חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מעמדי ברכת החמה ברוסיה ובמדינות חבר העמים

31/03/2009

רוסיה: לראשונה ברכת החמה ללא חשש מהשלטון

רבני רוסיה נערכים לקראת מעמדי "ברכת החמה" שיתקיימו בכל מדינות חבר העמים

 

לקראת "ברכת החמה" הבעל"ט, שתתקיים בערב חג הפסח, נערכים במדינות חבר העמים, כמו בכל ריכוזי העם היהודי. אך בשונה ממקומות רבים, בהם בפעם הקודמת התקיימה הברכה ברוב עם, הרי שברוסיה הדברים היו שונים מאוד והברכה נאמרה בהיחבא ותחת פחד השילטון הקומונוסטי.

כעת, כאשר הפריחה התורנית והתעוררות של מאות אלפי היהודים ברוסיה בעיצומה, נערכים מעמדים שייערכו בכל חמה שמאות הקהילות היהודיות, הפזורות בחמש-עשרה  המדינות. האירוע המרכזי והגדול ביותר, יתקיים במוסקבה, ב'כיכר ירושלים', הסמוך למרכז היהודי-קהילתי "מארינה רושצ'ה".

במושב מיוחד שנערך במוסקבה, בראשותו של רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר, יצאה קריאה מטעם חברי הבד"צ דרוסיה בראשות הרב הראשי, לכל הרבנים וראשי הקהילה, לנצל את השבועיים שנותרו עד לפסח, לפרסם בכל דרך על המצווה הנדירה ולקרוא להמוני היהודים להגיע ולזכות לברך את הברכה.

לקראת המעמד ההיסטורי, יצא לאור "סדר ברכת החמה" בשפה הרוסית. עמודיה הראשונים של החוברת, באים כהקדמה והסבר מפורט על ברכה מיוחדת  ונדירה זו.

החוברת הודפסה בחסות הפדרציה היהודית דאוקראינה, ומופצת באלפים רבים של עותקים, אשר בימים אלו מופצים בין מאות הקהילות היהודיות של "איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים", שבנשיאות הנגיד ר' לוי לבייב.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד