חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אותה הוכחת לעבדך בית נאמן בישראל

דורשי רשומות דייקו הליכות בנושאי שידוכים, מדרך פעולתו של אליעזר עבד אברהם שאנו קוראים בפרשת השבוע. בתקופה האחרונה נתקלות עינינו שוב ושוב במודעות של "בנין עולם" - ארגון מרכזי להצעות שידוכים. המודעות קוראות לציבור להרשם למאגר הענק והיחיד מסוגו להצעות שידוכים, אשר הוקם בברכתם של גדולי ישראל שליט"א. בשיחה עם מנהל הארגון ביקשנו להבין איך פועל הארגון, מה מייחד אותו ומדוע באמת כדאי להרשם.

 

"בנין עולם". נתאר תחילה כיצד פועל הארגון מבחינה מעשית. בשלב הראשון, כל מועמד מקבל לביתו שאלון שבו עליו למלאות את פרטיו האישיים כמו: שם, חוג, עדה, גובה וכו' ופירוט שאיפותיו מבן זוגו לעתיד. קיימת חשיבות רבה להכרות אישית עם המועמדים, ולפיכך רצוי שראובן יפגש עם אחד מאנשי הארגון. כך יהיה קל יותר להציע לו את ההצעות המתאימות ביותר.

 

 

הנתונים מוזנים למחשב. מדובר בתוכנת מחשב מורכבת, מסובכת וייחודית שתוכנתה במיוחד למטרה זו. המחשב, כמובן, לא יודע להציע שידוכים אך הוא משמש ככלי עזר בידי איש מקצוע שיודע כיצד להשתמש בו ולהפיק ממנו את התועלת המכסימלית. נתייחס לדוגמא לבחור בן עשרים בשם "ראובן" (שם בדוי כמובן). ראובן מילא את השאלון, ואף נפגש עם אחד מאנשי צוות הארגון שהבין ממנו מה הוא מחפש.

 

 

מיודעינו הזכיר בפגישה שאצלם במשפחה מעדיפים להנשא עם כהנים. יחד עם זאת הדגיש ראובן שבתנאים מסוימים הוא גם מוכן לשאת בת ישראל. כל שדכן יעדיף כמובן לחפש לו הצעה כבקשתו, דהיינו בת כהן. אבל גם השדכן הכי מוצלח בעיר לא יוכל להציע לו יותר מאשר הצעות ספורות. בשלב זה יעזר השדכן של בנין עולם במחשב. בתוך פחות מדקה תהיה בידו רשימה של מאות (!) בנות כהנים.

 

 

השדכן ימשיך לצמצם את האפשרויות, לפי הנתונים שראובן מסר בזמנו. כל נתון נוסף יצמצם את הרשימה יותר ויותר, עד שראובן ישאר עם כמה עשרות הצעות שבאות בחשבון.

 

 

@1 ומה תעשו אם ראובן שלנו נמוך מהרגיל? הנתון "בת כהן" בלבד בהחלט לא יספק אותו במקרה זה!

 

 

מנהל הארגון, הרב ד. קצבורג משיב: "נתון הגובה הינו אחד הנתונים שהוזנו למחשב מראש, והוא בהחלט מתחשב בזה. מצד שני אנו לא מעונינים לצמצם יותר מידי את מספר ההצעות, ולכן נבדוק גם שמות של מועמדים שאינם בגובה הרצוי מתוך ידיעה מראש שמדובר בנתון שדורש שימת לב. בסופו של דבר מי שמתאים את ההצעות זה אך ורק הגורם האנושי, אך אנו נעזרים במחשב כדי לכוון את עצמינו להצעה הכי מתאימה.

 

 

* * *

 

 

תחכום נוסף של תוכנת המחשב הוא שיקלול רצונות הצד השני. ראובן מחפש בת כהן, אך ייתכן שהמחשב ידלג בכוונה על בת כהן אחת, וזאת במקרה שהיא ציינה שהיא לא מעונינת בכהן. הווה אומר שהמחשב בודק מראש את הנתונים של שני הצדדים, ומוצא את המתאימים ביותר מצד שניהם. ברור אם כן שמי מסוגל להפעיל את התוכנה ולהשתמש בה, הוא רק אדם בר דעת ובר נסיון כיון שהמחשב לעולם לא יוכל להחליף שיקול דעת אחראי של שדכן אנושי.

 

 

@1 ראובן לומד כיום בהתמדה רבה, והוא חושב להמשיך ללמוד תמיד. שמעון, לעומת זאת, מצהיר שהוא ימשיך ללמוד אחרי החתונה, אך הוא בעצמו לא יודע אם זה ימשך לאורך ימים. האם אתם מקטלגים את שניהם יחד על סמך הצהרתם?

 

 

יש לנו רשימות של שאלות, שהוכנו בידי מומחים ולאחר מחשבה מעמיקה. על מנת שנוכל להתאים בין מועמדים, איננו יכולים להרשות לעצמנו להסתפק בקטגוריות כלליות. ולכן: ראובן ושמעון בהחלט לא יסווגו באותה קטגוריה, למרות ששניהם רוצים ללמוד.

 

 

@1 ברשותך נעבור ל'לוי' בחור צעיר, מתמיד ויר"ש, מה מניע אותו להרשם בארגון? האם לא די לו בהצעות שיזרמו אליו באופן טבעי?

 

 

גם כאשר ההורים בטוחים שבנם הינו מוצלח ביותר, הם רוצים תמיד להרחיב את מספר האפשרויות. מדוע להם להסתמך רק על קרובים או שדכנים שבידיהם הצעות מוגבלות? זאת ועוד, משפחות רבות מצויות במצב כלכלי לא קל ורק אצלנו ניתן למצוא רשימת מועמדים בעלי דרישות כלכליות מתונות. בכל מקרה הכל תלוי בסייעתא דשמיא.

 

 

* * *

 

 

חשוב לציין שהמועמדים לא מזוהים בשמותיהם, אלא לפי קוד זיהוי. רק לאחר שיש הסכמה עקרונית של הצדדים שהם מתאימים, השם נמסר לצד השני - לא לפני ששניהם מתחייבים לא להעביר את המידע שקבלו. כל פעיל בארגון חתום על התחייבות לשמירה על סודיות מוחלטת של המידע. לתוכנת המחשב הוכנס מערך הגנה קפדני, שאינו מאפשר גישה למידע למי שאינו מורשה לכך. השדכנים של הארגון עובדים מהבית, ישנם שדכנים מכל המגזרים שמטפלים כל אחד במגזר ובחוג שלו.

 

 

@1האם אתם לוקחים אחריות על האינפורמציה שאתם מוסרים למועמד?

 

 

אנו עושים השתדלות מכסימלית ע"מ להכיר את המועמדים, אך כמובן איננו מתיימרים לקחת אחריות. כל מועמד ממלא רשימה של חמישה אנשים אצלם ניתן להשיג אינפורמציה אודותיו, כולל רב שכונה ואחד הרבנים בישיבה בה הוא לומד.

 

 

@1 מדוע הפסקתם לפרסם את הארגון לאחרונה?

 

 

קבלנו "מבול" של טלפונים. מדובר בשלושת אלפי נרשמים(!) שאנו מטפלים בהם לפי סדר ההרשמה. אנו פועלים באופן אינטנסיבי לסיים את רישומם של אלפי הנרשמים הראשונים, ואז נוכל בס"ד לרשום את האלפים הבאים. בנקודה זו אני פונה לכל מי שרואה עצמו מתאים לסייע במערך הרישום להצטרף אלינו. מכיון שאנו לא מתנים את הצעות השידוך בתשלום, אין לנו אפשרות להציע עבודה בתשלום. אך התשלום הגדול ביותר היא הידיעה שאותו יהודי שמקדיש מזמנו היקר לסייע ברישום, תורם להקמת בית נאמן נוסף בישראל.

 

 

@1נניח שאחד הקוראים מעוניין לסייע למצוה זו, איך הוא יכול לעשות זאת בפועל?

 

 

לפני שאשיב על השאלה, הייתי רוצה שאותו קורא יקר ידע באיזו מצווה מדובר. מרן החפץ חיים זצוק"ל משווה את שכרה של מצווה זו למצוות צדקה, כפי שמפורש במדרש תנחומא על הפסוק במשלי )יט, יז( "מלוה ד' חונן דל וגמולו ישלם לו". כמו שאדם הנותן צדקה לעני ומחיה אותו על ידי כך, חייך שאני מחזיר לך נפש תחת נפש. למחר בנך או בתך באים לידי חולי או לידי מיתה ואזכור אני להם את המצוה שעשית עם העני ומציל אני אותם מן המיתה. זהו "וגמולו ישלם לו" )אהבת חסד ח"ב פרק שישי(.

 

 

כך זה גם בשידוכים: מי שזוכה לעזור בעשיית השידוכים, זוכה לרוב ברכה, וזכות זו עומדת לו שגם צאצאיו יזכו לשידוך הגון ובקלות. כאשר אדם תורם להקמת בית בישראל, הרי יהיה לו חלק בכל הצאצאים שיוולדו ובכל המצוות שהם יקיימו לאורך הדורות. מדובר בהשקעה רוחנית לטווח ארוך, ובעצם לטווח נצחי!

 

 

התפקידים בארגון מגוונים: מזכירים ומזכירות, מתאמי ומתאמות פגישות אנשי משרד לעבודה שוטפת וכמובן מראיינים ומראיינות שעוברים הכשרה לצורך מטרה זו. בחורי ישיבות רבים מעונינים לקבל הצעות מהארגון - לאור שפע הבחירה הרחב שקיים רק שם - פעילים נוספים שיצטרפו לארגון יוכלו לזרז באופן ממשי הקמת בתים נאמנים חדשים בישראל! כמו כן דרושים שדכנים נוספים - בתשלום. להצטרפות לארגון ניתן להתקשר למספר: 4400059951 (קו בזק רגיל). ברשותכם אתנצל בפני אלו שעדיין לא קיבלו טיפול ראוי, עקב העומס הרב. אנו מקווים שבעקבות הגדלת הצוות נוכל לזרז את הטיפול בכולם.

 

 

@1 בתחום השידוכים קיימת אמביציה בדמות סכום הגון של דולרים. האם די ברצון לעשות חסד כדי להוציא שידוכים אל הפועל?

 

 

זו בהחלט שאלה טובה, אם כי השידוכים שכבר עשינו מוכיחים שהדבר אפשרי. ייתכן שלנו יותר קל לעשות שידוך, מכיון שמבחר האפשרויות שעומדות בפנינו הוא אדיר - ובלא שום יחס למספר האפשרויות שעומדות בפני שדכן רגיל. כמה שמות יש לשדכן רגיל, 003? 004? אנחנו רק התחלנו לפעול וכבר נרשמו אצלנו 000,3!

 

 

@1 למרות שכבר נרשמו 000,3 מועמדים נראה שרבים עדיין נרתעים מלגשת לשדכן ולבקש שידוך?

 

 

זה אכן כך למרות שמדובר בדבר שהוא בגדר ההשתדלות המינימלית. אנו מצפים שבעקבות הצטרפות אלפי נרשמים נוספים נהפוך יתייחסו אנשים לארגון שלנו, כפי שמתייחסים לרישום במשרד תיווך דירות... אנחנו פשוט רוצים להגדיל את ההיצע, ובסייעתא דשמיא אנו זוכים לשיתוף פעולה מלא מכל הסמינרים, וראשי הישיבות שליט"א.

 

 

@1 האם גם כאשר מדובר במועמד שסובל מבעיה מסוימת, יש לכם מבחר רב של הצעות?

 

 

תשובה: ראשית חשוב לציין שעל מועמד שסובל מבעיה, החובה לפרט זאת מראש. יש לנו מחלקה מיוחדת להצעות כאלו, עם אנשים מיוחדים שתפקידם לבדוק ולהתאים הצעות. דווקא במחלקה זו חשוב שההיצע יהיה רחב. נתייחס לרגע לגרושים. מדובר באנשים שלאור העבר מבררים היטב על ההצעות. אנשים אלו זקוקים להרבה מאוד מועמדים כדי שמתוך כולם יוכלו למצוא את המתאים להם.

 

 

האם לשדכן פרטי יש בכלל סיכוי להגיע לכמות גדולה של הצעות? לא פלא ששדכנים רבים לא מגיעים עם הצעות למקרים לא רגילים, מכיון שדרוש כאן טיפול הרבה יותר יסודי. אחרים לוקחים מראש דמי הרשמה בסך מאות ש"ח, ואף שמעתי על דמי הרשמה בסך 0002 ש"ח וכל זאת עוד לפני ההצעה הראשונה. אני בהחלט מבין אותם, כי עם רשימה קטנה של מועמדים צריך להשקיע עבודה רבה מאוד.

 

 

* * *

 

 

הארגון פועל ללא כוונות רווח, אך בתקווה שאלו שמקימים את ביתם דרך הארגון ישתתפו ויעזרו לארגון להמשיך לפעול. הארגון זכה לברכתם ועידודם האישי של גדולי הדור מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א הגאון הגדול ראי"ל שטינמן שליט"א, הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א וכ"ק האדמורי"ם מערלוי נדבורנה ובן כ"ק אדמו"ר מויז'ניץ שליט"א. הארגון פועל בפיקוחם ובהכוונתן האישית של הרבנים הגאונים רבי יוסף חיים קופשיץ שליט"א, רבי שמואל דויטש שליט"א ורבי עמרם אופמן שליט"א. נברך אותם שיזכו להקים עוד בתים נאמנים רבים בישראל!

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד