חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

אלפי הנשים האורתודוכסיות צייתו למקור הסמכות שבמרחק

* ה"ניו יורק טיימס" סיקר בהשתאות את הציות ההמוני בציבור החרדי בארה"ב לפסק ההלכה של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א בענין הפאות" *

 

פרשת הפאות האסורות הביאה לגל פירסומים תקשורתיים, הרבה מעבר לציבור החרדי. העתונות החילונית בישראל סיקרה בהשתאות כיצד פסק ההלכה של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א גרם לרבבות נשים להמנע מחבישת פאות, מחשש שמא יש בהן שיער אדם מהודו, שאסור בהנאה כתקרובת עבודה-זרה. הסיקור התקשורתי של הציות ללא עוררין לפסק ההלכה, גרם לקידוש ש"ש ולהצגת ייחודיותו של ציבור היראים ועולם התורה, שרק שמירת ההלכה היא נר לרגליו, והיא דוחה כל שיקול אישי.

 

אך מתברר שגם בארה"ב הרחוקה, שם צייתו גם כן אלפים ורבבות לפסק ההלכה, ניצבו עיתונאים מופתעים בפני תופעה לא מובנת בעיניהם. וכפי שהגדירו זאת: "כיצד נשים בנות המאה ה-12 מוכנות לוותר על הפאות שלהן, בגלל מה שהם מכנים 'צו רבני'...".

 

וכך כותב דניאל ואקין, כתב ה"ניו יורק טיימס", על הנושא, בגליון יום ו' שעבר, כשהוא מבטיח כבר בכותרת כי "הוראות הרבנים והפאות ההודיות מחוללות סערה בברוקלין האורתודוכסית".

 

"הפאות הסינתטיות נחטפו אתמול מעל המדפים בחנות הפאות היוקרתית שבמרכז בורו-פארק. ברחובות ההומים של השכונה, מספר הולך וגדל של נשים יהודיות אורתודוכסיות נראו כשהן חובשות לראשיהן מטפחות וכיסויי בד, לאחר שהשאירו בבית את פאותיהן. תושבת השכונה, אמרה כי עד שיתברר הנושא, היא יוצאת מהבית רק עם שביס. אשה אחרת אמרה: צריך לקוות שהפאה שקניתי היא בסדר, אחרת אצטרך לזרוק אלף דולרים לאשפה. תושבים בשכונה אמרו שכל המורות בבית הספר לבנות, הגיעו אתמול )יום ה' שעבר( לעבודה, כשהן חובשות שביס ולא פאה"..

 

העתון מסביר את מה שאירע בעקבות הוראת מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א: "עבור אלפי נשים אורתודוכסיות, אחד ההרגלים הבסיסיים ביותר של השגרה היומיומית - הופסק בשל החלטה של מקור סמכות רחוק, במרחק של יותר מ-0075 מילין".

 

"ההמולה, כמו במקרים רבים אחרים בשכונות ניו יורק רבתי, נותרה מעבר להבחנתם של בני העיר הגדולה, אך היה זה נושא בעל חשיבות עצומה לתושבי שכונות כמו בורו-פארק, שם ידיעה על פסק רבני יכולה להתפשט כמו אש בשדה קוצים".

 

העתון כותב על הרקע ומנסה להסביר בהרחבה לקוראיו הנכרים את דיני ההלכה וכללי הצניעות בענין כיסוי ראש לנשים נשואות, ש"הביאו לפריחתו של מסחר ער בפאות בברוקלין, ברחובות כמו השדרה ה-31 בבורו-פארק". ה"ניו יורק טיימס" מסביר, כי "פאות משער אדם הן מבוקשות ביותר, ומחיריהן יכולים להגיע לאלפי דולרים, גם משום שהן מחזיקות מעמד יותר זמן".

 

כל זה היה תקף, מסביר העתון האמריקני הנפוץ, עד לפסק ההלכה שפורסם בישראל והדיו הגיעו לארצות הברית. "בינתיים, יצרני הפאות מחזיקים מלאי ענק של סחורה, ויצרנים פרטיים אינם עונים לטלפון, מחשש לעבור על ההלכה. כאשר נפתח המפעל לשביסים בבורו-פארק, בשעה 11 בבוקר, המתין כבר תור לפני הדלת, סיפרה בעלת העסק. 'ברוך ד', היה יום מוצלח היום', אמרה. אחת הנשים בתור, שעמדה לבחור לה שביס, אמרה שרק אם תשמע באופן ברור מהרבנים איזו פאה אין בה חשש, תוכל לחזור לפאות. 'אחזור לפאה ברגע שאדע פסק ההלכה', אמרה.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד