חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ופרוש עלינו סוכת ירושלים

כידוע, המועדים הם הזמנים בהם ניתן מעט לצלול מלבד טעמה המשכר של דף הגמרא או ההלכה הצרופה, אף בטעימת ניחוחות מפרקי ההיסטוריה והעבר המפואר של עמינו, המלמד לא אחת על דרכינו בהוה ובעתיד, ועל הדרך הראויה להשתלם ולגדול במעלות התורה והיראה.

הגדילו לעשות הבטאון החרדי 'יתד נאמן' שהם היחידים שהוציאו במסגרת מוסף שבת קדש מוסף מרהיב עין של 130 עמ' ללא כל פרסומות שכולו נועד לתת לקורא הנאה תורתית צרופה, וכמי שפתחו את הרעיון ליצור 'גליון נושא', הם הצליחו בשנים האחרונות לרכוש אמונם של רבים וטובים שרוכשים את הגליון בערב החג, מפאת תוכנו העשיר של המוסף הייחודי מבית מוסף שבת קודש, בעבר עסקו המוספים בדמותם של בן ישיבה, ינוקא, האשה הצדקנית, השלום, חינוך ועוד, הפעם הפתיעו במיוחד במוסף ייחודי על 'ירושלים'.

לבטח כל קורא חושב מה כבר ניתן לחדש על ירושלים, הרי ספרות מרובה נכתבה על העיר וקורותיה, אך בעיון קל בין דפי הגליון התורתי העשיר, אנו מגלים כי גם בזאת הם הצליחו להפתיע אותנו באופן מופלא ממש.

מלבד שיחות חג במעונם של גדולי ישראל ממנהגי מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א על העיר ירושלים, ומתורתו ואמרותיו המחוכמות של ראש הישיבה מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א על עניני ירושלים, הם הצליחו להביא שיחות חג מרתקות עם שני אישים מרכזיים המזוהים עם ירושלים התורתית, מחד הגר"א נבנצל שליט"א רבה של ירושלים העתיקה, והגר"ש קוק שליט"א רבו של החורבה בעיר העתיקה, ששניהם נשזרו שנותיהם הרבות עם קורות העיר ירושלים, ולראשונה בשיחה גלויה עתירת ידע ותוכן, הם מגלים טפח מעולמם הפרטי, תוך שימת דגש על אופיה וייחודיותה של ירושלים, וכן על ההלכות המיוחדות הנוהגות בה.

פרק מאלף במיוחד הוא על דברי ימיה של העדה החרדית בירושלים, שלא כפי שנדמה לרבים, הוקם לפני כמאה שנה דוקא להציל את היהדות מידי מחלליה, ולאחר שיחות חג מאלפות עם גאב"ד ירושלים הגרי"ט וויס שליט"א ועם ראב"ד ירושלים הגר"מ שטרנבוך שליט"א, הובאה כתבה נרחבת על קורות ימיה של העדה החרדית, כולל כניסה ראשונית לארכיון המרתק של העדה החרדית שחושף צהר מעולמם מופלא שהתרחש בשנותיה הייחודיות של ירושלים באותם שנים.

הישג נאה במיוחד הוא הראיונות שערכו במוסף עם שתי דמויות הוד ייחודיות של ירושלים של פעם בישוב הישן, הגה"צ רבי זונדל קרויזר שליט"א, והגה"צ רבי נטע פריינד שליט"א, ששניהם אנשי היישוב הישן, ומסמלים את הדור הישן האמיתי של ירושלים של פעם, ובשיחות מאלפות הם מגלים לראשונה צהר נרחב מעולמם המרתק בכל ימי חייהם ממרום גילם המופלג בצלילות הדעת.  עליהם נלוו שיחותיהם של ראשי הישיבות והמשגיחים על העיר ירושלים והמתרחש בה.

כמו כן נוגע הגליון בכל הקורה בירושלים, דרך פריצת החומות והתרחבות שכונות ירושלים, ועד סיור מודרך בשכונות העיר עם דברי ימיה של כל שכונה ואופיה הייחודי, לצד שאלות מרתקות שנידונו בהלכה אודות ירושלים, מכל חכמי הדורות, וצהר מרתק לעולמם של דמויות ייחודיות בירושלים.

כן סוקר הגליון את דברי ימיה של ירושלים, דרך אלומות האור שבה, בהר הזיתים, במקומות המקודשים בה, ועד לפרשיות ההסטוריה שנכרכו סביב העיר, לצד דמויות הוד מרתקות ומגוונות שלראשונה נכתבו אודותם פרקי חיים ומעש המלמדים על ימי ירושלים של פעם.

אין ספק כי מדובר בגליון תורתי מרהיב עין, התורם רבות להעלות את דמותה של ירושלים בעיני כל מי שבא בין שעריו.

לשם טעימה בלבד מצורפת בזאת שיחת החג שנערכה במעונו של הגאון רביח אבגדור הלוי נבנצל שליט"א, רבה של ירושלים העתיקה, שממנה ניתן ללמוד על אופיו של הגליון התורתי המרתק, שיעשיר את ידיעתינו ודרכינו בימי החג הקרבים ובאים לפתחינו.

 

להגדלה לחץ על התמונה


יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד