חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מחזור שני לתכנית הייחודית 'קנין הלכה'

6/09/2011

לאחר ההצלחה הגדולה בחמש השנים האחרונות:

הנהלת דרשו מודיעה על פתיחת מחזור שני לתכנית הייחודית 'קנין הלכה' ללימוד ההלכה ממקורותיה

כשמונה מאות אברכים יסיימו בחודש תשרי את התכנית במחזור הראשון * התכנית סגורה לכניסה לחמש וחצי שנים * מלגות בגובה 5,000$ למצטייני התכנית * הרישום למחזור השני ייסגר בסוף החודש ומבחן הקבלה יתקיים בסוף החורף הבעל"ט

 

עם סיומו של המחזור הראשון של התכנית הייחודית של דרשו 'קנין הלכה' בה הגו כשמונה  מאות מטובי האברכים בכל רחבי הארץ, תוך לימוד בעיון ועמקות  את ההלכה במקורותיה, מודיע ארגון 'דרשו' על פתיחת הרישום למחזור השני של התכנית. הודעה זו הינה בשורה של שמחת התורה עבור מאות אברכים הממתינים זה זמן רב להשתלב בתכנית זו הסגורה לכניסת משתתפים חדשים במשך חמש וחצי שנים.

 

תכנית המבחנים "קנין הלכה" נוסדה בבית גדולי פוסקי הדור שליט"א -  בביקור שנערך לפני שש שנים בבתי מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, מרן הגר"ש הלוי וואזנר שליט"א ומרן הגר"נ קרליץ שליט"א, שם התקבלה ברכת הדרך לקיומה וביצועה של תכנית לימוד ההלכה המיועדת לאברכים השואפים ללמוד את ההלכות בעיון ובעמקות. מרנן שליט"א שיבחו וברכו את הנהלת 'דרשו' על היוזמה הברוכה ואף הדריכו את נציגי הארגון בעניינים הנוגעים לאופן גיבוש תכנית הלימודים.

 

מטרת התכנית קנין הלכה היא לעודד ולחזק את הלימוד בהלכה בעיון, על ידי יצירת מסלול לימודים שנבנה על ידי חשובי מורי ההוראה. כמו כן יוצרת תכנית זו רצף לימודי שיהיה נתון כל העת במעקב של בחינות הנושאות תמריצי מילגות – כדי לגרום לעידוד ולשמירת מסגרת לאברך הלומד. בתכנית משולבים זמני חזרה המוגדרים מראש במהלך הלימודים – לשינון כל העת של כל חומר הלימודים.

 

הן הן גופי תורה" – התבטא מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, בפני משלחת 'דרשו' בראשות הר"ר דוד הופשטטר עת באו לקבל את הסכמתו לפתיחת תכנית לימוד הלכה: "יש ללמוד שו"ע עם הטור והבית יוסף, ואז רואים איך נבנתה ההלכה בשו"ע, והלימוד באופן זה חשוב מאד והן הן גופי תורה". את ההלכה צריך 'לקנות' ולא רק ללמוד, משום הבנה עמוקה ביסוד ושורש ענייני ההלכה והסוגיות הן הן גופי התורה בהוראת הוראה לרבים.

 

במסגרת תכנית 'קנין הלכה' הנמשכת כחמש וחצי שנים משתתפים מאות אברכים, בתכנית ילמדו האברכים, את עקרי ההלכות המצויות באוה"ח ויור"ד, עם הסוגיות ההלכתיות בש"ס, וההלכה למעשה בטור ושו"ע - הדרושים לשם קבלת היתר הוראה.

 

במהלך תוכנית לימודים זו מתקיימים כאחד עשר מבחנים אשר יתפרסו על כחמש וחצי שנים. המבחנים יתקיימו אי"ה בחודשי תשרי וניסן. מבחנים אלו נערכים ע"י גדולי הפוסקים, ונבדקים ע"י מו"צים חשובים. מצטייני תוכנית הלימודים יקבלו מילגה בסך 5000$ כשנקבעו מילגות מופחתות לאלו אשר ציוניהם יהיו נמוכים יותר.

 

מאז החלה תוכנית "קנין הלכה" ללימוד ושינון ההלכות, הצטרפו המוני בני תורה לתוכנית הלימודים – גם ללא קבלת מלגה - על-ידי קבלת קבצי מראי מקומות שזכו לביקוש נלהב בקרב לומדי ההלכה בכל אתר ואתר. קובץ מראי המקומות שנוצר ככלי עזר למשתתפי 'קנין הלכה' הפך למבוקש בקרב כל שוחרי לימוד ההלכה בכלל. הקובץ שנערך על ידי גדולי וחשובי המוצי"ם מהווה כלי עזר בסיסי ללימוד ההלכה ממקורותיה ועד ההלכות למעשה הנוגעות לימינו.

 

כלי העזר שיצאו לאור במסגרת תוכנית לימוד ההלכה יצרו בסיס ייחודי שעליו בחרו להתבסס ראשי כוללים רבים, ובהתאם לכך, כוללי הלכה רבים אימצו את תוכנית הלימודים של "קנין הלכה", אשר נבנתה על ידי גדולי מורי ההוראה והמו"צים כתוכנית הלימודים של הכולל. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד