חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

לב בנים על אבותם הישיבה הגדולה בעולם

היום בלילה, ליל התקדש החג, נוכל לראות בבתי-מדרש ובתי-כנסת רבים ברחבי הארץ והעולם, עשרות, מאות ואלפי ילדים מגיעים ללמוד תורה עם אביהם. הילדים ילכו לישון מתי-שהוא לקראת חצות הלילה, אבל גם הם יוכלו להתגאות באסרו חג שהם למדו בליל חג השבועות עם אבא בבית הכנסת...

 

רבים מסניפי "אבות ובנים" ברחבי הארץ התאימו את שעת הלימוד השבועית של האבות והבנים בחג השבועות, לליל החג, הלילה בו שוקד עם ישראל על תלמודו עד עלות השחר. הילדים יעשו זאת רק שעה אחת )וכל המרבה הרי זה משובח( עם האבא, אבל יצא שכרם ברווח גדול. גם שעת הלימוד של אבות ובנים, גם לימוד תורה בליל חג מתן-תורה וגם פרס נאה בצידו.

 

קשה לדמיין היום איך נראו סדרי הלימוד של האבות עם בניהם על ההספק השבועי בחיידר. היום לא ניתן להתעלם מהתופעה המופלאה שנקראת "אבות ובנים", שדומה שכלל אין צורך להציג אותה בפני ציבור הקוראים.

 

כמו ששיעורי הדף היומי מקיפים את העולם כולו, בכל בית כנסת ובכל שכונה, כך גם סניפי "אבות ובנים" קיימים היום בכל שכונה ושכונה בארץ וגם מעבר לים. עשרות אלפי ילדים מתכנסים לשעה אחת ומשננים את חוק לימודם עם האבא. לא ברור עדיין למי התועלת מרובה יותר, לילד שמקבל תשומת לב מרובה יותר בחזרה ושינון עם אביו, או לאבא עצמו שיכול לעקוב טוב יותר אחר קצב התקדמות בנו, ובכלל, סוף-סוף מצאו האבות את הדרך להשקיע שעה תמימה ללימוד עם הבן במקום ללמוד בצורה לא מסודרת בשולחן השבת או לאחריו.

 

השעה השבועית הזו שמקיפה עולם ומלואו כבר קצרה הישגים ושיאים מבורכים, כמו למשל "ישיבת מרדכי הצדיק" בימי הפורים. מי חלם בעבר שניתן למלא את בתי המדרשות ביומא דפגרא כמו פורים ללימוד בצוותא, כולם, באותה שעה פחות או יותר, בכל רחבי הארץ?! אין ספק, זכויות גדולות שמורות ליוזמי ולמקימי "אבות ובנים" שהוסיפו עוד מיליוני שעות לימוד בעולם כולו במסגרת הארגון הנפלא הזה.

 

ואין כמו ערב חג מתן תורה לעמוד מקרוב על היקף פעילות הארגון העולמי "אבות ובנים", לשמוע על הישגי העבר, ההווה והתוכניות לעתיד.

 

צוברים נקודות

 

תכנית הלימודים "אבות ובנים" החלה בגייטסהד שבאנגליה לפני למעלה מעשר שנים. הרה"ג רבי יחיאל כהן שליט"א ראש ישיבה בגייטסעהד, והרב דוד שליידר, ראשי הארגון המקומי הדואג לתעסוקה הולמת לצעירי הצאן בשעות הפנאי, התעוררו לבוא לעזרתם של כל אותם אבות שלא מצאו זמן ללמוד עם בניהם, וכל הילדים שלא זכו מעולם ללמוד עם אביהם. הם הגו את הרעיון שיפתור את הבעיה אחת ולתמיד: במשך חודשי החורף, בכל מוצאי שבת, כל ילד שיגיע לבית הכנסת ללמוד עם אביו, יקבל פרס. במשך שעה אחת שנקבעה מראש, אבות ובנים ילמדו בצוותא, הילדים ישובו לביתם עם ממתק או פרס, והמתמידים שביניהם יצברו נקודות שיזכו אותם בפרסים גדולים יותר.

 

תוך שנים ספורות התפתחה תוכנית מוצלחת זו והחלה לשגשג גם בארץ ישראל. כאן, הופעלה תוכנית הלימוד לא רק במוצאי שבתות החורף הקצרות, אלא גם בערבי שבתות הקיץ הארוכות. משפחות שלמות החלו להקפיד על סיום מוקדם של ההכנות לשבת כדי לאפשר לאבות ללמוד עם הבנים בבית-הכנסת.

 

בארץ תפסה תוכנית הלימודים "אבות ובנים" תאוצה של ממש. הרב ישראל כהן, אביו של ר' יחיאל כהן, ור' דוד הרשקוביץ, יחד עם כמה עסקנים חשובים משכונת בית וגן בירושלים, "קנו" את הרעיון והביאו אותו בשובם הביתה לשכונתם, בשנת תשנ"ח. הקבוצה הראשונה שנפתחה התאספה בבית כנסת ברחוב חיד"א בשכונה. תוך שבועיים עלה מספר המשתתפים עד כדי כך שנאלצו להעתיק את מקום ההתכנסות לבית הכנסת הגר"א הסמוך, ועד סוף השנה נפתחו סניפים בהר-נוף וברמות. בשנה השנייה היתה כוונה לפתוח שניים- שלושה סניפים, אך תוך חודשים ספורים לאחר פתיחת הסניפים בהר-נוף וברמות, נפתחו תשעים סניפים ברחבי ירושלים, בני-ברק, רכסים, בית-שמש, ביתר-עילית, מודיעין עילית, וריכוזים חרדיים גדולים נוספים, ובשנה השלישית פעלו כבר 561 סניפים ברחבי הארץ.

 

אווירה תורנית עילאית

 

בשנת תשס"א הגיע מספר הסניפים בארץ ישראל ל-452, והגאון הגדול רבי נתן צבי פינקל שליט"א, ראש ישיבת מיר, שלח את ר' דוד הרשקוביץ לאמריקה כדי להקים את "אבות ובנים" מעבר לים, שם פגש את הרב שלמה זלמן אונסדורפר, ויחד החלו לפתוח סניפים בריכוזים החרדיים, ותוך זמן קצר נפתחו למעלה מ-001 סניפים. בשלב זה פעלו כבר עשרה סניפים באנגליה, וכן מספר סניפים בבלגיה ובאוסטרליה. בשנה שעברה למעלה מ-008 סניפים שקקו חיים ברחבי העולם, כולל סניף במרסיי שבצרפת, בוונצואלה ובווינה, ו-61 סניפים בתל אביב!

 

סוד הצלחתה של התוכנית הוא בניצול כוחו הנסתר של כלל ישראל. הילדים, שנמאס להם "להסתובב בין הרגליים" באמצע ההכנות לשבת, מפצירים באבותיהם שיקחו אותם לבית הכנסת. השילוב של לימוד תורה מחד גיסא, ושעה שלמה של תשומת לב בלעדית מצד האב מאידך גיסא, בתוספת חיזוק של שקית חטיפים פריכים הוא פשוט בעל כוח משיכה שאין לעמוד בפניו. וכאשר ניתנת להם הברירה לבחור בין ביצוע שליחות קצרה נוספת לפני שבת לבין ריצוי בניהם הדורשים בתוקף לקחתם ללימוד, מוכנים ההורים ברצון לאפשר לבניהם לנצח... הרצון הטמון בנו לעשות את הטוב והישר הוא כה חזק, עד שדי בתמריץ כה זעיר כדי להתגבר על היצר הרע הנורא, שעיכב את כולם עד כה.

 

אין ספק שאם יש מישהו שעדיין לא ראה בעיניו מראה "אבות ובנים" כדאי לו להתאמץ לכלול את תכנית "אבות ובנים" בסדר יומו. מראה בתי הכנסת ברחבי הארץ בימי שישי ובשב"ק אחר הצהריים נותן טעם אמיתי של ימות המשיח. בתי המדרש מלאים עד אפס מקום באבות ובנים, בחורי ישיבה עם אחיהם הצעירים, חברותות של מבוגרים המנצלים את האווירה המיוחדת, עמוסת התלהבות ותמימות של תינוקות של בית רבן. קהילות שלמות מתאחדות לקדם פני שבת המלכה בלימוד תורה. אפשר לנסות ולתאר את האווירה, אך למען האמת ראוי להצטרף אליה ולהיות חלק מהישיבה הגדולה ביותר בעולם, ישיבת "אבות ובנים".

 

"ישיבת מרדכי הצדיק"

 

לפני חמש שנים, ערב ראש חודש אדר, הגיע הרב נפתלי מאיר פאלק לבית המדרש "בית ישראל" בשכונת עזרת תורה בירושלים. הגבאים היו עסוקים אותה שעה בסידור הספרים והחזרתם למקומם, כשהאברך הצעיר, הרב פאלק, ביקש להשתמש באולם ביהמ"ד בפורים אחה"צ. "אין צורך לבקש רשות להשתמש בבית הכנסת בפורים אחר הצהריים. תוכל לקבל את המקום מתי שתרצה, אבל לשם מה?", שאלו אותו. והוא משיב: להושיב את האבות עם ילדיהם ללמוד שעה אחת. "הרעיון ממש נפלא", הגיבו הגבאים, "אבל אל תשגה בדמיונות. לא תצליח להביא לכאן אף אחד, ללמוד בפורים - אין זמן!" והוא הצליח להשאיר את כ-ו-ל-ם המומים. 004 איש, אבות ובנים, גדשו את היכל ביהמ"ד ל"ישיבת מרדכי הצדיק", מספר גבוה בהרבה מהאבות והבנים המגיעים מדי מוצאי שבת ללמוד ב"אבות ובנים". לא היה צריך לעשות הרבה מלבד לפרסם את הנס הגדול של 004 איש שמצאו שעה תמימה לשבת וללמוד ביום הפורים, בין משלוח מנות למתנות לאביונים, וכעבור שנה למדו ברחבי הארץ ביום הפורים לא פחות מ-005,41 ילדים. בשנה השלישית למדו 381,52 ילדים, כל אחד מהם בלווית מבוגר. בשנה האחרונה עמד מספרם של משתתפי "אבות ובנים" על יותר מ-000,05 ילדים, בלמעלה מ-008 סניפים בכל רחבי הארץ, מקרית שמונה בצפון ועד אילת בדרום.

 

כמובן שהיתה גם מתנה לצד הלימוד. כל ילד קיבל צ'ק מיוחד שנפרע כעבור מספר שבועות: משלוח ענק שהועמס על גבי אוניה שלמה הגיע מסין הרחוקה, שם הוטבע סמל "ישיבת מרדכי הצדיק" על מכתבה מיוחדת שיוצרה עבור הילדים שהשתתפו בלימוד. ראוי לציין לשבח את צוות "אבות ובנים" שעסק במשך שבועות ארוכים, בהתנדבות, בכל הצדדים הלוגיסטיים של "מבצע פורים", ובמיוחד ר' א.ל. ונ.ו.

 

הפרסים לא הספיקו

 

ישיבת מרדכי הצדיק הראשונה בדורנו נפתחה בלייקווד בשנת תשנ"ב על ידי הרב שלמה מאיירס. הוא רצה לדרבן אנשים ללמוד בפורים, ולאחר כמה כשלונות בשנים קודמות החליט שכדאי לנסות ולהציע פרסים לילדים. תוך שלוש שנים היו בלייקווד אלף ילדים שלמדו בפורים בבוקר, ועוד אלף ילדים נוספים במונסי. אך תכנית זו לא כללה את המבוגרים, והילדים למדו לבדם. בשנת תשנ"ד ייעץ הגה"צ רבי מתתיהו סלומון שליט"א, אז משגיח דישיבת גייטסהד והיום משגיח של ישיבת לייקוד, לארגן 'ישיבת מרדכי הצדיק' גם בגייטסהד, אבל לפי התבנית של 'אבות ובנים'. הוא התנה את קבלת הפרס בכך שהילדים יביאו את הוריהם. לפתע התמלא בית המדרש בלומדים, ביום הפורים. לאחר חמש שנים, בשנת תשנ"ט, הועתקה השיטה מגייטסהד לארץ ישראל וכאן היא החלה לפרוח וללבלב, בתיאום עם תכנית 'אבות ובנים' המנוהלת על ידי ועדה מרכזית בראשות הרב דוד הרשקוביץ, הרב אליהו מאיר שיינמן והרב נפתלי מאיר פאלק.

 

הרב פאלק, יליד גייטסהד, אנגליה, ניהל את תכנית "אבות ובנים" בשכונת עזרת תורה במשך מספר חודשים, כאשר נזכר בישיבת מרדכי הצדיק שהתקיימה מדי שנה בעיר הולדתו. לאחר הצלחתה הכבירה של תכנית הלימודים בשעות אחר הצהריים של יום שישי, הוא היה נחוש בדעתו להצליח להביא עשרות אבות ובנים לבית המדרש גם ביום הפורים. מובן מאליו שיהיה צורך בפרסים משכנעים כדי שיוכלו לגבור על הפיתויים הרבים של אותו היום, וכן יידרש פרסום ממושך ונרחב כדי להבטיח שכולם ידעו מכך וירצו להצטרף. לאחר שקיבל את אישור הגבאים בביהמ"ד, מבלי לחסוך בהוצאות, למרות הזמן הקצר שעמד לרשותו, קנה הרב פאלק מאתיים שעוני מחשב, תלה כרזות, ובפורים אחר הצהריים התברר לו עד כמה עם ישראל מיוחד במינו. מאתיים השעונים שרכש לא הספיקו, ומייד למחרת פורים מיהר לרכוש מאתיים שעונים נוספים, וכך הוקמה לה "ישיבת מרדכי הצדיק" בשנת תשנ"ט בשכונת עזרת תורה בירושלים, ונדמה כי היום כבר אף אחד לא זוכר שפעם, בפורים, לא היתה ישיבה כזו. זה הפך להיות חלק בלתי נפרד מהיום הזה.

 

אנקדוטה מעניינת נוספת מגיעה מאוסטרליה: כאשר הצטרף בית-הכנסת במלבורן לתכנית בשנת תשס"א, הזמינו המארגנים ארבעים פרסים בלבד מארץ ישראל, בעוד שבאמת לא האמינו כי יגיעו ילדים רבים. מאה ועשרים בנים ואבותיהם הופיעו! הם נאלצו לבצע הזמנה דחופה גדולה נוספת של פרסים למשתתפים. השנה, אגב, חולקו 543 פרסים!

 

כל הפושט יד

 

הרעיון של "אבות ובנים" הגיע לארץ לפני מספר שנים והחל לרוץ באופן עצמאי בכמה שכונות בירושלים, ולאחר מכן התפשט לכל ערי הארץ. בתחילה סניפי "אבות ובנים" באופן עצמאי, הן מהבחינה הניהולית והן הפיננסית. המארגנים היו נפגשים מדי פעם כדי להתחלק בחוויות וללמוד זה מזה כיצד לשפר את התכנית, אך החלטותיהם והגיבוי הכספי נפרדים לחלוטין. רוב הסניפים מארחים כ-05 ילדים ואבותיהם כל שבוע )בכמה סניפים מספר הילדים בהם עומד על כ-005 כ"י, ובסניפים אחרים לומדים כ-002 ילדים כ"י(, כאשר כל ההוצאות, כולל ממתקים, הגרלות שבועיות, פרסים למתמידים ופרסים עונתיים, מגיעות לממוצע של כחמישה שקלים לשבוע לילד. עד כה הצליח כל סניף לכסות בעצמו את הוצאותיו, בדרך כלל בלי סיוע מהמרכז הארצי.

 

במקביל הוקמה ועדה מרכזית כדי להתייעץ עם רבנים, לתאם את פגישות המארגנים ולייעל את ההוצאות הכרוכות בתמריצים השונים אותם מציעה התכנית לילדים. כל שנה, בתחילת עונות הקיץ והחורף, מארגנת הוועדה מבצע מלהיב המיועד למשוך ילדים חדשים ולעודד ותיקים להמשיך. הדפסת כרזות ומדבקות במרוכז ורכישת פרסים בכמויות גדולות חוסכת לסניפים עשרות אלפי שקלים ומאות שעות עבודה. הוועדה אפילו דואגת לשלוח את החומרים לסניפים בחו"ל. בשנה שעברה פתחה הוועדה מחסן מרכזי לממתקים ולפרסים אותם מחלקים הסניפים מדי שבוע בשבוע. תודות לכוח המיקוח של הוועדה עם היצרנים יוכלו המארגנים לרכוש אותם במחיר נמוך יותר מהמחיר הסיטונאי.

 

הוועדה המרכזית מנפיקה מדי שנה יומן המחולק לכל הילדים. ביומן - רשימת הסניפים בכל רחבי הארץ, וכך ילד שנוסע עם משפחתו לשבת יכול לדעת בקלות היכן הסניף הקרוב, כדי שלא יפספס את שעת הלימוד השבועית עם אביו באבות ובנים. כך הוא גם לא מפסיד את הנקודות השבועיות והוא נכנס להגרלה. השנה הוחלט לחזק את נושא לימוד הלכות שבת, ובחודשי הקיץ הנוכחיים ישנו מבצע מיוחד לעידוד לימוד הלכות שבת, והילדים מתבקשים לענות על שאלות בהלכה כדי להיכנס להגרלה שבועית נוספת. ההיענות וההתלהבות מצד הילדים נראית היטב בשטח, ועל כך יכול גם כותב השורות להעיד. הילדים מתבקשים כמובן לכתוב את התשובה לשאלה בכתב ידם כדי להחדיר את הנושא בצורה מעמיקה. אגב, השאלות הודפסו השנה גם באנגלית וביידיש, לאור הביקוש, ולמשרדי "אבות ובנים" אף הגיעו בקשות להדפיס את השאלות בספרדית למדינות דרום אמריקה.

 

אגב, ההוצאות השוטפות של המרכז הראשי של "אבות ובנים" לשנה עומדות על 000,002 דולר, לא כולל "מבצע פורים" שעלותו עומדת על סכום דומה. הפעולות כולן נעשות באמצעות תרומות, כפי שיפורט להלן.

 

למי שהיה קשור בתכנית מופלאה זו של "אבות ובנים" היה ברור כי ניהול תכנית לימודים בבית מדרש או מתן חסות הינו מקור לברכה. ככל שהתרבו המסייעים, כך הלכו והתרבו הישועות. הגאון רבי אריה פינקל שליט"א, ראש ישיבת מיר-ברכפלד, המכוון ומדריך את הארגון בכל דבר ועניין, הורה לוועדה המרכזת את פעילות "אבות ובנים" שלא לחפש מימון דרך חברות וארגונים לצורך ארגון התוכניות לימי הפורים, אלא לתת עדיפות לאנשים פרטיים כדי לאפשר להם את הזכות העצומה שיש בכך. הגר"א פינקל שליט"א אף הביא נימוק מעניין מדוע לאפשר לאנשים פרטיים לממן את פעילות ימי הפורים: זהו יום בו "כל הפושט יד נותנים לו", ואנשים ירצו להתברך בזכויות הכרוכות בסיוע ללימוד תורה ביום כה מיוחד.

 

זוכים לישועות

 

ראשי "אבות ובנים" מספרים על הסניף בשכונת הר-נוף בירושלים, שאחד הנדבנים רכש לעצמו זכות לכל החיים. בעקבות ישיבת מרדכי הצדיק הראשונה שמימן, נפקדו הוא ורעייתו בתאומים, אחרי שתיים עשרה שנות נישואין. במקרה אחר מימנה קבוצת אברכים מחסידי בעלזא את הפעלתה של ישיבת מרדכי הצדיק לזכותו של חברם המתגורר בחו"ל. שנה לאחר מכן נולד לו בן ראשון אחרי חמש עשרה שנה. סיפור דומה קרה עם זוג מעדות המזרח, אשר לפי דעתו הנחרצת של רופאם, מעולם לא היו זוכים לבן.

 

כך גם המקרה הבא: בתו בת השנתיים של חסיד בויאן נפגעה בתאונת דרכים מטנדר נוסע. היא סבלה מפציעות ראש חמורות ופגיעה בכבד ומצבה היה כה קשה, עד שהרופאים פשוט נענעו בראשיהם בעוד הם מכניסים אותה לחדר הניתוחים. לפי כל קנה מידה טבעי, המצב היה חסר תקוה, אך אביה לא היה מוכן להרים ידיים. הוא החל מחפש זכויות והגיע ל"אבות ובנים". על המקום נדר האב לפתוח מסגרת של "אבות ובנים" בחצר בויאן, שם עדיין לא פעלה תכנית זו, ועוד באותו היום התקשר לוועדה כדי לברר מה יוכל לעשות למען ישיבת מרדכי הצדיק. חלפו שבועיים, והאב המאושר החזיר הביתה את בתו בריאה ושלמה, מותיר מאחוריו רופאים נבוכים ומוכי תדהמה. חודשים ספורים לאחר מכן פתח את הסניף השלישי של "אבות ובנים" בחסידות בויאן.

 

ויש גם "ניסים ונפלאות" מסוג אחר לגמרי.

 

ילד אחד, מבית שבור בו האב התנכר לילדיו, רצה להשתתף בתכנית "אבות ובנים". לפי הכללים, הפרסים מחולקים למי שמשתתף יחד עם מבוגר - אפילו אח גדול יותר - אבל הילד רצה אך ורק את אביו. במשך שבועות ארוכים התחנן וביקש בכל הזדמנות, עד שלבסוף התרצה לו אביו. כאשר הופיע לראשונה בבית הכנסת יחד עם בנו, התמלאו עיניהם של מכיריהם בדמעות. מאז ממשיכים השניים ללמוד בצוותא במסגרת "אבות ובנים", וזו השעה היחידה במשך השבוע בה מקיים הבן קשר נורמלי עם אביו הסובל ממצוקה נפשית.

 

ילד אחר, בנו של מושבניק, רצה להשתתף בישיבת מרדכי הצדיק, אבל אביו איננו יודע ללמוד, אפילו לא חומש. כידוע, לילדים יש כשרון יצירתי במיוחד, וכאשר ברור להם מה הם רוצים, הם יודעים להתעקש בצורה מדהימה. אותו ילד למד בבית ספר דתי, ויותר מכל חפץ ללמוד ביום הפורים. לפני שנתיים הצטרף לישיבת מרדכי הצדיק יחד עם אביו, והוא לימד את אביו חומש!

 

בסניפי "אבות ובנים" באילת, בקרית שמונה, במבשרת ציון ובמקומות נוספים, ניתן לראות ילדים ה"גוררים" את אביהם ללמוד עמם ב"אבות ובנים". מדובר בילדים שנרשמו לבתי הספר התורניים באמצעות מבצעי הרישום של "לב לאחים", והם מלמדים את אבותיהם מה שלמדו במהלך השבוע בבית הספר.

 

במרכז הארצי של "אבות ובנים" יודעים לספר על אבא לילד שקיבל יום אחד טלפון מהמלמד של בנו בתלמוד תורה. לבו של האב החל לחשוש, מה עולל בנו הפעם. והמלמד שואל: האם קרה משהו בשבועיים האחרונים שבנו לומד בחשק רב יותר? והאבא, מאושר מאד, מספר למלמד, כי זה שבועיים שהוא לומד עם בנו שעה שלמה ב"אבות ובנים"...

 

ואלו ממש לא מופתים, גם לא ניסים. התוכנית המעודדת לימוד תורה בשעות בהן מתמעט הלימוד באופן טבעי, פועלת גם לחיזוק הקשרים בין הורים לילדיהם. אחד ממנהלי הת"תים בירושלים מספר, כי בעבר, כארבעים אחוזים מההורים לא היו מספיק מעודכנים במצב ילדיהם מבחינת הישגים וכדומה. ואילו כיום, %09 מההורים מעורבים היטב בלימוד ומקיימים קשרים הדוקים עם ילדיהם, מחנכיהם ומנהלי מוסדות החינוך בהם הם לומדים. ההורים עוקבים אחר התקדמות ילדיהם וכך הם מודעים למאמצים אותם משקיעים המחנכים ולומדים להעריך את כשרונותיהם והכשרתם של אלו המופקדים על חינוך ילדיהם. כתוצאה מכך מתחזקים הכבוד וההערכה ההדדית של כל המעורבים.

 

למרות השלג הכבד

 

נדמה כי "אבות ובנים" הינו הארגון היחיד בעולם שאינו זקוק להפצת מכתב תמיכה מגדולי ישראל או מראשי הישיבות. אמנם יש לתוכנית הלימודים ועד רבנים בראשות הגאון רבי אריה פינקל שליט"א המכוון את מארגני הסניפים בקביעות, אך אין להם מכתבי המלצות מרבנים, וזאת מהסיבה הפשוטה שאין כל צורך בכך: ראשי ישיבות, רבנים ואדמו"רים משתתפים בעצמם בתוכנית הלימוד יחד עם בניהם, ולעתים עם נכדיהם.

 

"אבות ובנים" הינה מסגרת שבועית שפועלת בחורף ובקיץ, בשעות קבועות, בכל אתר ואתר. בחורף האחרון רשם "אבות ובנים" הישג נוסף. היה זה במוצאי שב"ק פרשת יתרו, כאשר ילדי ירושלים הוכיחו כי קבלת התורה של שבת בבוקר )פרשת יתרו(, השפיעה שפע רב גם במוצאי שבת. באותה שבת אחה"צ החל לרדת שלג כבד בירושלים. אך למרות קשיי הניידות בשל השלג הרב שהצטבר על הקרקע, ולמרות הרצון הטבעי של הילדים לשחק בשלג, היו בתי המדרש מלאים מפה לפה כמידי מוצאי שבת, בשעה היעודה ללימוד המשותף של אבות ובנים - כאילו עולם כמנהגו נוהג. מכל קצוות השכונות נראו צמדי האבות והבנים צועדים בלובן הצח, לא במטרה לבנות בובות שלג אלא לעסוק בבניינו של עולם בהבל פיהם של תינוקות של בית רבן. החוץ המושך היווה דווקא גורם מדרבן להשקיע יותר כוחות ורצון בלימוד המשותף, שהפך בברכת ותמיכת גדולי ישראל לחלק בלתי נפרד מהווי הבית היהודי.

 

עד כדי כך הצלחתו גדולה, שבארה"ב, שם הפעילות קיימת במקומות שונים, מבקשים כעת להעתיק את הדגם הישראלי של "אבות ובנים" ולהרחיבו לכל רחבי המדינה.

 

לפני מספר ימים נערכה בארצות הברית הועידה השנתית של "תורה ומסורה". אחד האורחים שהגיע מארץ ישראל היה ר' דוד הרשקוביץ מראשי "אבות ובנים" בארץ. בסעודת שבת ניתנה לו הבמה לספר על המפעל הענק הזה, ומול 002,1 מחנכים מכל רחבי ארה"ב סיפר ר' דוד באריכות על "אבות ובנים". ההתלהבות היתה גדולה. בארה"ב ניתן למצוא סניפים של "אבות ובנים" במקומות רבים, אך במדינה הגדולה הזו לא ניתן למצוא את מספר הסניפים שקיימים בישראל. כאן, בארץ, יש לכל ילד אפשרות ללכת לאבות ובנים, אולם שם, בחו"ל, זה עדיין לא הגיע לכל מקום ופינה, למרות פעילויות שונות, כמו פעילות של "פרחי אגודת ישראל" במוצאי שבתות.

 

אחת הפעולות של "תורה ומסורה" היא לשלוח אברכים ללמוד בחברותא עם אנשי הקהילות ברחבי ארה"ב. כעת, לאחר ששמעו על הצלחת "אבות ובנים" בישראל, מתכוונים ב"תורה ומסורה" להעתיק את המודל המצליח הזה ולהרחיבו לכל רחבי ארצות הברית כבר במהלך החודשים הקרובים.

 

באבות ובנים מסכמים את פעילות חורף תשס"ד במספרים מדהימים: יותר מ-000,05 תלמידים ב-538 סניפים בכל רחבי הארץ מדי שבוע בשבוע. רק בחורף האחרון נוספו למעלה ממאה סניפים חדשים, ולמעשה כבר כמעט ואין מקומות בהם אין סניפים. ההערכה היא, כי במהלך חודשי החורף למדו ילדי "אבות ובנים" לא פחות ממיליון וחצי שעות תורה בבתי הכנסיות בכל רחבי הארץ.

 

שעות הלימוד של ליל חג מתן-תורה בוודאי יוסיפו עוד אלפי שעות למאזן הלימוד של חודשי הקיץ באבות ובנים.

 

 

 

 

במסגרת: 538 סניפים ברחבי הארץ

 

"'אבות ובנים' הפך להיות פופולרי כל כך, עד שאנשים מתחננים בפנינו שנעזור להם להקים עוד ועוד סניפים ברחבי הארץ והעולם", מספר הרב נפתלי מאיר פאלק מראשי "אבות ובנים" בארץ. "כיום קיימים כ-538 סניפים בארץ ישראל, ועוד קרוב ל-003 בשאר ארצות העולם. ב'אבות ובנים' משתמשים בשיטה המנצלת בצורה מופלאה פרסים, הגרלות, חברות במועדון ודרכים אחרות כדי לעורר מתח והתרגשות אצל הילדים. כמובן שבעצם רוצים ללמוד תורה, אבל בסופו של דבר, ילדים נשארים ילדים, וצריך להתייחס אליהם בהתאם ולהשתמש באמצעים המאפשרים למשוך ילדים".

 

חברי מרכז "אבות ובנים" הם הרב נפתלי מאיר פאלק, ר' דוד הרשקוביץ, ר' אליהו מאיר שיינרמן, שאינם שוקדים על שמריהם ומחפשים כיצד להרחיב את מעגלי הלומדים, להוסיף עוד ועוד סניפים, לעוד ועוד בתי כנסיות.

 

"התוכנית שלנו התקבלה בסייעתא דשמיא בכל שכבות הציבור" אומר הרב שיינרמן. "הסניפים של 'אבות ובנים' קיימים בכל סוגי בתי הכנסת ובתי המדרש ביהדות התורנית, ביניהם ספרדים ואשכנזים, תימנים, חסידים וליטאים, אנשי מאה שערים ותושבי גוש עציון, בעלי בתים, ולמדנים".

 

כך ניתן היה לראות בכנס הרכזים הארצי השנתי שנערך לקראת חודש ניסן )שהוקדש השנה לע"נ ר' שלום מרדכי רייניץ הי"ד ובנו יששכר דב הי"ד שנרצחו בפיגוע הדמים בקו 2 בירושלים. הרב רייניץ הי"ד היה רכז "אבות ובנים" בקרית צאנז בנתניה(. למעלה מ- 005 רכזים מכל רחבי הארץ באו להתחזק, לחזק ולעודד אחד את השני. זה לצד זה ישבו סביב השולחנות רכזים מכל גווני הקשת, מכל החוגים ומכל העדות, אברך תימני לצד חסיד תולדות אהרן, שישב לצידו של תושב גוש עציון וכן הלאה. הכינוסים הללו נועדו בעיקר לחזק את הרכזים העובדים קשה מדי שבוע להשיג תרומות לפעילות השוטפת. זה לא מצריך הרבה מאד מאמץ, אבל גם המאמץ המועט הזה דורש יכולת ורצון, ודברי החיזוק הנאמרים לרכזים בכינוס השנתי, כמו גם העידוד שהאחד מעניק לשני, מועילים ומסייעים לפעילות השוטפת. אין ספק גם כי כאשר הרכזים רואים את כמות הנוכחים באולם, הדבר מעניק להם דחיפה וסיוע להמשיך בפעילות המבורכת ב"אבות ובנים".

 

תפקידה של הוועדה המרכזית של "אבות ובנים", אומר הרב פאלק, היא במתן יעוץ והדרכה ובאספקת החומר הפרסומי והפרסים, המודפסים ומוזמנים בכמות אדירה לכולם ביחד דבר המוזיל מאד את העלות וחוסך בהוצאות של הסניפים. כמו-כן, הוועדה המרכזית מהווה צוות החשיבה המרכזי, המעלה רעיונות לפרויקטים חדשים ולדרכים להתרחבות. בנוסף לכך אנו משמשים חוליה מקשרת לרבנים, שדעתם היא הקובעת לגבי הארגון כולו.

 

אל רבני הוועדה, בראשה עומד כאמור ראש ישיבת מיר-ברכפלד הגאון רבי אריה פינקל שליט"א, מגיעות שאלות רבות בכל ימות השנה. לא שאלות קריטיות ומסובכות, אלא שאלות שהתשובות להן נועדו יותר כהדרכה נכונה לרכזי הסניפים. כך למשל, הועברה לפני מספר חודשים שאלה, האם ניתן ללמוד באחד הסניפים 04 דקות בלבד, מסיבות כלשהן, במקום שעה שלמה. רבי אריה פינקל שליט"א השיב כי לא לחינם נאמר בחז"ל "יפה שעה אחת", וכך נקבע.

 

מעניין לראות את פריסת הסניפים בכל אתר ואתר, וגם את המקומות בהן מתקיים הלימוד השבועי, מקרית שמונה שבצפון ועד אילת שבדרום, כולל כל הישובים האפשריים כמעט ברחבי הארץ, בנגב, בערבה, בשומרון, בגוש קטיף, בעמק יזרעאל, בגליל, בגולן, במרכז, בבקעת הירדן ובכל מקום אפשרי.

 

לקטנו כמה מקומות מעניינים: באופקים יש היום תשע סניפים של אבות ובנים, באור יהודה שני סניפים, באלעד 41, באשדוד 63 סניפים, באשקלון 7 סניפים, בבאר-שבע 6, בבית-שאן 1, בבית-שמש 24, בביתר-עילית 83, בבת-ים 7, בהרצליה 3, בחדרה 8, בחולון 4, בחיפה 01, בטבריה 3, בירוחם 2, בכפר סבא 3, בכרמיאל 4, במגדל העמק 5, במודיעין עילית 12, במעלה אדומים 3, בנתיבות 41, בנתניה 41, בעפולה 3, בפתח-תקוה 31, בצפת 7, בצורן 1, בקדימה 1, בקרית אתא 4, בקרית אונו 2, בקרית גת 4, בקרית מלאכי 3, בקרית שמונה 2, בראשון לציון 8, ברחובות 21, ברכסים 8, ברמלה 2, ברמת השרון 3, ברעננה 4 ובתל אביב - לא פחות מ-61 סניפים!

 

שני הערים עם מספר הסניפים הגדול ביותר הן ירושלים עם 591 סניפים, ובני-ברק עם 031 סניפים. מעניין גם לראות את מספר הסניפים בשכונות המרכזיות של ירושלים: בשכונת ארמון הנציב - 2, בבית וגן- 4, בבית ישראל - 6, בשכונות גאולה וכרם אברהם - 01, בגבעת שאול - 5, בגילה - 2, בהר-נוף - 21, במאה שערים - 5, בנוה יעקב - 21, בעזרת תורה - 4, בקטמון - 5, ברמת שלמה - 71, בשמואל הנביא - 4, והשכונה עם מספר הסניפים הגדול ביותר היא שכונת רמות על כל חלקיה: לא פחות מ-42 סניפים של "אבות ובנים".

 

אם יש איזשהו בית כנסת בארץ, או שכונה שאין בה סניף של "אבות ובנים", זה הזמן להגדיל תורה ולהאדירה. ניתן לפנות למשרדי המרכז הארצי של "אבות ובנים", ת.ד. 16205 בירושלים. 3212005-20, 316-005-007-1. פקס': 3312005-20. בארה"ב: 7785165-212.

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד