חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

להיזהר מכל שינוי בשחיטה הכשרה

הדברים נאמרו בעקבות הצעה שעלתה בגרמניה בדבר "הימום מוחלש" של הבהמות קודם השחיטה *

 

רבינו מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א קבע השבוע, כי אין לשנות כלל וכלל מהמסורת בעניני השחיטה, גם אם הדבר יקשה על מציאת בשר כשר ומהודר. זאת במענה לשאלה של יהודים המתגוררים בגרמניה, שם נאסרה בחוק השחיטה הכשרה ונקבע כי אין לשחוט ללא הימום מוקדם.

 

לפני ימים אחדים נכנס למעונו של מרן שליט"א, הרב הגאון רבי יצחק אליעזר יאקאב שליט"א, רב ביהמ"ד וראש הכוללים "תבואות שור" ללימוד הלכות שחיטה, בדיקה וניקור, לרגל ההוצאה לאור של הספר "שמלה חדשה ותבואות שור" המבואר, במהדורה חדשה. במהלך ביקורו אצל מרן שליט"א, ביקש הגר"י יאקאב שליט"א לבאר ענייני ההלכה בסוגיות אלו וגם בעניין השחיטה בגרמניה.

 

 

 

במדינה זו, כאמור, החוק אינו מאפשר לשחוט בשחיטה כשרה, ומתנה את השחיטה בעשיית הימום לבהמה, באמצעות הזרקת חומר מהמם, משום שלטענתם יש למנוע מהבהמה את הכאב שבשחיטה. החוק הגרמני התקבל בלחצם של אגודות צער בעלי חיים למיניהם. בעבר יצאו כל גדולי ישראל נגד הימום בהמות לפני השחיטה, וכיום כבר לא בנמצא שחיטה אסורה כזו במדינות העולם.

 

 

 

לאחרונה נפגשו כמה מחשובי הקהילה היהודית בגרמניה עם אגודת צער בעלי חיים במדינה, והבהירו להם כי על פי ההלכה היהודית לא יוכלו לשחוט בשר באם יעשו לבהמות הימום קודם השחיטה. אנשי האגודה הודיעו כי הם מוכנים "להתפשר" בענין, כך שבמקום ההימום יבצעו הרדמה מקומית בצוואר הבהמה ע"י התזת חומר, ולא בזריקה, בכמות קטנה מאד. בדרך זו, הבהירו, יסכימו לקיים שחיטה על פי ההלכה. נציגי הקהילה ביקשו מהגרי"א יאקאב שליט"א לשאול את פי מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א האם ניתן להיענות להצעה זו.

 

 

 

מרן שליט"א השיב, כי לא ניתן לדעת האם הרדמה זו, באמצעות התזת החומר, אינה פוגעת בחיות הבהמה, וממילא אי אפשר לקבוע בבירור אם הדבר אינו אוסר את הבהמה באכילה בגדר נבילה וטריפה, וגם אם יטענו שידוע להם בבירור שההרדמה הזו אינה מקלקלת את חיותה של הבהמה, "מה אנו יכולים לדעת, אם הגויים עוד יסיקו מכך מסקנות אחרות בעניין השחיטה היהודית, ואפשר שילמדו מזה לדברים אחרים, באומרם שהיהודים אינם רציניים בענין השחיטה והתירו קצת הרצועה, ואיזה קלקול עוד יכול לצמוח מזה". ועוד הוסיף מרן שליט"א: "על כל דבר צריך לחשוש, ואפילו אם ידונו בזה אם מותר להלכה, אי אפשר לשנות ממה שהיה נהוג, וצריכים להישאר בשחיטה שנהגו בה ולא לנגוע בזה אפילו כמלא נימה".

 

 

כאשר הועלתה הטענה, כי היהודים בגרמניה עמלים מאד למצוא בשר כשר ובגלל הקושי במציאתו רבים מהם אינם אוכלים כשר, חזר מרן שליט"א ואמר, כי "יהודים עמלים בכל מקום על כל דבר ודבר, אבל כאשר נותנים גושפנקא על דבר כזה, אי אפשר לדעת לאן יובילו התוצאות, ולכן אסור להסכים לכך".

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד