חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

מרבים תורה בעולם

פתיח:

עבודת הקודש התורנית בהגדלת תורה ובהאדרתה בכל רחבי העולם, מארה"ב, אירופה, אוסטרליה ועד ישראל מסתעפת משנה לשנה בחסותו של ארגון "וכתבתם". וכמידי שנה מגיעה לשיאה בכינוס האלפים רב הרושם שבו יוכרז על החיד"ות הזוכות מקרב היכלי הישיבות והכוללים בארץ ובחו"ל. לקראת הכינוס החמישי שיתקיים ביום א' הקרוב פותחים ראשי ומנהלי ארגון "וכתבתם" צוהר לפעילות שהצליחה להרבות תורה וחידושי תורה בעולם התורה.

 

ביום ראשון הקרוב במעמד רב רושם בנוכחותם של גדולי ישראל יגיע לשיאו המתח השנתי הרוחש בחודשים האחרונים בהיכלי הישיבות והכוללים בארץ ובעולם. מתח למדני, טהור שרק מי שחווה אותו מכיר את טעמו המתוק הגואה בכל הרמ"ח והשס"ה, ציפייה דרוכה למעמד הגדול בו יתנוססו על נס פארי הפלפולים והחידושים של נבחרי הלמדנים והמתמידים שהועלו בדי עמל ויגיעה על הכתב. ההתרגשות בקרב מארגני ומנהלי מפעל החיים התורני "וכתבתם" גם היא שוברת שיאים חדשים, ולא בכדי. הכינוס הקרוב, המתקיים זו השנה החמישית ברציפות, סוגר חצי עשור לפעילות החובקת עולם ההולכת ומסתעפת ומצמיחה שורשים איתנים בקרב מחוזות רחוקים מאוסטרליה ועד ישראל.

 

מעיין נובע

מארגני ומנהלי "וכתבתם", אברכים חשובים שהגו והקימו את מעיין התורה הנובע הזה בהתייעצות עם מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, לא העריכו בעצמם את גודל ההיענות והתהודה שתהיה לו. בבקשם להגביר את הצימאון ללימוד, את הרעב להתחדשות והכמיהה להפוך בה עוד ועוד, הפכו את חידושי התורה ליצירות קודש כתובות המקוטלגות ונשמרות במאגר הממוחשב והופכות לנכס תורני שאין דומה לו. "עצם הכתיבה מביאה לחידוד ולשינון, כיון שהיא כרוכה בשינון מעמיק בבחינה נוספת של הדברים ובניתוח חוזר ומפרה", מבהיר לנו הרב ד. ממקימי הארגון, "כאשר אדם מעלה לכתב את חידושו בידיעה שיעבור את שבט הביקורת הלמדני המדוקדק ביותר של גדולי התורה ברור כי ישקיע מאמץ כפול וימצה את כוחותיו כדי להביא לתוצאה המושלמת".

 

התוצאות אכן מעלות את הרף ואת רמת הדרוג משנה לשנה. לא רק הכמות עולה אלא גם האיכות צוברת נקודות משלה. כל איש תורה וספר מוצא חובה להיות חלק פעיל מהמפעל העצום הזה ששמעו מגיע למרחקים. למארגני "וכתבתם" אין ספק שהמלגה המכובדת המחולקת לזוכים היא גורם משני במערכה הזו מול המדרבן והמאיץ הראשון במעלה: כבוד התורה עצמה. היא בטלה בשישים מול הזכייה האמיתית בכתר התורה, מול ההכרה רבת הרושם של חברי נשיאות מערכת "וכתבתם"

 

ביצירה התורנית. צוות חברי הנשיאות, תלמידי חכמים מופלגים בראשותו של הגאון רבי ברוך שמואל דויטש שליט"א מראשי ישיבת קול תורה כוללים את: הגאון רבי אביעזר פילץ שליט"א ראש ישיבת תפרח, הגאון רבי גבריאל טולידאנו שליט"א ראש ישיבת אור ברוך, הגאון רבי מנחם צבי ברלין שליט"א ראש ישיבת רבנו חיים עוזר, הגאון רבי מרדכי גרוס שליט"א רב ואב"ד חניכי הישיבות מרכז ב"ב, הגאון רבי מלכיאל קוטלר שליט"א ראש ישיבת ליקווד והגאון רבי אליהו בער וויכטפויגל שליט"א ראש ישיבת זיכרון משה בארה"ב. אלפי חידושי התורה ממערכת וכתבתם, לאחר שעברו את המיון הראשוני וקוטלגו במערכת הממוחשבת, ולאחר שהוצמד להם מספר סידורי, מגיעים לידיהם אנונמיים ועלומים לגמרי בלי שזהות הכותב תיוודע להם, ונבדקים לפני ולפנים עד שמתוכם נשלים פניני התורה המאירים וכובשי הלב המהווים את גולת הכותרת השנתית של עולם התורה והישיבות ומוכרזים בקהל עם ועדה, במעמד הגדול של הכינוס, כנבחרי השנה.

 

כבר בתחילת זמן החורף הרכזים ונציגי הישיבות הנבחרות בארץ ובחו"ל ממהרים לברר אצל ראשי הארגון את זמני המועדים של המחזור החדש, ובעיקר את תאריך היעד בו יסגרו הדלתות והזרם יופסק. הזריזין מקדימים להבטיח את השתתפותם, האחרים מדפקים על השערים גם בשעת השין, מתחננים לעוד ארכה, מבקשים נואשות כי ימתינו עוד קצת עד שיסיימו ללבן ולהשלים את יגיעם. השנה נקבע כ"ז בשבט כתאריך סופי להגשת חידושי התורה אך כמו תמיד הופעלו לחצים רבים מכל כיוון אפשרי להארכה נוספת לפחות בשבוע ימים, שתאפשר לעוד למדנים להביא דברי תורתם מול גדולי התורה. הבקשה הנוגעת ללב נענתה בשלילה ע"י הרבנים. מבחינתם המכסה כבר התמלאה. הניסיון הורה להם כי הזמן קצר ומלאכת המיון ארוכה היא ביותר ונמשכת על פני שבועות רבים כאשר יום הכינוס דוחק להביא לגמר את ההחלטות הגורליות בדבר החיד"ות הזוכות, קומץ שתמיד אינו משביע את המייחלים הממתינים למוצא פיהם של גדולי תורה. עשרות בודדות מתוך אלפים המייצגים את העילית שהעילית השופרא דשופרא של חידושי התורה לאותה שנה.

 

מלגה לכל החיים

למעמד הזה נערכים הבחורים והאברכים במלוא מרצם, מגייסים את כל הכוחות האצורים בהם. חלקם מקדישים לעריכת חידוש התורה ימים כלילות. זוויות חדשות ומאירות עד שהתוצאה ראויה בעיניהם להסתופף במחיצה אחת עם חידו"ת של יתר הלמדנים. אחרים חיים את הכינוסים הללו גם בזמן הקיץ, מכינים ומתכוננים כל השנה.. ראשי ישיבות ומשגיחים ספרו לא פעם לאנשי הארגון על בחורים שנראו תלושים מעט מהנעשה, שקועים בעצמם בימים הקריטיים. כשבררו עימם מה פשר העניין גילו כי כתיבת החידו"ת עבור "וכתבתם" טורדת את מנוחתו, שנתו ומאוויו של הבחור. החיד"ות שמגיעות למקומות הראשונים מזכות את נבחריהם בשם טוב - מלגה לכל החיים. רבים מסתפקים בהשתתפות הצנועה במפעל הקודש הזה, בשליחת החידוש שלהם, שמבחינתם בוודאי יוותר בצילם של ארזי התורה האחרים המשתתפים בתחרות. אבל עצם העובדה שגם הם ניסו והיו חלק מקהל המחדשים ההולך וגדל דיה כדי להוסיף נופח אישי נשגב, שמעלה אותם טפח נוסף מהאפרוריות הגשמית. רבים לא נושאים עיניים כלל לכתר הזכייה. הם מבקשים רק לדעת באיזו קטגוריה מסווגת חידו"תם לקבל חוות דעת מחברי ועדת הרבנים בראשות הגאון רבי שמואל דויטש שליט"א על רמת כתיבתם, ביקורת בונה להמשך הדרך..

 

 

כותל המזרח של עולם התורה

כותל המזרח של עולם התורה זהו אחד הכינויים ששמענו מפי מארגני וכתבתם המוקירים ומכירים בערך הזכייה העצום שהפך לשם דבר בעולם התורה. אחת האימהות ששמע זכיית בנה במעמד השנתי הגיעה אליה מפי מנהל הארגון כה התרגשה מהבשורה (היא אפילו לא ידעה ששלח חידוש..) עד שמיהרה לשגר תרומה נכבדה לארגון שהביא את בנה עד הלום ולערוך מסיבת הודיה לרגל זכייתו.. עד כדי כך בוער הרצון לזכייה בעצמות הבחורים שלעיתים הוא מלווה בקנאת סופרים תורנית. יש בחורים שממש לוקחים ללב את ההחמצה השנתית, את העובדה שלא נמנו על נבחרי החידו"ת או זכו להיכלל בספרים עבי הקרס שיוצאים בכל מחזור וכוללים עשרות רבות של חידושים, שהיו קרובים מאד לזכייה עפ"י כל אמות המידה של גדולי התורה ראשי המערכת. הדרוג נעשה רק בקרב האברכים. אצל בני הישיבות אין סולם זוכים ומעמד הנבחרים שווה כדי למנוע קנאת סופרים לא נעימה.

 

יש בחורים הרותמים את המשפחה, את רבני הישיבה ואישיה, כדי לקבל גושפנקא לדבר ההגות שכתבו, לוודא שהמאמץ ישא פרי ולפחות יכניס אותם לספרי "וכתבתם" המצליחים. האב עובר, הגיס מאשר, האח מתקן וראש הישיבה מברך על המוגמר. אחרי שנתן את ברכת הדרך ואישר כי זו חבורה הראויה לארגון וכתבתם נשלח החידוש בלב קל והציפיות גבוהות.

 

מאוסטרליה ועד ישראל

קורת רוח בלתי רגילה נגרמת כאשר גוברות הפניות מכל מקום, מאירופה, אוסטרליה ועד אמריקה. שמע הפעילות עושה לו כפיים מיבשת ליבשת. במחוזות אירופה אומנם אין נציג רשמי אבל החידושים חוצים את המרחק ומגיעים למשרדי וכתבתם בירושלים בלי הרף. ישיבת ליקווד היא משתתפת ותיקה במערכה המתחדשת משנה לשנה ויש אחרים שמבקשים להקים סניף בעל פעילות פנימית עצמאית. "לאחרונה", מספר לנו הרב ב. "קבלנו טלפון מאברך מהארץ המבקש להתעניין עבור אחיו המתגורר באוסטרליה אם נוכל ללוות אותו בהקמת סניף דומה ביבשת האוסטרלית, להנחות אותו בצורת הארגון והמערך כולו כדי שיוכלו ליטול חלק במחזור הבא. את הנוכחי החמיצו כאשר נודע להם אודותיו באיחור.. גם במקסיקו הייתה התעניינות מקרב מוסדות התורה שרצו את "וכתבתם" לעצמם. שניהם מאפיינים גל חדש של ישיבות ומוסדות תורה שלא מסתפקים בהשתתפות במפעל העולמי, שגולת כותרתו בכינוסים השנתיים המתקיימים בארץ, ומבקשים גם לקיים "וכתבתם פנימי" במסגרתו מגישים בני הישיבות אחת לחודש וחצי בערך חידושים ומתחרים ביניהם. גם לפעילות מהסוג הזה נותן וכתבתם את חסותו. הוא משגר בודקים, ממליץ ואפילו מספק מלגות. המימון אגב, רובו ככולו, מקורו מנדיבים בחו"ל ועלותו מוערכת בעשרות אלפי דולרים בשנה!

 

מבחינתו של הרב ד. יש עוד פן מרגש לא פחות: "העובדה שהצלחנו לחולל תמורות בתוך הישיבות ובקרב עולם התורה בכלל. כאשר ראש ישיבה מתאר איך שמגיעים אליו בחורים שמעודו לא עלה בדעתו שיגיעו לספירות לימודיות כאלו, שכותבים מערכות שלימות ומגיעים לרמות התמדה כאלו..

 

יצויין כי במהלך ימי חול המועד פסח ובימים האחרונים נכנסו ראשי הארגון וחבר הנשיאות הגאון רבי ברוך שמואל דויטש שליט"א, מראשי ישיבת "קול תורה" למעונו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, כדי לקבל את ברכתו לקראת כינוס האלפים שיתקיים ביום ראשון הקרוב באולמי "וגשל" בבני-ברק. לאחר מכן פנו חברי הנשיאות וראשי הארגון אל בתיהם של מרנן ורבנן שליט"א, הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א, הגאון הגדול רבי משה שמואל שפירא שליט"א, הגאון הגדול רבי מיכל יהודה ליפקוביץ שליט"א, הגאון הגדול רבי צבי מרקוביץ שליט"א, הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א, הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א, הגאון הגדול רבי יצחק שיינר שליט"א, הגאון הגדול רבי גרשון אדלשטיין שליט"א, הגאון הגדול רבי צבי מאיר ברגמן שליט"א והגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל שליט"א. חברי הארגון סקרו בפני גדולי ישראל שליט"א את ההתפתחות האדירה והעניפה של מערכת הארגון המרבה תורה בישראל.

 

בימים מיוחדים אלו, ימי הספירה, נודעת משמעות ברורה לעורר לתורה וללימוד כהכנה לקבלת התורה וגם כהתחזקות כללית אישית, כפי שהדגיש הגאון הגדול רבי שמואל אוירבך שליט"א בכינוס הקודם: הואיל ודברי תורה צריכים חיזוק תמידי. התפילה הנישאת בפי כל לקראת הכינוס וכתריס בפני כל פורענות היא כמובן "ותן חלקנו תורתך". חיזוק מבצרי התורה בכתב ובע"פ ימליץ טוב על כולנו ויגן עלינו מבית ומחוץ.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד