הקמת המרכז החינוכי החשוב והשיב בענייני הנהגה בחינוך ובשאלות חינוכיות סבוכות שהעלו על שולחנו.

הגר"י לורינץ שליט"א, ר"מ בישיבת "קול תורה" ויו"ר ארגון "בינת הלב", נרתם בעצתם והכוונתם של מרנן ורבנן שליט"א, להקמת "מרכז החינוך" אשר יפעל ויעסוק במתן מענה מקצועי לבעיות חינוכיות, התנהגותיות, רגשיות וחברתיות בקרב בני נוער וצעירים. 

במהלך החודשים האחרונים במסגרת ההיערכות הרבה לדרכי פעילות "מרכז החינוך", נערכו התייעצויות בבתי מרנן ורבנן שליט"א ובראשם רבינו מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, אשר קיבל את מייסדי המרכז לדיון מעמיק בנושאים החשובים של ההכוונה החינוכית. במהלך הדיון קבע מרן שליט"א, כי הדבר בבחינת צורך השעה, כשמתעוררות שאלות בלתי שגרתיות וההורים זקוקים לסיוע מבעלי הניסיון והידע החינוכי. בדבריו הדגיש, כי על הרבנים העוסקים בנושא להתייחס לכל מקרה כמקרה ייחודי, וכי כלל יסודי הוא שאין לדמות בין מקרה אחד לשני, לכל ילד יש את הנתונים הייחודיים שלו. כמו"כ הדריך מרן שליט"א כי יש להתעמק במבנה הייחודי של כלל המשפחה.

בכנס התייעצות נוסף שנערך בבית ראש הישיבה הגאון הגדול רבי אהרון ליב שטינמן שליט"א, אמר ראש הישיבה שליט"א, כי עם ריבוי ציבור היראים בלע"ה התרבו השאלות. זכה דורנו ואתרבו ספסלי בבי מדרשא ומאידך ישנם הרבה ניסיונות, לפיכך חובת השעה להיכנס בעובי הקורה טרם הירידה. כמו כן לעיתים המשפחה כולה נכנסת למבוכה ובלבול כאשר במקום להתמקד בעשייה הנכונה לגופו של מקרה מחפשים את הגורם האשם, ומפסידים את היכולת לנהל את הבית על מי מנוחות.

עוד הוסיף ראש הישיבה שליט"א, כי הניסיון מוכיח שפעמים רבות אותם אנשים שמבינים את הדרך איך לייעץ לאחרים, עומדים נבוכים כאשר הבעיה מתעוררת אצלם בבית, ומעורבותם הרגשית גורמת להם לעיתים לפעול בדרך שאינה מובילה לכיוון הנכון.

בתום דברי ההדרכה, ראש הישיבה שליט"א, חיזק את ראשי הארגון על היוזמה הברוכה בהדגישו כי במלחמה נגד ניסיונות הדור חובה להתעסק במניעת הבעיות, או לכה"פ בהגשת סיוע מהיר טרם יתחזק הניסיון, ועי"ז מונעים גם שלא יפגעו אחרים. מאז ומתמיד היו ניסיונות בעם ישראל, דור דור וסוגיותיו, כיום ודאי שהקמת המרכז יכולה בס"ד להוות כתריס בפני הפורענות.

במהלך החודשים האחרונים נבנתה התשתית המקצועית של "מרכז החינוך", אנשי חינוך, רבני קהילות, מטפלים, טובי אנשי המקצוע בתחומים השונים מכל רחבי הארץ נרתמו כאחד לפעול במסגרת "מרכז החינוך" למתן מענה לכל פונה ולכל צורך בנושאים אלו.

בימים הקרובים יחל לפעול המרכז הראשי של מפעלי "מרכז החינוך" בירושלים. המרכז תוכנן באופן שכל פניה תישמר בדיסקרטיות מלאה. לכל פונה מתואם זמן נפרד, דרכי הגישה שונות לכל פונה. רבנים ואישי חינוך שעברו הכשרה מקיפה במכון "חכמת הנפש" שע"י ארגון "בינת הלב" יקבלו את הפונים, מערכת בקרה מקצועית של טובי אנשי המקצוע תלווה כל מקרה ומקרה לגופו של עניין מתוך הבנה וידיעה שכל מקרה הוא בבחינת דיני נפשות של דורי דורות.

הרב שלמה לורינץ, יו"ר ונשיא תנועת צא"י, נרתם בכל כוחו לסייע בקידום הרעיון והוצאתו אל הפועל.

בחודשים אחרונים החל לפעול בהצלחה סניף נוסף של "מרכז החינוך" במודיעין עילית, במהלך השנה הקרובה יפתחו מרכזים נוספים ברחבי הארץ מתוך מטרה להגיע לכל מקום בו יש ריכוז של אוכלוסייה חרדית ולפעול במשותף עם כל מסגרות החינוך, המסגרות הקהילתיות ורבני הקהילות.

במעמד המיוחד של כנס יסוד המרכז במעונו של רבינו מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, בהשתתפות הגאון הגדול ר"ש אויערבאך שליט"א, נטלו חלק הרבנים הגאונים רבי ברוך שמואל דויטש שליט"א, מראשי ישיבת "קול תורה", רבי יעקב הלל שליט"א, ראש ישיבת "אהבת שלום", רבי צבי כץ שליט"א, ראש ישיבת "חזון נחום", רבי יצחק לורינץ שליט"א, ר"מ ישיבת "קול תורה" ויו"ר ארגון "בינת הלב", ואישי ציבור נכבדים.

את המעמד פתח הרב שלמה לורינץ, נשיא תנועת צא"י, אשר ציין בראשית דבריו את הצורך הגדול בהקמת "מרכז החינוך". "הקשיים ידועים ועד כה לא הייתה כתובת מרכזית להיכן לפנות לקבל עזרה והכוונה בנושאים חינוכיים וערכיים, בפרט כאשר מתגלים 'קשיים זמניים', והרי מדובר בהצלת נפשות ממש. מאידך, אם פונים לגורמים מקצועיים מחוץ למחנה, הרי החריפו את הבעיה תוך סיכון של השפעות שאינן טובות, רח"ל. לכן, בעצת מרנן ורבנן שליט"א, לקחנו על עצמינו להקים מרכז חינוכי אשר יפעל בהדרכתם המליאה של גדולי ישראל שליט"א".

בהמשך דבריו הדגיש, "כיום צא"י איננה מפלגה אלא תנועה חינוכית, והיא נרתמה להקמת המרכז החשוב הזה. אמנם המרכז מהווה גוף של כלל ישראל ולכן אנו מחכים שכל הכוחות בציבור יירתמו יחד לפתח את המרכז ויביאו להקמת סניפים בכל הריכוזים של הקהילות החרדיות. אני מודיע בשם תנועת צא"י, כי נוותר באהבה על השם 'צא"י' אם הדבר יקל לשאר הארגונים לסייע ולהרחיב את הפעילות הנחוצה.

"ראינו ס"ד במשך למעלה משנות דור בכל פעילות החינוך של צא"י, ואנו תקווה ותפילה שנזכה לכך בגוף החדש והחשוב הזה, כאשר חברנו להקמת המרכז יחד עם ארגון 'בינת הלב', אשר הכשיר כמאה רבנים וכן נשים בלימודי 'חכמת הנפש', ופועל בהצלחה רבה ותוך הכוונה צמודה של גדולי ישראל, והם אשר יכלו להרים את המשא הכבד באיוש הנכון של המרכז, בו יפעלו טובי אנשי המקצוע שמאוגדים ב'בינת הלב', יחד ובפיקוח של הרבנים".

דברי חיזוק וברכה נשא הגאון הגדול ר"ש אויערבאך שליט"א, שאמר בדבריו: "'בינת הלב' ידועה בפעולותיה הברוכות, אנו עדים להצלת בתים רבים בחכמה ובתושיה והכל ברוח ישראל סבא. רבני הארגון בראשות הגר"י לורנץ שליט"א, זכו עד כה לס"ד מיוחדת בתחום הבית היהודי, וכעת שנרתמו לענין החשוב של הכוונה חינוכית וטיפול בקשיים ובעיות, הננו מקווים כי חכמתם ומסירותם תעמוד להם בס"ד להרבות חילים למען עתיד עם ישראל".

לאחר מכן העלה הגר"י לורינץ שליט"א, סוגיות חינוכיות סבוכות בענייני חינוך לפתחו של רבינו מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, אשר הקדיש מזמנו למענה לשאלות אלו והשיב בפירוט בדרכי ההנהגה החינוכיים.

בתום פרק ההדרכה המיוחד, בירך מרן שליט"א את ראשי ומייסדי "מרכז החינוך" שיזכו להצלחה רבה וסייעתא דשמיא בכל פעולותיהם הברוכות ובפרט בדבר חשוב זה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד