חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

את סדר קדשים הם סיימו מול קודש הקדשים

@5טיזר: שעת לילה מאוחרת. המקום מרגש ומיוחד. המעמד אף הוא מיוחד במינו. כל מי שעמד שם לא היה מסוגל להסתיר את התרגשותו, התרגשות שרק הלכה וגברה מרגע לרגע. אצל חלקם אף אפשר היה לראות דמעה בקצה העין. מנהרות הכותל, תאורה עמוממה הנוסכת הד קדומים * מסכת עבודה זרה הם סיימו בבית הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א. מסכת חולין הם סיימו בבית הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א. ואת סדר קדשים הם סיימו מול קודש הקודשים...

 

 

אלעד. בתוך העיר התורנית הזו, בולט לעין כל בית הכנסת המרכזי "דרך החיים" )ע"ש ולזכרו של הגאון הגדול ר"ח קרייסווירטה זצ"ל(. שרבו הוא הגר"ד רוזין שליט"א, אשר אינו חוסך כל מאמץ ומחשבה על-מנת להגדיל תורה ולהאדירה, והציבור כולו נהנה ממנה בעצה ובתושיה.

 

בביקור שערכנו במקום, לא יכולנו שלא להתפעל כיצד המקום שוקק חיים בכל שעות היממה, החל מהכולל הגדול בו הוגים בתורה 08 אברכים מצויינים, כולל השייך לאימפריית התורה שהקים הרה"ג ר' שמואל אלישיוב שליט"א, ובראשות הכולל עומדים הרה"ג ר' אהרן מיטלמן שליט"א והרה"ג ר' משה ריזל שליט"א. גם הכולל הזה הוקם כחלק מהתכנית לבסס ולחזק את ביהכנ"ס הגדול, וכמו כל פרט ופרט שנעשה בביהכנ"ס מאז הקמתו שהכל נעשה תוך התייעצות והכוונה מתמדת של הגאון הגדול רבי אהרן י. ליב שטינמן שליט"א, הרי גם הכולל הגדול הוקם בזכות הקשר ההדוק והרציף של ראשי ביהכנ"ס עם הגאון הגדול רבי אהרן ליב שליט"א, המנחה אותם בכל אורחותם.

 

בתוך כל מכלול הפעילות התורנית שנעשה בביהכנ"ס, צד את עינינו השיעור ב"דף היומי" שמתקיים כל יום בשעת ערב, שיעור שכבר פקיע שמיה כשיעור מיוחד במינו המושך קהל רב ומכל החוגים, אברכים ליטאים וחסידים, בוגרי ישיבות לצד חובשי כיפות סרוגות, מאותם מתי מעט שבאו להתגורר בעיר. הם מגיעים לשיעור ומתחזקים מאוד בקיום ושמירת התורה והמצוות.

 

מגיד השיעור הוא הרב ראובן כהן שליט"א, פה מפיק מרגליות, שהצבור הגדול מגיע לשמוע את שיעוריו. התוודענו לשיעור המיוחד הזה מידיד, שסיפר על כוונתו להצטרף לסיום סדר קדשים שיתקיים במקום מיוחד בירושלים, במנהרות הכותל, סיום שנערך על-ידי לומדי הדף היומי מביהכנ"ס "דרך החיים" באלעד.

 

לפני שנגיע למעמד המיוחד הזה, בקשנו לשמוע את השתלשלות הקמת השיעור, ופנינו להרב כהן שסיפר לנו כיצד נולד השיעור בער"ה תשס"ג, כאשר בעת אמירת הסליחות, שם אל ליבו לעובדה, כי כמו בכל עיר ואם בישראל, מתגוררים באיזור שסביב ביהכנ"ס גם בעה"ב, וכי יש לדאוג גם להם לשיעור תורה לפחות פעם בשבוע.

 

"במוצאי ר"ה פגשתי את הרה"ג מאיר פדידה שליט"א משגיח בישיבת 'אוצרות התורה', וסיפרתי לו על רצוני לפתוח שיעור. הוא השיב ואמר לי: כבר שבוע אני מחפש אברך שיקח על עצמו להקים שיעור בדף היומי, לפי המלצתו של הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א, אליו פניתי יחד עם ידיד שאשתו חלתה במחלה קשה, והוא הציע לפתוח שיעור בדף היומי לרפואתה".

 

הרב כהן הודיע על אתר, כי הוא לוקח על-עצמו את המשימה, ומיד פנה לגבאי ביהכנ"ס והציג בפניו את בקשתו. הגבאי שלא היה אז כ"כ אופטימי בהצלחת השיעור השיב: "תנסה. אנחנו מצידנו נעזור בשמחה, כי זה חשוב לנו לא פחות ממך". מכאן החלו הדברים להתגלגל במהירות. מודעה באיזור, פרי מכחולו של הצייר המפורסם הרב יוני גרשטיין הופצה על לוחות המודעות ובכניסות הבתים, ובו הודעה לציבור על פתיחת השיעור.

 

***

 

ביום רביעי ה' בתשרי נפתח השיעור במס' סנהדרין. "זה התחיל עם אדם אחד ותגבורת של מספר אברכים וקבוצת בעה"ב מחוץ לא לעד להם מסרתי שיעור באותה תקופה. באותה תקופה בניית ביהכנ"ס טרם הושלמה, וכל העת כבה החשמל. התחילו ללגלג עלי, אבל השעור בשלו. היה אפילו ערב אחד שנאלצנו לרדת לרחוב, וללמוד לאור תאורת הרחוב...".

 

ודוקא הנחישות, העקביות והמסירות עשו את שלהם, וכך הצטרפו אט אט עוד ועוד תושבים מהאזור, וסיום מס' סנהדרין שנערך במעמד קהל רב, הרחיב עוד יותר את מעגל משתתפי השיעור, כאשר את המעמד מפארים מוריו ורבותיו של מגיד השיעור, ובראשם ראש ישיבת "בית מתתיהו" הגאון רבי ברוך ויסבקר שליט"א והגר"מ דרורי שליט"א - ראש ישיבת חמד לצעירים.

 

הסיום הבא נערך בציון הרשב"י במירון, ואילו את הסיומים הבאים ערך מגיד השיעור בבתיהם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, וכך הגיעו למעלה מ-03 משתתפי השיעור לביתו של הגאון הגדול רבי אהרן י. ליב שטינמן שליט"א לסיים את מס' ע"ז, ובמשך שעה ארוכה שהו המשתתפים במעמד נרגש ומיוחד זה, במהלכו גם שמעו דברי חיזוק ועידוד מהגאון הגדול רבי אהרן ליב שליט"א.

 

לאחר סיום סדר נזיקין החלו בלימוד סדר קדשים, כשמגיד השיעור טורח ליזום כל העת רעיונות מיוחדים, כדי להמחיש את הלימוד בפני המשתתפים, אם זה בביקור ב"מכון המקדש", שיעור הדגמה על-ידי מחבר הספר "שיחת חולין" הרב אמיתי בן דוד, שחיטת כבש וקיום מצוות נתינת זרוע לחיים והקיבה לכהן, וסיום מס' חולין נערך בביתו של הגאון הגדול רבי חיים קניבסקי שליט"א, ואף הוא בירך את מגיד השיעור ותלמידיו, וכן חילק לכל הנוכחים יין לברכת "לחיים", דבר שעורר התרגשות מרובה בקרב כל המשתתפים.

 

מסיום לסיום המשיך והתרחב מעגל הלומדים, וכל משתתף וסיפורו עמו. הרב כהן נזכר כיצד באמצע לימוד מס' בכורות, הביא עמו להמחשת הלימוד, משחק של חיות שראה אצל ילדיו, אותם הביא לשיעור. "באותו יום הצטרף עוד יהודי לשיעור, והשיעור שלווה בהמחשת הדברים בצורה מאוד בהירה, תפסה אותו. מאז התמיד להגיע בכל יום לשיעור בלי להחסיר אפילו יום אחד. באחד השיעורים הוא מגיע מתנשף כולו ואז הוא מספר את הסיפור הבא:

 

"היום היה לי נס. אני עובד כשמאי במשרד גדול, והמשרד נשכר על-ידי רשת עולמית כדי לערוך שמאות לכל המפעלים שלה ברחבי הארץ. עמדתי בראש צוות של 81 עובדים והעבודה התחילה ב-8 בבוקר והיתה אמורה להסתיים ב-11 בלילה. לפנות ערב התחלתי לחשוב איך אגיע היום לשיעור, ואז החלטתי לפנות למעביד החילוני שלי, ולהסביר לו שאני צריך ללכת. ידעתי שזה צעד חריג, אבל החלטתי שאני חייב לעשות את זה. פתאום צלצל הפלאפון שלי. זה היה אחי מארה"ב, ובמהלך השיחה אמרתי לו שבין 8 ל-9 אני לא יכול לדבר כי אני נמצא בשיעור בדף היומי, ולכן שיתקשר יותר מאוחר. המעביד ששמע את השיחה פנה אלי ואמר: עכשיו הבנתי למה רצית ללכת. אז עכשיו תאסוף את העובדים, ותחזור מחר בבוקר".

 

מאז יום, התנהלה העבודה בהתאם לזמן הלימוד בשיעור הדף היומי בביהכנ"ס "דרך החיים" באלעד. כעבור מספר ימים, הפציר בו מגיד השיעור לספר למשתתפים את סיפורו המיוחד. ובסוף השיעור הוא קם ואמר לכולם: תדעו שמי שרוצה, מגיע בזמן. לאף אחד אין תירוצים. בזכות השיעור הזה כל חיי השתנו. אשתי נראית כבת ישראל, והוצאנו אמצעי תקשורת שלילים מכתלי הבית...".

 

***

 

נוכל עוד לפרט כהנה וכהנה על השיעור המיוחד הזה, על השיעור במס' קנים שהודגם על- ידי יונים חיות, ולשיעורים הללו שעברו מפה לאוזן הגיעו למעלה ממאה איש, אך כאמור, נחזור לפתיחה, למעמד הנרגש שנערך במנהרות הכותל לציון סיום סדר קדשים.

 

לא יכול היה להיות מקום מתאים יותר לערוך את הסיום, מאשר במקום הקרוב ביותר לקודש הקדשים, כאשר עשרות רבות של משתתפי השיעור, אליהם הצטרפה קבוצת אברכים מאלעד כדי לחזק את הלומדים, הגיעו במוצש"ק לשריד בית מקדשינו, ובמיוחד לכבוד החבורה, נפתחו מנהרות הכותל.

 

לאחר אמירת ההדרן על-ידי מגיד השיעור, הרב ראובן כהן שליט"א ושתיית "לחיים", נשאו דברים הגר"י אפרתי שליט"א, אשר בדבריו הביא בשם אביו של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א בספרו "ביכורי אברהם", שעיקר עבודת הקרבנות בימינו הוא על-ידי הלימוד בהם. בדבריו הנלהבים חיזק את ציבור המשתתפים להתמיד בלימוד התורה דבר יום ביומו.

 

אחריו נשא דברים רב המקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ שליט"א, אשר דבריו נסבו בענין ניסוך היין והמים בביהמ"ק, ואף הוא עודד את הציבור להמשיך את קביעות הלימוד בדף היומי תמידין כסידרן. אחריו נשא דברים הגאון רבי נחמיה נורדהיים שליט"א משגיח בישיבת "חכמת שלמה", אשר ביאר את ענין המסיבה שנוהגים לערוך בכל סיום מסכת, והביא מדברי הש"ך שמזמינים למסיבת סיום גם אנשים שלא השתתפו בלימוד, בכדי לעודדם להצטרף ללימוד.

 

בתום דברי התורה והברכה, המשיך הקהל הגדול לסעודת מצווה שנערכה ברובע היהודי ברוב פאר והדר ובליווי תזמורת, שם נשאו דברים חמיו של מגיד השיעור, הרב אדרת, ראש "מאורות הדף היומי" הרה"ג ר' חיים דוד קובלסקי שליט"א, הרב יהודה וולך שליט"א והרב נריה כהן שליט"א מחשובי האברכים באלעד, ולקראת השעה אחת אחר חצות קיבל הקהל בהתרגשות רבה את ראש ישיבת "עטרת ישראל" הגאון רבי ברוך מרדכי אזרחי שליט"א, אשר ריתק והלהיב את ציבור השומעים במשך שעה ארוכה.

 

וכך הסתיים לו המעמד בשעה שתים כשהמשתתפים חוזרים לבתיהם באלעד מתוך חיזוק עצום להמשך לימוד מס' נדה המסיימת את הש"ס כולו.

 

אשריכם ישראל!

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד