חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

ישיבת " מחיל אל חיל" - יוזמה ברוכה של "אבות ובנים" למוצאי יום הכיפורים

"אבות ובנים", מושג שהפך זה מכבר לשם נרדף לריבוי שעות הלימוד בימים בהם מועטים הם לומדי ביהמ"ד, ממשיך להפתיע. הפעם, לאחר החידוש של ישיבת "מרדכי הצדיק" ביום הפורים, מגיע המשכה של הישיבה במוצאי יום הכיפורים, עם ישיבת "מחיל אל חיל". וכמו תמיד, הפרס שיינתן לתלמידי הישיבה הגדולה בעולם, מעניין ומקורי יותר מתמיד.

 

הרב נפתלי מאיר פאלק שליט"א, שעומד מאחורי ישיבת "מרדכי הצדיק" בה לומדים מדי שנה עשרות אלפי אבות ובנים בו זמנית, אינו שוקט על שמריו. לאחר ההצלחה הכבירה של שש השנים האחרונות בישיבת "מרדכי הצדיק", בנוסף לשעות הלימוד הקבועות מדי שבוע ב"אבות ובנים", הוחלט על הגברת שעות לימוד התורה במוצאי יום הכיפורים, בישיבת "מחיל אל חיל" לע"נ הגה"צ רבי יהודה זאב סגל זצ"ל, ראש ישיבת מנצ'סטר, שמסר נפשו על הלימוד בזמנים מיוחדים כמו פורים ומוצאי יוה"כ, וידוע שהגה"צ רבי שלום שבדרון זצ"ל היה מקפיד מאוד ללמוד דווקא בזמנים אלו, עפ"י ציוויו של הגרי"ז סגל זצ"ל.

 

הרעיון הנשגב של מתן השם "ישיבת מחיל אל חיל" עלה, לאור דברי הרמ"א בעניין המשך העלייה של יום הכיפורים על-ידי כך שמיד במוצאי היום הקדוש יתחילו בבניית הסוכה, ויקויים בהם "ילכו מחיל אל חיל". כשביקרו ראשי "אבות ובנים" אצל אחד מהת"ח המופלגים ושוחחו עמו בעניין זה, הביא להפתעתם עוד סימוכין לשם הזה, על-פי דברי המהרש"א על הגמ' בברכות ס"ד, המביא חידוש נורא על הפסוק "ילכו מחיל אל חיל, יראה אל אלוקים בציון". הגמ' מביאה שם: "אמר רב לוי בר חייא, היוצא מבית הכנסת ונכנס לבית המדרש ועוסק בתורה, זוכה ומקבל פני שכינה, שנאמר @1ילכו מחיל אל חיל@2 יראה אל אלוקים בציון". אומר המהרש"א, שביאור המילה 'חיל' זה ציבור, ריבוי עם. ומהו מחיל אל חיל? מתפילת רבים בציבור שהיא מקובלת עד מאוד, ללימוד תורה ברבים, ואז זוכה לקבלת פני השכינה.

 

יתרה מכך, הגרי"ז סגל זצ"ל היה אומר, שיום הכיפורים אינו שלם בלי הלימוד שלאחר מכן, כי יום כיפור ותפילת נעילה, אפילו אם נעשים בציבור, שתפילתם מקובלת עד מאד, בכל זאת אין הם מביאים את האדם לדרגה של קבלת פני השכינה. זו תהיה עלייה חד פעמית, שתיתכן אחריה נפילה כואבת ומאכזבת. אך ההולך מחיל אל חיל, מתפילה בציבור לתורה ברבים, זוכה ומקבל פני השכינה.

 

לאור זאת, אין לנו אלא לשבח את הרעיון המיוחד והמרומם של קביעת לימוד תורה ברבים לאחר נעילה, בבחינת "ושננתם לבניך" מיד במוצאי יום הכיפורים, כמעמד קבלת פני השכינה בהתאספות האבות והבנים לשעה של לימוד תורה במוצאי יום שכולו תפילת ציבור.

 

הרב פאלק מדגיש בפנינו, כי הרעיון של הקמת "ישיבת מחיל אל חיל" נעשה ביוזמת הגאון רבי משה שפירא שליט"א, בבחינת "כיפורים כ-פורים".

 

במכתב שנשלח בשבוע שעבר אל רכזי "אבות ובנים" בכל אתר ואתר, מציין הרב פאלק כי מוצע לקבוע את שעת הלימוד במוצאי יוה"כ, כשעתיים לאחר מעריב של מוצאי יום כיפור, לאחר הסעודה של יציאת הצום.

 

וכמובן, גם מקומו של הפרס המיוחד על ההשתתפות בשעת הלימוד המיוחדת לא נפקד. ר' דוד הרשקוביץ, מראשי "אבות ובנים" מדגיש, כי כמו תמיד, גם הפעם הפרס הוא מקורי ביותר, אך הוא כמובן יישאר סודי עד למוצאי יוה"כ. רמז קטן כן נוכל לתת לגבי הפרס, הפעם הוא יהיה מתאים גם לאבות ולא רק לבנים. בימים אלו עושים ארגזי הפרסים, במשקל של 8.4 טון, את דרכם מהמפעל בסין בטיסה מיוחדת לישראל.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד