חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

יום ו' שבוע פרשת יתרו

יום ו' שבוע פרשת יתרו  -  ש"ע המקוצר סימן קנ"ז - הִלכּוֹת חפיפה וחציצה

[ה] כמו כן צריכה לחכך בכפות־רגליה ועקיביה שלא ישאר בהן לכלוך. ואחרי הרחיצה, צריכה לנעול מנעליה עד שתטבול, כדי שלא ידבק לכלוך ברגלה. ותִמָּנע מִלָּסוּךְ את ראשה ואת גופה בשמן (או ב"משחה") ביום הטבילה. וכן לא תכחול את עיניה אז{יב}:

[ו] לכתחילה צריכה להסיר מעליה כל תכשיט וכל טבעת וכדומה, אף־על־פי שהוא רפוי. אבל אם הוא מהודק בבשרה, הרי זה מהדברים הפוסלים את הטבילה{יג}. וכן אם נתחב בה קוץ והוא נראה מבחוץ, פוסל הוא את הטבילה{יד}:

[ז] "חִנּא" שהנשים צובעות ידיהן, רגליהן, ציפרניהן ושערותיהן, אינו חוצץ בטבילה, מפני שהוא עשוי לנוי ורוצות בקיומו, וגם אין בו ממשות{טו}, וכן המנהג{טז}:

[ח] יש עוד שאלות רבות וספיקות גדולים בפרטי הלכות חציצה, שאי אפשר לפרט כאן את דינם, כגון, כְּשֶׁיֵּשׁ פצעים בגוף או כנּים בשיער, לכלוכי צבע דיו ויוד, לקה ואודם, תחבושות, משחות, גבס, חוטי תפירה אחרי ניתוח או לידה, קילופי עור, ציפרניים מדולדלות, שיניים תותבות, סתימות שיניים זמניות, כתרים וגשרים, שיניים מתנדנדות, עדשות בעין, על כל אלו וכיוצא בהן, צריך לפנות בשאלה למורה־הוראה{יז}:

[ט] בזמן שהולכת לטבול, צריכה לפזר את שׂער ראשה שלא יהיה דבוק. ויש נוהגות לקחת המסרק עמהן לבית הטבילה, ולחזור לסרוק ראשן קודם הטבילה, ומנהג יפה הוא. ותחזור לבדוק את גופה, שלא יהיה בו לכלוך החוצץ בטבילה. ויותר טוב אם אפשר, להשתטף ולחפוף ולרחוץ ולסרוק הכל בבית המרחץ סמוך מיד לפני הטבילה{יח}:


יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד