חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אלול

"אלול בעיירה. הילד בן-תשע מקיץ משנתו העמוקה מבעוד ליל. מילה בודדת הספיקה להקפיץ את אפרים ממטתו – סליחות! לאורו הקלוש של הנר אותו העלה האב, מתארגן הילד ומתלבש. אין מחליפים מילים, דממה בבית.אלול.

השכמה לסליחות. כולם יוצאים לרחובה של עיר. לבית אלקים מתהלכים כולם ברגש. ביד ימין ספר ה"סליחות", וביד שמאל - נר העששית הדוחה הרבה מן החושך. הלב רוטט. אפרים חש בצמרמורת עזה שחובקת את כל גופו. בטעות חושב הוא כי צינה אחזתו, מנסה להתכסות בחליפתו הארוכה של אביו. אך לא, הצמרמורת רק מתעצמת לקראת ההגעה לבית הכנסת. אלול. סליחות - - -"  

תיאור אמיתי, מפי יהודי קשיש, שכך תיאר את תחושותיו כילד בעיירה.

 

אלול, ימים נוראים, בין המצרים - - -  האם האוירה ברחובותינו משקפת את רוח הימים האלה באמת???

האם ילדינו חיים את האטמוספרה הנדרשת בימים מיוחדים!? אולי נעיז ונשאל האם אנו חווים בלב את רוח הימים האלה כפי שאנו מבינים בראש שכך צריכים לחיות את התקופה???

ובכן קוראי היקרים, אם תרצו הרי שזוהי משמעותו הפשוטה של המושג 'ירידת הדורות'. אם-כי שמחד גיסא, ציבור לומדי תורה ושומרי מצוות הולך וגדל ומוסדות התורה צומחים ומתרחבים למימדים שלא הכרנו בעבר, יצירות תורניות רבות ומגוונות מפארות את ספריותינו, ועוד רבים כהנה – ריבוי בכמות של רעיונות תורניים אף חומרות רבות והידורי מצוות משתכללים מדי יום -  -  -  אולם מבחינת האיכות הפנימית, והלב של הדברים - נראה כי דוקא ביסוד חשוב זה הרי שהמצב ירד פלאים.

אין כוונתנו ביריעה חשובה זו לייסר את עצמנו בשוטים ללא תועלת. הדיון בנושא כאוב זה כֻּוָּן בראש ובראשונה בכדי להביא את הדברים לתודעה, נדע מה חסרים אנו וּלְמַה עלינו לחתור בחינוך - עצמנו, בנינו וחניכינו. לא נתיימר להילחם בתופעה ולהדבירה כליל, אולם לפטור את עצמנו מלהשתדל תדיר בדבר – גם לא נוכל. ניתן את הדעת לענין ונתפלל ל'קורא הדורות' שיתן את ברכתו בעמלנו, יברך את מעשי ידינו ויצליח את דרכנו.

אם כן אפוא, הדרך להתגבר על האדישות ועל החוסר באוירה מתאימה האמורה לשרות עלינו בימים אלו היא קריאה וסיפור של עובדות מגדולי ישראל וסיפורי צדיקים בנושא 'אלול' וההכנה לימים הנוראים. כמו-כן, לימוד ועיון בספרי מוסר בענינים הקשורים לימי 'אלול' הקדושים. דברים אלו ודומיהם משפיעים גם עלינו, וגם-ובייחוד על הצעירים שבינינו להציץ בין החרכים ולספוג מעט מזעיר מסגולות התקופה המיוחדת השופעת רחמים אינסופיים מעם הרוצה בתשובה.

כמו-כן, מגידי-מישרים וגדולי-הדורות הטיבו לעורר בלבותיהם של ישראל את התחושות הרצויות לקראת הימים הנוראים באמצעות משלי-חכמים שסגולתם גדולה כדי להרעיד את נימי הלב ולהדביקו בבורא יתברך. התועלת שבמשל – לקרב את המושגים המופשטים לבעלי ההבנה הפשוטה, גם היום ניתן להיעזר במשל או ב'סיפור עלילה' ע"מ שהמאזין הצעיר 'יתחבר' לדמות ולהתרחשות, ובדרך זו נצליח להחדיר לו את הרעיון של ה"נמשל" או ה"לקח" שבסיפור.

כללו של דבר, נתאמץ ונתפלל לבורא עולם שנזכה להעביר את "תורה ... מורשה קהלת יעקב" לדור הצעיר למען יהיו הם נושאי דגל התורה וימשיכו את שרשרת הזהב של ההולכים בתורת ה' בקומה זקופה.

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד