חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

הצטרף לאלפי הנבחנים ב'דרשו'

28/04/2014

הרב שמואל מאיר חשין, העורך האחראי של מבחני 'הדף היומי בהלכה', מסביר מדוע עברו המבחנים ב'דף היומי בהלכה' ל'מבחן אמריקאי', ומגלה: אחוזי התשובות הנכונות גדלו לאין ערוך שיטת המבחנים החדשה מסייעת להבין את המכלול של ההלכה בחודשים האחרונים עברנו לשיטת 'מבחן אמריקאי' במבחני 'הדף היומי בהלכה', מכמה סיבות, וב"ה המבחנים הללו צוברים יותר ויותר תאוצה ותגובות חיוביות. ישנן כמה סיבות לכך שעברנו לשיטת מבחן זו: ישנם בין הנבחנים לא מעט, שיש להם קושי לנסח תשובות בכתב, והם אולי ידעו את התשובה הנכונה אך ניסחו אותה לא נכון, ואז בודקי המבחנים פעמים רבות לא הבינו את תשובתם, או שהבינו אחרת ממה שהם התכוונו, וזה לפעמים גרם עוגמת נפש. בשיטה האמריקאית שאליה עברנו לאחרונה, הנבחן אינו צריך לנסח תשובה, אלא רק לסמן מהי התשובה האמיתית לשאלה, ובכך פתרנו את בעיית הניסוח.
מעבר לכך, ישנם נבחנים שבמבחנים הקודמים ('הרגילים'), לא תמיד הבינו מהשאלה למה אנו בדיוק מתכוונים, ואילו כעת, כשהם רואים לפניהם את התשובות האפשריות, זה גורם להם להבין את השאלה טוב יותר, להבין מה אנחנו מתכוונים בשאלה.
כשמדובר במבחן אמריקאי, תוכנת מחשב מסייעת לנו בבדיקת התשובות. עד היום, כשאת הבדיקה עשו בודקים אנושיים בלבד, יתכן שהבודק יכול היה לדלג בטעות על תשובה נכונה במבחן מסוים או שמסיבה כלשהי לא בדק מבחן מסוים כראוי, אך כעת, כשבתהליך ממוחשב אחוז הטעויות פוחת, ולא יתכן מצב שיורידו לנבחן ולו אחוז פחות ממה שמגיע לו. בנוסף, לעתים בגלל ניסוח לא טוב ובהיר כראוי בתשובה הורידו ניקוד לנבחן, ואילו כעת הנבחן יגיע לניקוד המקסימלי.
ב"ה, אנחנו רואים שהציבור מקבל את המבחנים הללו יותר ויותר, ומחודש לחודש אכן ישנם יותר ויותר אחוזי תשובות נכונות (אף יותר משהיה בתחילת עריכת מבחני הדף היומי בהלכה!). רבים מציבור הנבחנים אף טרחו ושלחו לנו הערות על ניסוחן של שאלות ותשובות שונות, וכך ראינו מה יכול לבלבל את הנבחנים יתר על המידה בניסוח שאלה, ותיקנו. כיום, בכל חודש אנו רואים לאחר המבחן ע"י המחשב באיזו שאלה נכשלו הכי הרבה, ואז אנו יושבים בכובד ראש להבין מדוע רבים נפלו דווקא בשאלה זו, אולי השאלה מידי קשה או אולי התשובה הנכונה לא נוסחה כראוי. אלו דברים שלא יכולנו לדעת עד היום, וזה כלי ש עוזר לנו רבות בעריכת המבחנים הבאים".

להמשך לחץ כאן

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד