חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

בדרך לישיבה גדולה - כנס ההדרכה לעולים לישיבה הגדולה בראשות מרן הגראי"ל שליט"א

8/08/2013

מרן ראש הישיבה בכנס 'סדר הכנה' של דרשו למסיימי הישיבות הקטנות העולים היום בסיעתא דשמיא לישיבות הגדולות:


"המעלה הגדולה של האדם שהוא יכול לעלות ולגדול ברוחניות ובכניסה לישיבה גדולה שהוא כעין יום הדין על האדם לשאוף ולדאוג שיהיה במצב של עליה"

כאלף מסיימי ישיבות קטנות התאספו השבוע לכנס ההדרכה השנתי של 'דרשו' לקראת כניסתם לישיבות הגדולות * מרן ראש הישיבה נשא דברי חיזוק לבחורים העומדים על מפתן היכל הישיבה הגדולה * שיחות הדרכה וחיזוק מסרו הגאון הגדול רבי משה הלל הירש שליט"א ראש ישיבת סלבודקא, והגה"צ רבי אורי וייסבלום שליט"א, מנהל רוחני דישיבת נחלת הלויים

 


כאלף בני ישיבות, מסיימי שיעור ג' בישיבות-קטנות, התכנסו ביום ראשון, כמידי שנה, לכינוס המיוחד של 'דרשו' - 'סדר הכנה', להכנה והדרכה לקראת כניסתם לישיבות הגדולות בזמן אלול הבעל"ט.

בכינוס שהפך למסורת ומתקיים זו השנה השלישית, השתתפו אלפי בני-ישיבות שבאו לשמוע את דברי ההכנה וההדרכה מפי הרבנים הגאונים שליט"א, בשעות הבוקר של יום ראשון אולמי ארמונות חן היו מלאים מפה לפה בבחורים הצעירים מסיימי ישיבות הקטנות העולים לישיבות גדולות אשר בצימאון רב המתינו לשמוע את דברי ההדרכה.

את המשא המרכזי נשא  מרן ראש הישיבה שליט"א, שטרח ובא למקום הכינוס בכדי לחזק את מסיימי הישיבות הקטנות לקראת זמן אלול הבעל"ט, אז יתחילו את חוק לימודם בישיבה-הגדולה. בדבריו עמד מרן על מהות השינוי שעוברים הבחורים עת כניסתם לישיבה הגדולה.

"כל אדם עובר בחייו מתקופה לתקופה שינויים במצבו – אמר מרן שליט"א -  וכך איתא בן חמש למקרא וכן הלאה, כאשר האדם גדל בשינוי מתקופה לתקופה ובשינוי זה הוא גדל ומתעלה. והשינוי וההתחדשות הם כעין יום הדין בכל פעם ופעם וצריך רחמי שמים להצליח. והנה כעת כשעוברים לישיבה גדולה צריך להתפלל על כך שתזכו לגדול ולעלות כל אחד כפי שמצפים ממנו. ואתם בוודאי שיש לכם את הרצון הטוב לכך ואתם עוסקים בעליה, אזי יעזור ד' שתצליחו בכך. הגר"א אומר שאין בעולם אצל האדם מצב של עומד כפי שיש אצל המלאכים כי האדם אם הוא לא עולה אזי על כרחך הוא יורד. וזו מעלה גדולה שיש לאדם שהוא יכול לעלות אך צריך זהירות רבה שיהיה כל הזמן במצב של עילה שאל"כ הרי על כרחך הוא יורד. שהקב"ה יעזור עם כניסתכם לישיבה גדולה תהיו בעליה תמידית ותגדלו במאד מאד ברוחניות להיות לאנשים גדולים לתפארת"

את הכנס פתח הג"ר אשר בן נעים שליט"א מנהל רוחני בישיבה ברכת אפרים, בדבריו הדגיש את גולד המעמד שיש בהתאספותם של הבחורים לשמוע דברי הדרכה, הרי זו התשובה הגדולה לכל מה שאומרים עלינו, כי היכן הם הנערים שלהם שהם בגילכם והנה אתם כאן צעירי הצאן הקדושים אשר באים לשמוע דברי חיזוק והדרכה בהכנה גדולה לקראת העלייה רוחנית שתהיה לכם עם כניסתכם לישיבה הגדולה, איזו שמחה גדולה יש כעת בפמליא של מעלה.

לאחר מכן נשא דברים רבי דוד הופשטטר שליט"א נשיא דרשו, בדבריו עמד על גודל יכולותיו של כל בן ישיבה והטמון בו שיכול לעלות והתעלות לגבהים אדירים אם ישקיע את כוחותיו ואל יאמר הבחור לעצמו שאין בו כוחות ואיך יגדל כי ההשקעה בוודאי תביא סיעתא דשמיא גדולה והוא יגלה לפתע שטמונים בו כוחות אדירים ויצליח להגיע למדרגות נפלאות של גדלות בתורה וביראת שמים.

שיחת חיזוק מיוחדת מסר הגאון הגדול רבי משה הלל הירש שליט"א, ראש ישיבת סלבודקא, שפתח את דבריו בדברי חיזוק לבני-הישיבות, ואמר להם בין השאר, כי הם עומדים בפתחה של תקופה חדשה, עם הכניסה לישיבה-גדולה, וכי זהו הזמן להשקיע את הכל בלימוד התורה הקדושה. הגר"מ הוסיף ואמר כי "עיקר הצלחתו של הבחור אף בהיותו אברך, תלוי בשנים אלו, שמי שיתחיל ויקבע עצמו בשנים אלו במדרגה גבוהה, ימשיך גם בעתיד כך, ומי שיקבע עצמו לכתחילה במדרגה נמוכה, גם זה ישפיע עליו בהמשך. הכל תלוי בשנים אלו".

הגה"צ רבי אורי וייסבלום, משגיח דישיבת נחלת הלווים, מסר שיחת חיזוק והדרכה מיוחדת לבני הישיבות-קטנות, במהלכה עמד על הנקודות המרכזיות בהן נדרש לעסוק העולה לישיבה-גדולה, ובראשה ההבנה שמעתה הכל תלוי רק בו ובכח הרצון שלו. בדבריו הדגיש את השינויים המרכזיים אותם הולך בחור לעבור כשהוא עובר לישיבה הגדולה, כמו סדרי הלימוד השונים, השהייה בפנימייה, השיעורים, לימוד ההלכה ועוד, וכן דיבר על החשיבות של מציאת חבר טוב ואמר לבחורים כי "אם יהיה לכם חבר טוב, תוכלו בזכותו לעלות עוד ועוד. עניין החברה חשוב מאד להתפתחות הבחור".

בדבריו האריך הגר"א וייסבלום אודות הניסיון הגדול שיש לבחורים שלעיתים היו הטובים ביותר בישיבה הקטנה והנה עתה הם עוברים לישיבה גדולה שיש בה בחורים מופלגים בתורה ולעיתים יש בכך משום תחושת נפילה אך על הבחור להתחזק ולהתעלות ולהגיע שוב למדרגה גבוהה.

דברי סיום נשא הג"ר חיים אברהם ויזל שלט"א מנהל רוחני בישיבת חכמי לובלין אשר עמד על נושא קניית החבר הטוב. בחור צעיר אינו יודע היכן ממתין לו הניסין או היכן ח"ו יש מקום שבו יוכל ליפול אולם יש דבר אחד שבוודאי יכול לגרום לנפיה כואבת וזה עניין החבר הרע. וכך כבר יעצו לנו חז"ל וגם מאריך בזה שלמה המלך כי החבר הרע הוא יסוד ושורש הרע שיכול להיות לאדם. ועל כן צריך להתנתק מחבר רע או ממי שיכולה להיות לו השפעה רעה על הבחור.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד