חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

תערוכות השמיטה

נפתחה תערוכת השמיטה דגל ירושלים גיבורי כח שנבנתה ע"י צוות ת"ת פלא יועץ באשקלון...

נפתחה תערוכת השמיטה דגל ירושלים גיבורי כח שנבנתה ע"י צוות ת"ת פלא יועץ באשקלון

בין סיום בדיקת תוצאות המבחן שלב א' בדיני שביעית של רבבות ילדי דגל ירושלים לבין סיום מסיבות הפורים שנערכו במאות ישיבות ערב וישיבות המתמידים של דגל ירושלים, בין קבלת התוצאות ממדינות שמעבר לים וההכנות לשלב ב' ותרגום השאלות לאנגלית, צרפתית, אידיש ורוסית, בין הדפסת דו"חות ממוחשבים לכל מנהלי מוסדות החינוך ובהם ציון כל הנבחנים, הספיקו ראשי דגל ירושלים לארגן את תערוכת "גיבורי כח עושי דברו" על שמיטה.

במרכז הקהילתי של דגל ירושלים השוכן ברחוב פינס במרכז ירושלים מאחורי מלון פרימה פאלס נפתחה תערוכת השמיטה "גיבורי כח עושי דברו" בו החלו לבקר אלפי תלמידים החפצים לדעת מקרוב את הלכות שביעית. התערוכה היא שילוב של יצירה והלכה ונפתחה בסיוע עיריית ירושלים האגף לחינוך חרדי.

ביוזמתה של "דגל ירושלים" הוקמה תערוכה מיוחדת "תערוכת שמיטה" שנבנתה על בסיס ספר דיני שביעית השלם בפועלו של הרב ניסים כלפון רכז דגל ירושלים באשקלון ומנהל ת"ת פלא יועץ באשקלון, בעזרת הצוות הבכיר והסגל החינוכי בבית ספרו.

התערוכה מרהיבת עין ומרשימה במיוחד והיא כוללת שמונה עשר דוכנים יפהפיים בהם מוצגים בהמחשה מיוחדת המקפת את הלכות שביעית ובפרט את המלאכות האסורות והמותרות בבית, בגינה ובפרדס.

המוצגים והדגמים שניבנו בעמל רב על ידי אנשי חינוך מאשקלון שבדרום שנהפכה לאחרונה לצערנו לעיר מדוברת בגלל ירי קסאמים, ממחישים בצורה קלה להבנה את מכלול נושאי שביעית, לכל דוכן ודוכן נלווה הנחייה מפורטת ומוקלטת, שכאמור הם מושתתים על הספר דיני שביעית השלם.

הרה"ג רבי נפתלי צבי פרוש יו"ר ההנהלה הרוחנית של דגל ירושלים ומחברי הספר מסר כי בתערוכה שמונה עשרה דוכנים, הממחישים את הלכות שנת השמיטה מתחילתה ועוד סופה, והיא כוללת את הלכות ערב שביעית, שדה הפקר, איסור סחורה, איסור העבודה בשדה בשביעית, העציצים בבית בגינה ובשדה, מצוות ביעור בשביעית, מלאכות המותרות והאסורות בשביעית, כל השביעין חביבין, במוצאי שביעית בן דוד בא, מצוות התלויות בארץ, יצוא, שמיטת כספים, איכרים מפקירים, שבת בראשית – שבת הארץ, החרישה, פח שמיטה, יובל, כיצד מתבצעת חלוקת פירות שביעית והתנהגות במטבח היהודי בשנת השמיטה.

התערוכה הוצגה לראשונה לפני שתי שמיטות והיא קנתה לעצמה מוניטין רב בקרב רבבות אלפי ישראל בכלל ובפרט בקרב ילדי ישראל שקנו קניינים גדולים ע"י התערוכה שהמחישה את ההלכות המעשיות של שנת השבע, כאשר מבקרים רבים בתערוכה סיפרו כי הלכות רבות בהלכות שמיטה נתבארו להם בצורה מוחשית על ידי ביקור במקום, כשהם מציינים את הדיוק המפליא והביצוע המושלם של התערוכה, ומעל הכל את ההמחשה המאלפת, המחדירה את הלכות הספר דיני שביעית השלם לזיכרון לאחר המחשה ברורה ואיכותית שכזו.

במהלך הביקור בתערוכה שנבנתה כאמור בעזרת האגף לחינוך חרדי בעיריית ירושלים משתתפים המבקרים בהקרנה אור קולית ללימוד מצוות השמיטה. הלכות באומר ובצליל כשמעל הכל לימוד נושא השמיטה בצורה חיה ומרתקת ביותר השווים לכל נפש ולכל הגילאים.

בסיום הסיור בתערוכת "גיבורי הכוח" ישנה הקרנה מרתקת עם מראות מבחני ההלכה הנודעים של דגל ירושלים בעבר וכן חידון לכל משתתף.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד