חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

כנס הדרכה של דרשו לקראת עלייתם לישיבות גדולות

6/08/2014

השאיפה של בני הישיבות להיות בני עליה, היא המעניקה להם סיעתא דשמיא והצלחה בישיבה הגדולה

למעלה מאלף וחמש מאות מסיימי ישיבות קטנות התאספו השבוע לכנס ההדרכה השנתי של 'דרשו' לקראת כניסתם לישיבות הגדולות * מרן ראש הישיבה הגאון הגדול רבי גרשון אדלשטיין שליט"א מסר שיחת חיזוק מיוחדת לבני הישיבות בכינוס * שיחות הדרכה וחיזוק מסרו הגאון הגדול רבי משה הלל הירש שליט"א ראש ישיבת סלבודקא, והגה"צ רבי אורי וייסבלום שליט"א, מנהל רוחני דישיבת נחלת הלויים

 

למעלה מאלף וחמש מאות בני ישיבות, מסיימי שיעור ג' בישיבות-קטנות, התכנסו אמש, כמידי שנה, לכינוס המיוחד של 'דרשו' - 'סדר הכנה', להכנה והדרכה לקראת כניסתם לישיבות הגדולות בזמן אלול הבעל"ט.

בכינוס, שהפך למסורת ומתקיים זו השנה השישית, השתתפו אלפי בני-ישיבות שבאו לשמוע את דברי ההכנה וההדרכה מפי הרבנים הגאונים שליט"א. כבר בשעת ערב מוקדמת האולם היה מלא מפה לפה בבחורים הצעירים מסיימי ישיבות הקטנות העולים לישיבות גדולות, אשר בצימאון רב המתינו לשמוע את דברי ההדרכה.

דברי פתיחה נשא הגאון רבי יהושע אללוף שליט"א, ראש ישיבת משכנות הרועים, שעמד בדבריו על חשיבות ההכנה לפני הכניסה לישיבה גדולה. בסיום דבריו, קרא יחד עם ציבור בני הישיבות פרקי תהלים פסוק בפסוק, הן לקראת הכניסה לישיבה של אלפי הבחורים והן בשלב המצב הקשה בארץ הקודש בימים אלו.

את המשא המרכזי נשא מרן הגאון הגדול רבי גרשון אדלשטיין שליט"א ראש ישיבת פוניבז', שטרח ובא למקום הכינוס בכדי לחזק את מסיימי הישיבות הקטנות לקראת זמן אלול הבעל"ט, אז יתחילו את חוק לימודם בישיבה-הגדולה. בדבריו עמד מרן ראש הישיבה על הדברים הנדרשים מכל בחור העולה לישיבה גדולה. "ממרן הרב שך זצ"ל שמענו שהעולים לישיבה גדולה יש להם קשיים, וזאת משום שהמסגרת של הישיבה גדולה היא אחרת מהישיבה קטנה ונוצרים קשיים, וצריך סיעתא דישמיא כדי לעמוד בקשיים הללו. ולמרות שלכל בחור העולה לי"ג ידוע שיש קשיים, הוא בכל זאת עולה לישיבה הגדולה, וזה עצמו זכות גדולה, וכמו שכתוב: 'הבא ליטהר מסייעין אותו'". בהמשך דבריו, פירט הגר"י דברים הנצרכים בעיקר להכנה נדרשת, על ידי העולים לישיבות הגדולות.

שיחת חיזוק מיוחדת מסר הגאון הגדול רבי משה הלל הירש שליט"א, ראש ישיבת סלבודקא, שפתח את דבריו בדברי חיזוק לבני-הישיבות, ואמר להם בין השאר, כי הם עומדים בפתחה של תקופה חדשה, עם הכניסה לישיבה-גדולה, וכי זהו הזמן להשקיע את הכל בלימוד התורה הקדושה. הגר"מ הוסיף ואמר כי "עיקר הצלחתו של הבחור אף בהיותו אברך, תלוי בשנים אלו, שמי שיתחיל ויקבע עצמו בשנים אלו במדרגה גבוהה, ימשיך גם בעתיד כך, ומי שיקבע עצמו לכתחילה במדרגה נמוכה, גם זה ישפיע עליו בהמשך. הכל תלוי בשנים אלו".

הגה"צ רבי אורי וייסבלום, משגיח דישיבת נחלת הלווים, מסר שיחת חיזוק והדרכה מיוחדת לבני הישיבות-קטנות, במהלכה עמד על הנקודות המרכזיות בהן נדרש לעסוק העולה לישיבה-גדולה, ובראשה ההבנה שמעתה הכל תלוי רק בו ובכח הרצון שלו. בדבריו הדגיש את השינויים המרכזיים אותם הולך בחור לעבור כשהוא עובר לישיבה הגדולה, כמו סדרי הלימוד השונים, השהייה בפנימייה, השיעורים, לימוד ההלכה ועוד. כן עמד על החשיבות שבהכנה לפני הכניסה לישיבה גדולה, שמסייעת לבחור לצלוח את התקופה הראשונה בהצלחה. בסיום דבריו, בירך הגאון שליט"א את העולים לישיבות גדולות שהקב"ה יעזור שיעלו מעלה מעלה.

הכנס החשוב סדר הכנה המתקיים זו השנה השישית על ידי 'דרשו' בעצה ובהדרכה של מרנן גדולי ישראל וראשי הישיבות שליט"א, מיועד עבור בני הישיבות הנכנסים בזמן הבא לעולמה של הישיבה הגדולה, והינו כלי הכנה מיוחד ונדיר שבודאי יהיה להם לעזר רב.

האתגר הרוחני והתורני העומד בפניהם עם כניסתם לישיבה הגדולה הוא עצום ודורש התייחסות מעמיקה ומקיפה. לא הרי ההתמודדות היומיומית בישיבה הקטנה כגודל החשיבות שחובה עליהם לייחס למטרות הנעלות הניצבות בפניהם בישיבה הגדולה וההתמודדות עימן.

וככל ענייני תורה ומצוות, כגודל ההכנה – משובחת התוצאה. ככל שתועמק ההכנה הגדולה לקראת כניסתם להיכל הישיבה הגדולה, הן מבחינת הלימוד, ההנהגה, הרצון והכוונה להשקיע כל שבהם על מנת לגדול ולפרוח בכרם בית ד', כך תהיה הצלחתם גדולה וכבירה בבחינת השלימות הנכספת. 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד