חיפושדלג על חיפוש
בר עליוןדלג על בר עליון
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

סיום הש"ס כגיבוש חברתי

מעמד גדול בסיום הש"ס בקהילה התורנית בנתיבות בהשתתפות הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א¯

 

סיפר אחד המשגיחים שליט"א מעשה שאירוע בו עצמו; היה זה בעת שברח מאימת הקלגסים הקומניסטים ונמלט לאחת מערי הריפובליקות האסייתיות של בריה"מ לשעבר. הוא כמובן לא הבין את שפת המקום, ובגלל הדת המוסלמית השולטת במדינה, גם התקשה לזהות מיהו יהודי ומיהו אינו יהודי, כי כולם היו חבושים בטורבן ובגלימות הארוכות, ועטורים בזקנים.

 

לא היה לו כסף להשתכן במלון, ואם לא היה מוצא מקום לינה, הרי שהמשטרה המקומית היתה דואגת לו למלון מהסוג הפחות נעים, ולא רק ללינת לילה אחד... הוא שוטט בשוק ולא ידע את נפשו מרוב דאגה וצער, עד שלפתע נצנץ במוחו רעיון; הוא החל לומר בקול רם "שמע ישראל ה' אלוקינו ה' אחד", ולא פסק מלחזור על פסוק זה פעם אחר פעם בשוטטו בין הדוכנים.

 

לפתע שמע את אחד הזקנים המוכרים עונה: "ברוך שם כבוד מלכותו לעולם ועד". הם לא הבינו זה את שפת זה, אבל היה להם מכנה משותף ושפה משותפת - שפת התורה והתפילה. וכך מצא אותו משגיח שליט"א מלון ומקום מסתור, שם ישב עם מארחו ולמד תורה שהיתה לשפתם המשותפת, הגם אם שפת הדיבור הרגילה, הם לא ידעו לדבר זה עם זה.

 

 

תורה מלבד היותה נשמת אפו של העם היהודי, דם החיים ותורת החיים שזורמת בעורקי הרוח של האומה, היא גם הדבק שמלכד בין יוצאי תפוצות שונות, שוכני ערים שונות, ועד לשכנים באותו בנין ואלו הסמוכים להם בבניינים שלידם. זהו הדבק האמיתי שמלכד לבבות יהודים. ואם היו כאלו שמחפשים בקריות החרדיות הרבות שהוקמו בזה אחר זה ברחבי הארץ דרכים כדי לערוך מה שמכונה "גיבוש חברתי" ואיחוד, הנה לכם דרך פשוטה ומקורית בתכלית.

 

בקהילה התורנית בנתיבות מצאו את הדרך, כיצד לגבש את ציבור תושבי הקהילה החדשה - לימוד הש"ס נוסד כרעיון מקורי ליצור גיבוש חברתי בין משפחות האברכים באופן של לימוד תורה המאחד ומשתף בין תושבי הקריה כולה.

 

וכך, רשמה הקהילה התורנית בנתיבות בשבוע האחרון דף נוסף בהתפתחות הגדולה של השנים האחרונות לצידה של קהילת ישיבת הנגב בראשות ראש הישיבה הגר"י מאיר שליט"א, עם הקמתם של כוללים חדשים וקריות חדשות שקלטו זוגות צעירים רבים שקבעו עצמם בנתיבות. וזה קורה קרוב מאוד, במרחק של שעה נסיעה מבני ברק מתפתחת בקצב מדהים "עיר התורה של ציבור בני התורה בארץ" - כדברי ראש ישיבת הנגב הגאון רבי יששכר מאיר שליט"א.

 

מי שלא ביקר בשנים האחרונות ב"בני ברק של הדרום" לא יכיר את העיר נתיבות, שמתרחבת לכל עבר בשכונות חדשות. הככרות הפורחות, הנקיון השורר בכל פינה, הכבישים הראשיים הרחבים שחוצים את העיר לאורכה ולרוחבה עם שדרות מרהיבות עין, מרחיבות את דעתו של אדם. וכל המבקרים והאורחים שמגיעים לעיר, אינם מסתירים את התפעלותם מהמהפכה האדירה שעברה העיר בשנים האחרונות.

 

אך אברכים ובני תורה שמגיעים לנתיבות, מתרשמים יותר מפריחת מוסדות התורה העצומה, שעליה עמל ושוקד מזה למעלה מ-04 שנה, הראשון שהגיע להפריח את שממות הנגב באור התורה, הלא הוא מקים עולה של תורה באיזור הדרום כולו, ראש ישיבת הנגב הגר"י יששכר מאיר שליט"א.

 

הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א - שנתיבות ומוסדות התורה והחינוך שבה קרובים ללבו - ביקר בעיר מספר פעמים, והביקור האחרון היה במעמד מיוחד במינו, מעמד גדול לכבודה של תורה וסיום הש"ס בהשתתפות ראשי ישיבת הנגב שליט"א ורבני הקהילה שנחגג ברוב עם בנתיבות, בהשתתפותם של מאות מאות בני התורה מהקהילה התורנית אנשים נשים וטף, שבאו לקחת חלק בשמחה זו של סיום הש"ס שנלמד במשך השנה האחרונה ע"י "התאחדות אברכים" תושבי הקריה החדשה בנתיבות.

 

למעמד המיוחד התלוותה פעילות רחבה בין בני הקהילה התורנית במקום כאשר שותפו בהם ילדי התתי"ם השונים שנטלו חלק במעמד זה, זאת מלבד ההתארגנות בין נשות תושבי הקריה שטרחו ותרמו את חלקן בהכנת המעמד הגדול. תחת הכותרת "בהתאסף ראשי עם" פורסמו בקהילה מודעות המבשרות על קיום מעמד סיום הש"ס במעמד מרנן ורבנן גדולי הדור שליט"א וראשי הישיבה והרבנים שליט"א

 

אהל גדול הוקם במיוחד לאירוע זה ברחבת הקריה ברחוב נחלת שלמה, מעוטר בשלל כרזות וכתרים, מסכים גדולים נפרסו במתחם הנשים שברחבה, דגלונים מיוחדים וכתרים הופקו לאירוע זה אותם נטלו ילדי התתי"ם שהתכנסו בבית הכנסת הסמוך שם שמעו שיחה קצרה על משמעות המעמד מפי הרה"ג רבי ברוך מדן שליט"א, משם יצאו בתהלוכה מלווה בתזמורת עד למקום האירוע, שם החל המעמד בתפילת מעריב ופרק תהילים.

 

המעמד נפתח בדברי הרה"ג רבי אברהם ברון שליט"א מנהל רוחני בישיבת "אבן האזל" אשר הנחה את המעמד בטוב טעם ודעת וקרא עליו את הפסוק "ברוך הבא בשם ה'", דבריו יצקו למעמד גדול זה כבוד והדר.

 

הרה"ג רבי שמואל מונטג שליט"א ראש הכולל בישיבת הנגב ורב קהילת ישיבת הנגב פתח בדברי הלל ושבח על עיצומו של מעמד זה אשר רוח של קידוש ה' מנשבת בו בבואה מקידוש ה' שהיה במעמד הר סיני, ועל חשיבות הדבר בו מתכנסת הקהילה כולה לכבודה של תורה ולומדיה. כן העלה על נס את "התאחדות האברכים" שבקהילה החדשה ואת רעיון הלימוד המשותף ע"י הרב אהרן אסייג.

 

עם תום דבריו עלו בזה אחר זה מסיימי הסדרים מסדרי הש"ס הרבנים הרב ראובן קאס, הרב עירן אסייג, הרב אורי אלמליח, הרב טוויטו, הרב דוד נייהויז, וכן הבחורים יצחק דרעי ומשה קאס (תלמידי כתה ח' בת"ת נטעי ראובן) שגרמו להתרגשות רבה בקרב הציבור כאשר סיימו את המסכת שלמדו. - מו"צ קהילת ישיבת הנגב הרה"ג רבי יורם כהן שליט"א בירך את מסיימי הש"ס ומשפחותיהם ואת הציבור הגדול שבא לקחת חלק ולהשתתף בשמחה גדולה זו.

 

למרות השעה המאוחרת נשאר כל הציבור כולו כמו גם ילדי התתי"ם להמתין לבואו של הגאון הגדול רבי אהרן ליב שטינמן שליט"א, ומיד עם בואו התקבל ראש הישיבה שליט"א בפרץ שירה אדירה של "ימים על ימי מלך תוסיף", ובהתרגשות רבה האזין הציבור לדבריו בהם עמד על גודל קידוש ה' וזיכוי הרבים שבעצם לימוד תורה ובפרט של ציבור ועד כמה גדול ענין זה בדורינו בו גבר כוחם של מחטיאי הרבים.

 

הרב חנניה צ'ולק יו"ר "עזר מציון" הקריא את מכתבו של ראש ישיבת הנגב הגאון רבי יששכר מאיר שליט"א שנעדר בימים אלו מהארץ במכתבו כותב מברך בחמימות רבה את לומדי הש"ס שיזכו ש"הקב"ה יאיר לבכם להבין ולהשכיל כל מה שלמדתם במסי"נ חוץ מהמסכת של הישיבה והכולל, ותזכו ללמוד תמיד המסכת שלומדים בישיבה בעיון רב וגם בהספק עד שתזכו לגמור המסכת הנלמדת ולסיימה תמיד. ויה"ר שהסיום שלכם היום יחזק את הלימוד של בחורי הישיבה כולם ושל הכולל". בסיומו של מכתבו מציין את השמחה על כך שהגאון הגדול רבי אהרן לייב שטיינמן שליט"א הסכים להשתתף בשמחה זו ש"הוא היום מאיר הדרך התורה לפנינו", מסיים את מכתבו.

 

עם תום קריאת המכתב התכבד הגאון רבי אריה לוי שליט"א מראשי ישיבת הנגב, וציין בדבריו את מעלת ה"עריכת מחשבות" בכל מעשה ומעשה וכפי שהזכיר בדבריו הגאון הגדול ראי"ל שטיינמן שליט"א, כמו"ב ציין את כח האחדות של התורה שמחברת ומקשרת בין לומדי התורה לחטיבה אחת, בפרט כאשר לומדים על מנת להתאחד, והמעמד הגדול הזה מציין את המעלה הגדולה שאדם "חושב" על דרכיו ואינו עושה ללא הבנה, ציבור כזה ש"חשב" איך לתאחד זה גופא היא היא מעלתו ויחודו.

 

בפתיחת מחזור לימוד הש"ס בשנה הבאה התכבד רבי חנוך זיידל שליט"א ראש "מוסדות התורה והחסד" ומראשי הכולל בנתיבות, הנושא על שכמו בשנים האחרונות את עול התפתחות הקהילה התורנית בנתיבות לצידה של קהילת ישיבת הנגב, ונזקפת לזכותו הקמת הקריה החדשה והכוללים החדשים בנתיבות והתאחדות האברכים. - לאחר שסיים דבריו פתח הקהל הגדול בשירה עזה וריקודים כראוי לשמחה של תורה ולומדיה.

 

בשעה קרובה לחצות השמיע דברי סיום הרה"ג רבי חיים מגורי שליט"א ראש ישיבת "עטרת שלמה", אשר עמד בדבריו על כח של תורה והשפעתו על המקום, "מקום תורה", הלימוד הזה של ש"ס בקרב תושבי הקריה הופך את המקום ל"מקום תורה" בזה, וממילא כמה גדול ההשפעה על המקום, שהופכים את הקריה לבית מדרש אחד גדול. ויש לזקוף עשיה זו לראש הישיבה הגר"י מאיר שליט"א שכל מעשיו מאז בואו לכאן לפני למעלה מארבעים שנה הוא להפוך את הבתים ולקדשם להיות מקום תורה גדול.

 

 

 

 

 

יצירת קשר
עבור לתוכן העמוד