חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לא לצאת מהמלון רק ללמוד – ירחי כלה ארה"ב בארץ ישראל

הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א מסיים את דבריו, אך הוא נשאר לשבת על מקומו. יעבור עוד זמן רב עד שהגאון הגדול שליט"א יעזוב את המקום. בזה אחר זה ניגשים אליו מאות הנוכחים. איש איש ובקשתו. לידו יושב סגן הנשיא בפועל של אגו"י באמריקה, הרב שמואל בלום. הוא מקדים משפט קצר על כל אחד ואחד מהניגשים.

 

 

הרב בלום: "כשהתייעצנו עם הגאון הגדול ראי"ל שטינמן שליט"א על כל הענין, אמרתי לו שמגיעים לכאן אנשים שהם בגדר של 'זבולון' אוהבי ותומכי תורה, ובקשנו לקחת אותם לביקור במוסדות תורה וחסד, וכך לנצל את הביקור גם למטרה החשובה הזו. הצענו שילמדו בבוקר, ואחר הצהרים נסע לבקר במוסדות התורה.

 

 

"התשובה שלו היתה נחרצת. 'בשום אופן לא. לא. אתם באים לכאן ללמוד, אז צריך שיהיה סדר לימוד גם אחר הצהרים ולא רק אחה"צ, אלא שלושה סדרים ביום'. וכך אכן עשינו. שאלתי שוב: הרי יש אנשים שירצו למשל לבוא לראש הישיבה כדי לקבל ברכה? והוא ענה לי: 'לא. שלא יבואו אלי. אני יבוא אליכם'. וכך זכינו במשך כל השנים, שהגאון הגדול ראי"ל שליט"א מגיע אלינו בכל שנה ושנה, ומקבל כל אחד ואחד. זה מה שראית. כמו כן מגיעים גדולי תורה ואדמורי"ם".

 

 

אז זהו הסיפור על רגל אחת של "ירחי כלה" מטעם אגודת ישראל באמריקה שנערך בשבוע שעבר בירושלים. הכינוס נפתח ביום שני שעבר, ואליו הגיעו כ-052 חברי התנועה מארה"ב. במשך ארבעה ימים הם ישבו ולמדו תורה. שמעו שיעורים בעיון, שיעורים בהלכה, בדף היומי, דברי חיזוק וברכה, וכמידי שנה, במרכז הכינוס, משאו של הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א, שכל הרעיון לעריכת כינוס 'ירחי כלה' שיוקדש ללימוד תורה בלבד הוא פרי יוזמתו והגותו.

 

 

 

ומעשה שהיה כך היה. עם פרוץ האינתיפאדה, בקשו יהודי אמריקה לעשות משהו למען יושבי ארץ הקודש בבחינת עמו אנוכי בצרה, לעודד את אותם בשעת מצוקתם הקשה. הם בקשו להגיע לביקור בארץ, אך כששאלו את פיהם של הרבנים בארה"ב, נענו בשלילה. "אין זו דרכינו", אמרו. בועידת אגו"י השנתית שנערכה באותה תקופה, עלה שוב הנושא, ואז עלה הרעיון, לקיים את הנסיעה לארץ, אך לא לשם ביקור בלבד, אלא ללימוד תורה, שהרי תורה מגנא ומצלא.

 

 

 

הרב בלום: "שאלתי את הגאון הגדול רבי אהרן ליב שליט"א על הרעיון שעלה, והוא אמר שזה דבר חשוב מאוד. לאחר שהסברתי שמדובר באנשים שעסוקים מאוד, ואם נעשה זאת בארה"ב, לא יתפנו אנשים אלה מכל עיסוקיהם כדי להקדיש את עצמם אך ורק ללימוד תורה, הוא נתן את הסכמתו לענין".

 

 

 

הרב בלום מספר, כי לאחר שכבר נקבע מועד לקיים את כינוס ה"ירחי כלה" בארץ, הוא ניסה לתור אחר בית מדרש שבו ישבו וילמדו. "כששאלתי את הגאון הגדול רבי אי"ל על הענין, הוא השיב בשלילה. 'תלמדו במלון. אל תצאו משם. שכל הימים יוקדשו אך ורק ללימוד תורה. גם כשביקשו מאתנו לעשות במהלך הכינוס 'דינר' עבור ארגון 'שובו' הוא אמר, שגם את זה נעשה כאן, בבין הסדרים".

 

***

 

 

 

הרב בלום מסכם ואומר: בתחילת הדרך המטרה של הכינוס היתה לחזק ולעודד את יושבי ארץ הקודש, הרי שבסופו של דבר, אין לך חיזוק ועידוד גדול יותר לכל אלו שבאים מאשר בימים האלו. "האנשים שמגיעים לכאן, הם רובם בעלי בתים, יש גם מחנכים ועסקנים. כולם ללא יוצא מן הכלל אמרו לי, שמאז שלמדו בישיבה, לא היו להם ימים נפלאים יותר כמו שיש להם בכינוס כאן. הם גם רואים איך שמרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א יוצאים מגידרם ובאים אליהם. זה נותן להם התעלות גדולה שאי אפשר לתאר".

 

 

 

במסגרת:

 

 

 

השנה נרשם שיא במספר המשתתפים. הרב שמואל בלום אומר לנו, כי בכל שנה מספר המשתתפים הולך וגדל. "חברא לחברא אית ליה, וכאשר כולם שומעים מאלו שהשתתפו בשנים קודמות, שאלו הימים החשובים ביותר שלהם בשנה, ימים שלומדים בהתמדה נפלאה, שעושים שטייגען גדול, ושומעים שיעורים מראשי הישיבות, הרבנים, הפוסקים ומגידי השיעורים הטובים ביותר בעולם, זה מביא עוד ועוד אנשים להצטרף לכינוס, כשכל אחד משלם מכיסו את כל ההוצאות, שהם בהחלט לא מסתכמות בסכום קטן".

 

 

 

וכך מצאנו את מאות האורחים יושבים באחד האולמות של "רמדה רנסנס" כשהם שקועים בדף הגמרא בלימוד בחברותות, בשמיעת שיעורים שהחלו בשעת בוקר מוקדמת בשיעור של "הדף היומי", ובעיקר עסקו בנושא שנבחר השנה - "קידוש והבדלה". ראשי ישיבות ופוסקי הלכה הכינו שיעורים בנושא זה, והמשתתפים קיבלו לידיהם חוברת ובה 'מראי מקומות' של השיעורים המרכזיים.

 

 

 

הכינוס נפתח ב"שיעור הקדמה" של חבר מועצת גדולי התורה ויו"ר אגודת ישראל בארה"ב כ"ק האדמו"ר מנובומינסק שליט"א. לאחר מכן נמסר "שיעור פתיחה" מהגר"מ חדש שליט"א ראש ישיבת 'אור אלחנן'. ביום השני לכינוס, מסר שיעור בעיון הגר"ד כהן שליט"א - ראש ישיבת חברון, בעניין "קידוש במקום סעודה", ואילו שיעור בהלכה מסר הגאון רבי משה הלל הירש שליט"א, ראש ישיבת סלבודקה. בשעות הצהרים, נערך דינר למען מוסדות 'שובו', ובשעות הערב התקיים המעמד המרכזי של הכינוס, בשיחתו של הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א, כאשר בתום דבריו, עברו כל מאות המשתתפים כדי ללחוץ את ידו ולקבל את ברכתו.

 

 

 

ביום רביעי השמיעו הגר"י זילברשטיין שליט"א רבה של רמת אלחנן והגרב"ד פוברסקי שליט"א מראשי ישיבת פוניבז' שיעורים למשתתפים, ולאחר מכן שמעו המשתתפים שיעור בהלכה מפי הגר"י נויבירט שליט"א, מחבר הספר 'שמירת שבת כהלכתה'. בשעות הערב נערך סיום מסכת עירובין, ואת ההדרן השמיע הגר"מ זילבר שליט"א, ראש ישיבת זוויעל. כן השמיע דברי ברכה הרה"צ רבי ישראל הגר שליט"א.

 

 

 

ביום האחרון של הכינוס, מסר הגר"ר שמולביץ שליט"א, מראשי ישיבת מיר, שיעור בענין "קידוש על הכוס", ולאחר מכן שמעו המשתתפים את שיחתו של הגר"א וויס שליט"א והגרי"צ אברמוביץ שליט"א, רב חסידי גור בחצור הגלילית, ובמעמד הסיום נשא דברים הגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל שליט"א ראש ישיבת מיר.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד