חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

"אחר-כך יצאנו בריקוד"

14/02/2009

הרב צבי כהן מביא בספרו זיכרונות מ'ברכת החמה' שראה לנגד עיניו אצל מרן בעל ה'קהילות יעקב' זצ"ל:

"בד' ניסן תשמ"א, יום ברכת החמה, התפללתי תפילת שחרית יחד עם בני, ישראל נ"י, בבית-הכנסת 'לדרמן' ברחוב רשב"ם 19 בני-ברק, יחד עם מרן הגאון הסטייפלער זצ"ל.

ישבתי ליד בנו, הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי. באמצע בית-הכנסת, ליד העמוד.

אחר 'ובא לציון', התכונן הגאון רבי חיים קניבסקי לצאת לברכת החמה. אך השליח-ציבור החל לומר 'עלינו לשבח' ורבי חיים החליט להישאר לומר 'עלינו'. אך אמרתי לו שאני רואה שאביו עומד לצאת מבית-הכנסת מהפתח שליד מקומו. ואז יצא רבי חיים במהירות מבית-הכנסת, ואני יחד עמו.

ניגשנו למגרש הריק שברחוב נחמיה פינת עזרא כדי לברך את ברכת החמה, אך החמה הייתה מכוסה בעננים, ובשעה 6 בערך נתגלתה וברכנו ברכת החמה. אחר-כך יצאנו בריקוד לכמה דקות.

משם נסעתי עם ילדיי לגבעת ישיבת פוניבז', שם התקיים מעמד מרכזי לברכת החמה. הגענו אחר שהציבור סיים את הברכה והנאמר עמה, באמצע דרשתו של הגאון רבי שמואל הלוי וואזנר. אחריו דרש הגאון רבי נתן גשטטנר.

ראש הישיבה מו"ר מרן הגרא"מ שך זצ"ל התפלל בישיבה במניין ותיקין ולאחר מכן יצא לברכת החמה. ואילו ראש הישיבה הגר"ד פוברסקי זצ"ל, למרות שהשכים לבוא לישיבה, כמנהגו התפלל במניין שהתקיים בישיבה בשעה 7 בבוקר, ורק לאחר מכן הוא יצא עם מתפללי מניין זה לברכת החמה.

"שמעתי שבכותל המערבי התאספו לברכת החמה והחמה נתגלתה שם רק בשעה 6.30 לערך. בהר הצופים ערכה הרבנות הצבאית מעמד של ברכת החמה, ולהם נתגלתה בזמנה. 'העדה החרדית' ארגנה מעמד ברכת החמה ליד בתי אונגרין", מסיים הרב צבי כהן את תיאורו.

בספר גם מובאת לשונו הקצרה כמו תמיד של הגר"ח קניבסקי מזיכרונות 'ברכת החמה' במחיצת מרן החזון-איש בתשי"ג: "כ"ג ניסן תשי"ג, זכרון מאיר. בירכנו ברכת החמה. מרן החזון-איש ציווה גם לנשים לברך, ובירך אחר התפילה לפני 'עלינו'. והייתה מכוסה בעננים. והמתין עד שתצא, אבל לא עד שתצא כולה. יהי רצון שנזכה לברך בתקופות הבאות על כל ישראל".


מאת: שלמה קוק, קו עיתונות דתית
יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד