חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תשובותיו של מרן פוסק-הדור לשאלות הלכתיות בנושאי הבחירות

"איננו מצביעים בשביל חברי-הכנסת"

 

"יש טענות על חבר-כנסת זה או אחר ברשימה? גם לי יש טענות לפעמים. אז מה. איננו מצביעים בשביל חברי-הכנסת, אנו מצביעים כדי להגדיל כבוד שמים ולסייע לענייני הדת" * סדרה של שאלות בענייני הבחירות, שהונחו על שולחנו של מרן פוסק-הדור הגרי"ש אלישיב, קיבלו את דעתו, 'דעת-תורה' * האם בן מחויב לשמוע לאביו המורה לו שלא להצביע?

 

מטבע הדברים, בימים אלו, לא מעט מהשאלות המונחות על שולחנו של פוסק-הדור, עוסקות בענייני דיומא – בחירות תשס"ט.

לא מעט מהשואלים, בהם ראשי-ישיבות ומנהיגי קהילות חשובות, ציינו על האדישות האופפת את הציבור החרדי לצאת ולהצביע. מרן הגרי"ש אלישיב הדגיש את גודל החשיבות בהצבעה ל'יהדות התורה' שסימנה ג', למרות כל הטענות.

"יש טענות על חבר-כנסת מסוים, אין חשק להצביע", אמר ראש-ישיבה חשוב.

מרן חזר על השאלה וענה: "יש טענות על חבר-כנסת זה או אחר ברשימה? גם לי יש טענות לפעמים. אז מה. איננו מצביעים בשביל חברי-הכנסת, אנו מצביעים כדי להגדיל כבוד שמים ולסייע לענייני הדת במדינה. כמו שאמר החזון-איש. שיראו ציבור גדול שמבקש את ענייני הדת".

מרן הוסיף: "מי שלא רוצה שתהיה כאן תחבורה ציבורית בשבת, מי שלא רוצה שירמסו את כל מוסדות הדת – שילך להצביע ג'  – וזריזין מקדימין למצוות".

כשאמר היהודי הנכבד כי יש אנשים שחשים עד כדי ביזיון להצביע, נענה הגרי"ש בניגון של לימוד: "ולמה נקרא שמו (יחזקאל) בן בוזי? על שביזה עצמו על דברי תורה"...

רב קהילה במרכז-הארץ סיפר למרן אודות ראש ישיבה ידוע (בישיבה שאינה מזוהה עם חוגי הקנאים) המשפיע על תלמידיו שלא יצביעו בבחירות כלל.

"כמה תלמידים יש לו?" שאל מרן.

"כמה עשרות", השיב השואל.

"אתה לא יכול להשפיע עליהם?" שאל הגרי"ש.

השואל: "האם זה לא יגרום שעל-ידי-כך תתערער הסמכות של ראש הישיבה בכלל, ויזיק לתלמידים, שלא 'יקבלו' ממנו בשאר הדברים?".

הגרי"ש פסק לסיכום: "לא צריך לחשוש מזה! צריך להשפיע עליהם בעניין זה!".

מאידך, במקרה אחר, כאשר נשאל הגרי"ש על אברך המבקש להצביע כהוראת גדולי ישראל, אולם אביו מקפיד שלא ישתתף בבחירות מטעמים 'קנאיים', פסק מרן: "צריך להצביע - ושאביו לא ידע מכך". אך הדגיש כי במידה ויש חשש שייוודע הדבר לאב, אינו שווה נזק זה – מחלוקת ארוכת-טווח בין אב לבנו – בשביל קיום מצוות הבחירות.

עוד נודע, כי חרף דעתו הנחרצת של פוסק-הדור למען החיוב והחשיבות להצביע לרשימת 'יהדות  התורה', הגרי"ש שולל נחרצות כל דרך שאינה ישרה כגון הצבעה כפולה, שימוש בתעודת זהות של אדם אחר ועוד.

ובכל מערכה ומערכה, ממתינים לפוסק-הדור ראשי רשימת 'יהדות התורה' בפתח הקלפי, כדי לקבל ברכה ממתווה דרכם. והם, מלווים בברכת מרן, יוצאים להתרוצץ מעיר לעיר, מקלפי לקלפי, ממטה למטה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד