חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ישיבה, בסמוך לישיבת מיר

זה היה מכתבו האחרון של הגה"צ רבי יצחק זילבר זצ"ל. מכתב פשוט שעל כותרתו מתנוסס סמלו של הארגון הנפלא, שרשם מהפיכה אדירה בקרב יוצאי בריה"מ לשעבר - "תולדות ישורון". זמן קצר לפני פטירתו הגה להקים ישיבה במתכונת הישיבתית הרגילה, עבור בחורים שחשקה נפשם להגות בתורה יומם ולילה. זו היתה שאיפתו במשך כל השנים, וסמוך לפטירתו זכה לראות בהקמת הישיבה.

 

במכתב אף מציין רבי יצחק זצ"ל, ש"הלימודים מתנהלים בהתאם לתכנית ישיבת "מיר". בישיבה לומדים כיום למעלה מ-03 תלמידים, ובוגרי הישיבה מקימים בתים על טהרת הקודש וממשיכים את לימוד התורה בכוללים שונים, ואילו הבחורים ממשיכים ללמוד בישיבות רגילות.

 

 

 

סמוך ונראה לישיבת מיר ברחוב רייכמן בשכונת "בית ישראל" בירושלים שוכנת הישיבה. ביקור קצר במקום יכול להמחיש במה דברים אמורים. הרצינות, ההתמדה הנפלאה, ההדבקות לספסל ולסטנדר. מכאן, רואים בחוש, יצאו בני תורה אמיתיים. כי כך היא דרכה של תורה. ולא לחינם שני "עמוד השדרה" של הארגון, הם הישיבה והכולל ללימוד הלכה בו לומדים כיום כ-02 אברכים דוברי-רוסית חשובים, שיהפכו ברבות הימים למורי הלכה ותורה ליוצאי רוסיה.

 

 

 

כולם צריכים חיזוק, וגם תלמידי "תולדות ישורון" זקוקים לכך. אולי יותר מאחרים. לא מכבר הם נכנסו ובאו למעונו של הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א יחד עם הגאון רבי בן-ציון זילבר שליט"א וראשי "תולדות ישורון", והגאון הגדול ראי"ל שליט"א נשא בפניהם דברים שהפיחו במשתתפים עידוד וחיזוק גדול בדרך בה החליטו לילך, דרך התורה והמצוות.

 

 

 

"אתם מרגישים את האושר שהקב"ה נתן לכם, שאתם יכולים להיות כאן, למרות שגם כאן יש חסרונות, אבל שמה מכל הבחינות; א' הגויים לא כ"כ אוהבים את היהודים, גוי לא אוהב יהודי, וגם הם רשעים מכל הבחינות, וברוך ד' שאתם זוכים שכאן אתם יכולים ללמוד את התורה שהקב"ה נתן רק לכלל ישראל.

 

 

 

ולכן באמת הגויים הם כ"כ רשעים, בגלל שאין להם תורה, הם רוצחים והם אנשים גרועים, חוץ מזה שהם שיכורים, שזה ממש שהם חיים על השיכרות, אין להם שום דבר... ואתם ברוך ד' זוכים להיות בארץ ישראל ויכולים לקיים את התורה, רק אם אחד רוצה, כמה שהוא רוצה הוא יכול ללמוד את התורה ולקיים את התורה, ואתם צריכים לעלות יותר ויותר, להרגיש את החסד מה שהקב"ה נתן לנו שאנחנו זוכים לחיות חיי תורה, בלי פראות, בלי כל... הם כולם רוצחים, גנבים.

 

 

 

וזכורני כשהייתי ילד )אמנם לא הייתי ברוסיה, רק בפולין( לא היו יכולים להשאיר דבר בחוץ בלילה, כי בבוקר כבר לא היה זכר מזה, ונדמה לי שברוסיה עד היום זה ככה, אם אתה משאיר דבר, בבוקר כבר אין זכר מזה, גנבים, כולם גנבים... והיום ברוך ד' אתם יכולים להיות כאן.

 

 

 

ד' יעזור שכולכם תעלו באמת, תעלו בתורה, תעלו ביראת שמים. תדעו שהקב"ה מנהיג את העולם ועושה חסד. כל האנשים האלה שראו את המדינה ההיא שכולם גוים רשעים, ואתם זוכים להיות כאן, זה חסד מהקב"ה. והקב"ה יעזור שתעלו עוד ועוד בתורה ויראת שמים, ויהיה הרבה נחת מכם, כל אחד יבנה בית ויהי' לו משפחה, ולא כמו שם שיש הפקרות, הכל הפקר. אתם צריכים להיות מאושרים, ומכח זה תעבדו את הקב"ה בשמחה ובנחת רוח, והקב"ה יעזור לכל אחד מכם, שתזכו לבנות בית, לבנות משפחה, וכולכם תהיו מאושרים, ואנחנו כולנו נזכה לגאולה האמיתית במהרה בימינו אמן סלה".

 

 

 

***

 

 

 

נר רביעי של חנוכה. השלט הענק ממחיש אף הוא את השאיפה העיקרית והמרכזית של "תולדות ישורון" ומי שעומד בראשו הגאון רבי בן-ציון זילבר שליט"א, בנו וממשיך דרכו של אביו הגדול זצ"ל. מעמד שכל כולו תורה ולימוד התורה. וכך עמד הכנס השנתי של ארגון "תולדות ישורון" בסימן סיום לימוד הש"ס כולו שנלמד ע"י מאות אברכים לזכרו ולעילוי נשמתו של מורם ורבם של יוצאי רוסיה הגה"צ רבי יצחק זילבר זצ"ל.

 

 

 

מנכ"ל הארגון, הרב אברהם כהן אומר לנו את הדברים באופן הברור והנחרץ ביותר. "התוכן העיקרי של פעילותנו הוא הוראת התורה. וכשאנו מדברים על קירוב יהודים דוברי- רוסית לתורה מדובר בקירוב שהוא לימוד התורה. ולכן סיום הש''ס הוא הזכרון הטוב ביותר לרבי יצחק זצ"ל שהקדיש את כל חייו ללמד ורובנו שנאספנו כאן הם תלמידיו או תלמידי-תלמידיו".

 

 

 

הרב כהן מבקש מבקש לנצל את הבמה שהענקנו לו, כדי להביע תודה מיוחדת לכל ציבור האברכים ובני משפחותיהם שמוסרים שיעורים ולומדים בחברותות ברשת כוללי הערב וכן במערך השיעורים הגדול שפועל במסגרת הארגון. "אין אפשרות להזכיר את כולם מתוך כ- 053 אברכים, אך אני רוצה לציין, שאף אחד מהם לא עזב את לימודי התורה שלו בגלל פעילותו בארגון, והם ממשיכים ללמוד 2 סדרים בכוללים ורק בערב הם מארגנים את השיעורים ולומדים בחברותא עם עולים דוברי-רוסית".

 

 

 

לדבריו, פעילותו של ארגון "תולדות ישורון" מתפרסת כיום ביותר מ-05 ישובים ושכונות ברחבי הארץ בהם מתגוררים עולי רוסיה, כאשר במסגרות הרבות לומדים כיום למעלה מ- 0021 איש. "הארגון שם לו למטרה שלכל יהודי דובר-רוסית תהיה אפשרות להתקרב לתורה ע''י לימוד בחברותא בערי ישראל, מנהריה בצפון עד ערד ובאר-שבע בדרום", אומר הרב כהן.

 

 

 

הרב כהן מציין בפנינו נקודה מעניינת מאוד. "אם בשנים הראשונות פתחנו כל הזמן מקומות לימוד חדשים וריכזנו את מקומות הלימוד תחת "גג" משותף, הרי שבזמן האחרון אותם מקומות לימוד שפועלים בהצלחה ומצליחים לעמוד על רגליהם מבחינה כספית, פותחים בסיוע שלנו ארגונים משלהם. כך לדוגמא ארגון "דרך אברהם" בראשות הרב נפתלי כצמן בנתניה, "ומצאת" בראשות הרב יוסף-עובדיה זרודינסקי במודיעין-עילית, "זכרון ברוך" בראשות הרב שלום קפלן בנווה-יעקב, ירושלים, ו"קרן-תחיה" בראשות הרב שמואל סימנטוב בתל-אביב".

 

 

במסגרת: המעמד

 

 

יום לפני המעמד, התקבלה משלחת של "תולדות ישורון" בראשותם של הגאון רבי בן- ציון זילבר שליט"א והגאון רבי משה אליעזר רבינוביץ שליט"א במעונם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, אשר הרעיפו את ברכתם החמה למעמד. המשלחת ביקרה בבתיהם של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א, הגאון הגדול רבי מיכל יהודה ליפקוביץ שליט"א והגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א.

 

 

 

את המעמד הנחה בהתרגשות רבה, הגאון רבי משה אליעזר רבינוביץ שליט"א מליקווד, אשר עומד לימין הארגון בפעילויותיו הברוכות והחשובות, אשר ציין בדבריו את הדגש בפעילות הארגון בקרב ציבור הנשים שעלו מבריה"מ לשעבר, כאשר פעילות זו כבר הניבה פירות, בבואם של ציבור נשים גדול למעמד.

 

 

 

בתחילת המעמד, הוקרא מכתב הברכה של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א: "ארגון תולדות ישורון אשר יסדו הרה"צ רבי יצחק זילבר זצ"ל נתפרסם בזכות היותו בריח המחבר בין בני התורה יוצאי רוסיה, לפעול להרבות כבוד שמים ותלמוד תורה בכל מקום בארה"ק בו נמצאים יוצאי רוסיה. וביום שמחתם לגמרה של תורה - סיום הש"ס והתכנסותם יחד לקיים אז נדברו יראי ד', הנני לברך את הרב הגאון ר' בן ציון זילבר שליט"א העומד בראש הארגון ואת כל האברכים והמסייעים לארגון חשוב זה, כי חפץ ד' בידם יצלח להגדיל תורה ולהאדירה".

 

 

 

לאחר מכן נשאו דברים הגאון רבי בן-ציון זילבר שליט"א העומד בראש ארגון "תולדות ישורון" וממשיך את מפעלו הכביר של אביו זצ"ל, הגאון רבי יגאל פולישוק שליט"א ר"מ בישיבת הר"ן בירושלים, הגאון רבי משה פטרובר שליט"א ראש כולל ההלכה של "תולדות ישורון", הרה"ג רבי אברהם קרהן שליט"א ר"מ בישיבה בארה"ב, מראשוני האברכים שאינם דוברי רוסית אשר לימדו במסגרת הארגון, וכן הרב אליעזר רוזנר מנהל קרן וולפסון בארץ.

 

 

 

במרכז המעמד, נשמעו דבריו של הגאון הגדול רבי שמואל אויערבאך שליט"א שגם התכבד לסיים את הש"ס. בסיום דבריו, פנה לאולם בו שהו מאות ילדים תשב"ר שנולדו להורים יוצאי רוסיא בארץ ישראל, אשר ביקשו כל אחד לקבל את ברכתו. התרגשות רבה אחזה במשתתפים, כאשר הילדים פצחו בשירה אדירה "ברוך אלוקינו שבראנו לכבודו... והבדילנו מן התועים ונתן לנו תורת אמת", ובכך המחישו לעיני כל את המשמעות העמוקה של התפילה, של ילדי תשב"ר שהוריהם היו עד לא מכבר עדיין שקועים הרחק מעולמה של תורה ויהדות, בעולם הקומיניזם שהרחיק מהם כל זיק של יהדות ומסורת ישראל.

 

 

 

במעמד השתתפו גם הרבנים הגאונים: רבי משה שפירא שליט"א, רבי חיים סרנא שליט"א, רבי אברהם שמאולביץ שליט"א, רבי אליהו אבא שאול שליט"א, הרב אברהם רביץ הרב אברהם גרינבוים וכן ראשי ארגונים וקהילות של יוצאי רוסיה.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד