חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס חיזוק והדרכה להורים ומחנכים בענייני השעה

20/04/2009

מיסודו של "מרכז החינוך"

כנס חיזוק והדרכה להורים ומחנכים בענייני השעה 

במרכז המעמד הובא מכתב ברכתו של  מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א וכן מהוראותיו בנושאי חינוך כפי שאמר בכנס היסוד שהתקיים במעונו * המשא המרכזי ובו הדרכות מעשיות נשא מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן שליט"א

 

קהל אלפים של הורים ומחנכים השתתפו בכנס חינוך מרכזי מיסודו של "מרכז החינוך", בראשות מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, שהתקיים בביהכ"נ "דברי שיר" בב"ב, והועבר במעגל סגור לרחבה הגדולה הסמוכה. במרכז המעמד הובא מכתב ברכתו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, וכן מהוראותיו בנושאי חינוך כפי שאמר בכנס היסוד של "מרכז החינוך" שהתקיים במעונו, את המשא המרכזי ובו הדרכות מעשיות נשא מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן שליט"א.

את הכנס פתח רב ביהכ"נ הרב הגאון רבי אריה דינר שליט"א, "זהו כינוס מיוחד לש"ש ביחד עם גדולי ישראל שליט"א למען חינוך דור העתיד, שהם הערבות שלנו, כפי שעם ישראל התחייב במתן תורה. כל מלמד זקוק לניסיון איך לחנך ולמסור לתלמידים, אצל אבא זה לא כך. פתאום הוא מקבל אחריות של עוד נשמה שזה דורות ישרים מבורכים. ד' יעזור שמהכנס תצא תועלת מעשית, אף אחד אינו בטוח, רח"ל". בהמשך הביא יסודות חשובים בענייני חינוך ממשנתו של אביו גאב"ד לונדון זצ"ל.

יוסף שלו' אלישיב

ירושלים

 

בס"ד, ניסן תשס"ט

 

לכבוד ידידי ומחותני הרה"ג ר"ש לורנץ שליט"א שלו' רב,

 

שמחתי באומרים לי כי מתאספים יחד מכ"ב בתי המדרש של צא"י לכינוס אודות דרכי החינוך.

גדול העצה, ישלח עזרו מקודש להצליח את דרככם ומכינוס זה תרבה הדעת בנושא חשוב זה.

בברכת התורה

 

מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטינמן שליט"א נשא את משא החינוך המרכזי: "התורה מבקשת מאדם שיחנך את בניו, והרי מחנכים יש יחידים מעטים, ע"כ שהתורה אינה מבקשת אלא 'הנהגה' שלו, זה יהיה חינוך, וזה יכול כ"א. כ"א צריך לחנך את עצמו ומכאן ואילך יהיה חינוך".

מרן ראש הישיבה שליט"א הביא את דברי רבינו הגר"א זיע"א, שהמשיל את נושא החינוך לכוס מלא, שרק כאשר הוא עולה על גדותיו בכוחו להשפיע. "איך אדם ממלא? מדברי הבל?! לא שייך שיהיה מלא רק מיראת ד'! ולהיות מלא ביראת ד' זה לא פשוט. ובאמת, אלו האנשים שמלאים, עפ"י רוב בניהם אחריהם גם ככה.

בהמשך משאו הרחיב מרן ראש הישיבה שליט"א, בדברים אודות התפקיד של ההורים והמחנכים מול השפעתו הקלוקלת של הרחוב.

הרב שלמה לורנץ שליט"א, הביא בדבריו מהוראותיהם והנהגותיהם של גדולי הדורות זיע"א בענייני חינוך, כפי שזכה לשמוע מהם. את דבריו פתח: "לפני מספר שבועות זכינו להכריז על יסוד 'מרכז החינוך' בביתו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, שמטרתו לעסוק בנושאי החינוך בענייני השעה. המרכז מופעל ע"י צוות גדול של ת"ח שהוכשרו לכך, ונותן הדרכה וטיפול לבעיות חינוכיות. הננו שוקדים על הקמת סניפים בכל ריכוזי הציבור החרדי".

הגאון רבי יצחק לורנץ שליט"א, מראשי ישיבת "קול תורה" העומד בראשות "מרכז החינוך", הקריא את מכתב ברכתו המיוחד של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א (ראה מסגרת) ולאחר מכן הביא מהוראותיו של מרן שליט"א בענייני חינוך כפי שהדריך בכנס היסוד, כאשר הדגיש כי "יכולים להיות שני אחים באותו בית ושני תלמידים שלומדים ביחד בישיבה וכל אחד הוא עולם בפני עצמו, נשמה בפני עצמה, אף פעם לא להתייחס לשאלה או לקושי אפילו שהוא דומה למקרה אחר כדבר החוזר על עצמו, אלא יש להתייחס בכובד ראש ובעיון לכל מקרה בנפרד".

הרב הגאון רבי יהודה אריה שוורץ שליט"א, רב קרית "נחלת סירוקה", התעכב על קשיים שונים בענייני חינוך, ובמיוחד כי פעמים רבות אנשים בגלל בעיות של כבוד, כביכול, אינם פונים לייעוץ ועזרה עם קשיים של חינוך, וב"ה שהוקם המרכז בברכת גדולי התורה שליט"א, שיפעל באופן סודי לחלוטין ע"י ת"ח שלמדו את חכמת הנפש הראויה ותהיה כתובת היכן להפנות".

בתום המעמד הוקרא מכתב ברכתו של מרן הגאב"ד הגר"נ קרליץ שליט"א למעמד, ובו בירך "ויהי רצון שיהיה לתועלת לחיזוק החינוך בארצינו".

נעל את המעמד רב ביהכ"נ בהדגישו כי רבני הקהילות נתקלים רבות בבעיות חינוכיות סבוכות אך ברוב הפעמים חסר בידיהם הכלים ליתן המענה הנכון ולכן גם בשם רבני הקהילות ישנה ברכה גדולה בהקמת המרכז חשוב זה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד